2018 Canadian Finals Rodeo
Red Deer, Alberta, CA
Oct 30 - Nov 4, 2018

See the top 12 list that will be heading to the CFR, provided by the CPRA.

2018 CANADIAN FINALS RODEO QUALIFIERS BY EVENT

Bareback Riders
1Richmond ChampionDUBLIN, TX
2Ky MarshallBOWDEN, AB
3Jake VoldAIRDRIE, AB
4Ty TaypotatREGINA, SK
5Cole GoodineCARBON, AB
6Orin LarsenINGLIS, MB
7Dantan BertschEASTEND, SK
8Clint LayeCADOGAN AB
9Gavin DeroseKAMLOOPS, BC
10Jacob StemoBASHAW, AB
11Seth HardwickRANCHESTER, WY
12Pascal IsabelleOKOTOKS, AB




Steer Wrestlers
1Scott GuenthnerPROVOST, AB
2Tanner MilanCOCHRANE AB
3Stephen CullingFORT ST. JOHN, BC
4Cody CassidyDONALDA, AB
5Craig WeisgerberPONOKA, AB
6Curtis CassidyDONALDA, AB
7Bridger ChambersSTEVENSVILLE, MT
8Kody DolleryCALDWELL, TX
9Brendan LayeCONSORT, AB
10Dallas FrankPARKLAND COUNTY, AB
11Clayton MoorePOUCE COUPE, BC
12Derek FrankSTONY PLAIN, AB




Saddle Bronc Riders
1Clay ElliotNANTON, AB
2Zeke ThurstonBIG VALLEY, AB
3Jake WatsonHUDSONS HOPE, BC
4Dawson HayWILDWOOD, AB
5Layton GreenMEETING CREEK, AB
6Jim BerryROCKY MTN HOUSE AB
7Tyrel LarsenINGLIS, MB
8Dusty HausauerDICKINSON, ND
9Cort ScheerELSMERE NE
10Sam KeltsSTAVELY, AB
11Justin BergCAMROSE, AB
12Isaac DiazDESDEMONA, TX




Tie-Down Ropers
1Riley WarrenSTETTLER, AB
2Kyle LucasCARSTAIRS, AB
3Morgan GrantDIDSBURY, AB
4Alwin BouchardSCANDIA, AB
5Shane HancheySULPHUR, LA
6Logan BirdNANTON, AB
7Lee RomboughSEXSMITH, AB
8Jesse PopesculWOOD MOUNTAIN, SK
9Clayton SmithECKVILLE, AB
10Stetson VestCHILDRESS TX
11Curtis CassidyDONALDA, AB
12Erik DublankoTHORSBY, AB




TR - Headers
1Denver JohnsonSTRATHMORE, AB
2Roland McfaddenVULCAN, AB
3Tuftin McleodWALDECK, SK
4Riley MinorELLENSBURG, WA
5Brenten HallJAY, OK
6Justin McCarrollCAMROSE AB
7Levi SimpsonPONOKA, AB
8Clay UlleryTWO HILLS, AB
9Jesse PopesculWOOD MOUNTAIN, SK
10Brady TryanHUNTLEY, MT
11Grady QuamCROSSFIELD, AB
12Brett BussPONOKA, AB




TR - Heelers
1Tristin WoolseyNANTON, AB
2Devin WigemyrBROOKS, AB
3Tyce McleodWALDECK, SK
4Brady MinorELLENSBURG, WA
5Chase TryanHELENA, MT
6Brett McCarrollCAMROSE, AB
7Riley WarrenSTETTLER, AB
8Tyrel FlewellingLACOMBE, AB
9Kasper RoyMOSSLEIGH AB
10Jeremy BuhlerARROWWOOD, AB
11Riley WilsonCARDSTON, AB
12Trent TunkeMEDICINE HAT, AB




Barrel Racers
1Carman PozzobonSAVONA, BC
2Taylor ManningYELLOWHEAD COUNTY, AB
3Shayna WeirPONOKA, AB
4Callahan CrossleyHERMISTON, OR
5Angela GanterABILENE, TX
6Nikki HansenDICKINSON, ND
7Shelby SpielmanDALHART, TX
8Bertina OlafsonHUDSON BAY, SK
9Kylie WhitesideLONGVIEW, AB
10Diane SkocdopoleBIG VALLEY, AB
11Justine ElliottLACOMBE, AB
12Rene LeclercqHOLDEN, AB




Bull Riders
1Jared ParsonageMAPLE CREEK, SK
2Jordan HansenCALGARY, AB
3Zane LambertPONOKA, AB
4Garrett GreenMEETING CREEK, AB
5Brock RadfordDEWINTON, AB
6Cody Lee CoverchukMEADOWLAKE, SK
7Scott SchiffnerSTRATHMORE AB
8Wacey FinkbeinerPONOKA, AB
9Lonnie WestCADOGAN, AB
10JB MoenELROSE, SK
11Austin NashECKVILLE, AB
12Nick TetzCALGARY, AB




Novice Bareback
1Colton OuelletteMEADOWLAKE SK
2Mason HelmecziSUNDRE AB
3Jake PlottsDRAYTON VALLEY AB




Novice Saddle Bronc
1Cooper ThatcherWILDWOOD, AB
2Ben AndersonECKVILLE, AB
3Lucas MaczaHIGH RIVER, AB




Steer Riders
1Dusty GoldenMAYERTHORPE, AB
2Tristen ManningYELLOWHEAD COUNTY, AB
3Jett LambertGRANDE PRAIRIE, AB
4Carter SahliRED DEER, AB
5Beau GardnerARROWWOOD, AB
6Tanner SkenePRINCE ALBERT, SK