2019 Canadian Finals Rodeo
Oct 29 - Nov 3
Red Deer, Alberta, CA



Bareback Riders
1Caleb BennettTremonton , UT
2Richmond ChampionDublin, TX
3Ky MarshallBowden, AB
4Ty TaypotatRegina, SK
5Clint LayeCadogan, AB
6Spur LacasseCalgary, AB
7Cole GoodineCarbon, AB
8Orin LarsenInglis, MB
9Dantan BertschEastend SK
10Kody LambSherwood Park, AB
11Linden WoodsHigh River, AB
12Connor HamiltonCalgary, AB

* injured - cannot compete
13Jacob StemoBashaw, AB


 


Steer Wrestlers
1Scott GuenthnerProvost,  AB
2Cody CassidyDonalda, AB
3Curtis CassidyDonalda, AB
4Tanner BrunnerRamona, KS
5Jason ThomasBenton, AR
6Layne DelemontChauvin, AB
7Hunter CureHolliday, TX
8Brendan LayeConsort, AB
9Stephen CullingFort St. John, BC
10Ty MillerWainwright, AB
11Clayton MoorePouce Coupe, BC
12Bridger ChambersStevensville, MT



Novice Bareback
1Chett DeitzMilo, AB
2Lane FergusonCoaldale, AB
3Jake PlottsDrayton Valley, AB




Novice Saddle Bronc
1Lachlan SheppardSnyder, TX
2Hayden ColeCondor, AB
3K's ThomsonLundbreck, AB




Steer Riders
1Tristen ManningYellowhead County, AB
2Griffin KoesterRockyford, AB
3Gordon EricksonSundre, AB
4Kegan KmitaWeyburn, SK
5Beau GardnerArrowwood,  AB
6Bailey SchellenbergCochrane, AB

 


TR - Headers
1Dawson GrahamWainwright, AB
2Logan BonnettPonoka, AB
3Clay UlleryTwo Hills, AB
4Matt SherwoodPima, AZ
5Tuftin McLeodWaldeck, SK
6Steele DePaoliLongview, AB
7Kolton SchmidtBarrhead, AB
8Brett BussPonoka, AB
9Kal FullerBozeman, MT
10Levi SimpsonPonoka, AB
11Garrett RogersBaker City, OR
12Justin McCarrollCamrose AB



TR - Heelers
1Dillon GrahamWainwright, AB
2Keely BonnettPonoka, AB
3Riley WarrenStettler, AB
4Hunter KochVernon, TX
5Tyce McLeodWaldeck, SK
6Kasper RoyMossleigh, AB
7Riley WilsonCardston, AB
8Jeremy BuhlerArrowwood, AB
9Jacob MinorEllensburg, WA
10Brett McCarrollCamrose, AB
11Klay WhytePonoka, AB
12Tristin WoolseyNanton, AB

 


Saddle Bronc Riders
1Zeke ThurstonBig Valley, AB
2Ben AndersenEckville, AB
3Dawson HayWildwood, AB
4Jake WatsonHudsons Hope, BC
5Kolby WanchukSherwood Park, AB
6Dusty HausauerDickinson, ND
7Cort ScheerElsmere NE
8Jake FinlayGoodwell, OK
9Kole AshbacherArrowwood, AB
10Dawson DahmDuffield, AB
11Jake BurwashNanton,  AB
12Logan HayWildwood, AB

 


Barrel Racers
1Justine ElliottLacombe, AB
2Mary WalkerEnnis, TX
3Stacey RuzickaBluffton, AB
4Taylor ManningYellowhead County, AB
5Brooke WillsKamloops, BC
6Angela GanterAbilene, TX
7Bertina OlafsonHudson Bay, SK
8Jennifer SharpRichards, TX
9Jenna  O'ReillyMillarville, AB
10Jackie GanterAbilene, TX
11Lynette BrodowayBrooks, AB
12Shelby SpielmanDalhart, TX



Bull Riders
1Edgar DurazoMoctezuma, Sonora MX
2Jordan HansenCalgary, AB
3Sage KimzeyStrongcity, OK
4Garrett GreenMeeting Creek, AB
5Jared ParsonageMaple Creek, SK
6Lonnie WestCadogan, AB
7Cody Lee CoverchukMeadowlake, SK
8Kyle BrownDidsbury, AB
9Ty EllisSonningdale, SK
10Jacob GardnerDawson Creek,  BC
11Todd ChotowetzMajor, SK
12Zane LambertPonoka, AB