picture of 2019 Finning Pro Tour: Pile O'Bones Rodeo

Completed, Aug 3 - 5, 2019
 

Brand new to the Finning Pro Tour in 2019, watch the Piles O'Bones Rodeo in Regina, Saskatchewan LIVE on FloRodeo August 2-4.

REGINA PILE O' BONES RODEO
EVENT :SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 LOGAN HAYWILDWOOD, ABC5S 81 CURLY BILL
2 BEN ANDERSENECKVILLE, ABC5S 18 MR. TWISTER
3 SAM KELTSSTAVELY, ABC5S 303 WAGON MASTER
4 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABJRS 414 PEROGY BANDIT
5 CALL MARRTWIN BUTTE, ABC5S 11 THUNDERSTRUCK
6 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABC5S X92 NORTHERN LIGHTS
7 LANE WATTHARDISTY, ABC5S 184 HIGH VALLEY
8 CHASE ZWEIFELPARADISE HILL, SKJRS 932 TWEETER
9 LANE WIMBERLYBELEN, NMFS 532 SUPER SOX
10 RICKY WARRENBIG VALLEY, ABC5S 1X BIFF
RR C5S E15 SNOW WHITE
RR C5S 2601 JUNIOR BONNER
RR C5S 95 MORSE CODE
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 JUSTIN BERGCAMROSE, ABFS 529 EVENING MIST
2 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABJRS 92 NIGHTMARE
3 JAKE BURWASHNANTON, ABFS 82 ULTIMATE CASH
4 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABC5S 3003 TRUMP CARD
5 LANE CUSTARDMORE, ABJRS 100 FOXY
6 PRESTON BURRSTRATFORD, TXC5S 00 DOUBLE D
7 JOSH DAVISONMILES CITY, MTC5S J11 DOUBLE DOWN
8 JADE BLACKWELLPIEDMONT, SDC5S 96 NIGHT LIFE
9 COLE ELSHEREFAITH, SDC5S 80 ROCKSTAR
10 CODY DEMOSSWATERVALLEY, ABC5S 224 BAD INTENTIONS
RR C5S -96 GREY CLOUD
RR FS 40 DARK SECRET
RR C5S 1205 SHATTERED VALLEY
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 ZEKE THURSTONBIG VALLEY, ABC5S E15 SNOW WHITE
2 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BCC5S 333 KITTY WHISTLE
3 DAWSON HAYWILDWOOD, ABFS 40 DARK SECRET
4 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABC5S 800 STOKIN TONI
5 CHASE BROOKSANACONDA, MTC5S 1205 SHATTERED VALLEY
6 CHET JOHNSONDOUGLAS, WYC5S P198 BIG LEAGUE
7 TYLER CORRINGTONHASTINGS MNC5S 541 BLACK HILLS
8 CORT SCHEERELSMERE NEC5S 1276 SHOWTIME
9 JAKE FINLAYGOODWELL, OKC5S 95 MORSE CODE
10 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDC5S 2601 JUNIOR BONNER
RR C5S 81 CURLY BILL
RR FS 82 ULTIMATE CASH
RR C5S X92 NORTHERN LIGHTS
   
EVENT :BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 COLIN ADAMSDELORAINE, MBF 713 DARK NIGHT
2 LINDEN WOODSHIGH RIVER, ABC5 204 MUSHROOM CLOUD
3 WYATT MAINESMAPLE CREEK, SKC5 N36 SCARFACE
4 DANTAN BERTSCHEASTEND SKC5 601 BLACK FEATHERS
5 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABC5 2X TWO TIMES THE MONEY
6 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCC5 77 FABIO
7 TRENTEN MONTEROWINNEMUCCA, NVC5 480 CHUCKIN ROCKS
RR C5 411 JANIE
RR F 85 NOT THIS TIME
RR C5 320 PEMMICAN SIN
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 SPUR LACASSECalgary, ABC5 105 RED ALERT
2 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABC5 453 DUSTY EYELASHES
3 KY MARSHALLBOWDEN, ABF 85 NOT THIS TIME
4 COLE GOODINECARBON, ABC5 808 WICHITA
5 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, ABC5 68 SPITFIRE
6 ORIN LARSENINGLIS, MBC5 D39 MAKE UP FACE
7 SETH HARDWICKRANCHESTER, WYC5 061 ROAD CRUSH
8 KODY LAMBSHERWOOD PARK, ABC5 320 PEMMICAN SIN
RR C5 417 CAYENNE PEPPER
RR F 713 DARK NIGHT
RR C5 2X TWO TIMES THE MONEY
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 CALEB BENNETTTREMONTON , UTC5 06 SHOW BOY
2 RICHMOND CHAMPIONDUBLIN, TXC5 144 BLACK EYE
3 CLINT LAYECADOGAN, ABC5 A11 ONEY
4 TIM O'CONNELLMARSHALL, MOC5 H4 CAJUN MAN
5 SHANE O'CONNELLRAPID CITY, SDC5 44- SESAME STREET
6 JACOB STEMOBASHAW, ABF 84 CHINA GROVE
7 TY TAYPOTATREGINA, SKC5 F13 VIRGIL
8 COLE JAMIESONRED DEER, ABC5 43 TOMBSTONE
RR C5 577 MIDNIGHT SPECIAL
RR F 08 RANCH RASCAL
   
EVENT :BULL RIDING  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 WACEY FINKBEINERMEDICINE HAT, ABC5B 911 BAR CODE
2 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKC5B 22 ROTTEN SANDWICH
3 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKC5B 40 DIRECTOR ASSISTANT
4 TY ELLISSONNINGDALE, SKC5B 237 BIG DOG
5 JB MOENELROSE, SKC5B 238 YOUR LOVE
6 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABC5B 12 ANVIL
7 KYLE BROWNDIDSBURY, ABC5B 5 HIGH FIVE
8 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCC5B 70 SLAPSHOT
9 NICK TETZCALGARY, ABC5B 409 MOO CHA CHA
10 AUSTIN NASHECKVILLE, ABC5B X17 SOAP STONE
RR C5B 106 FREAKAZOID
RR C5B 304 TALLONS
RR C5B 66 BLACK TIDE
   
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 ZANE LAMBERTPONOKA, ABC5B 1102 BIG DIP
2 CODY LEE COVERCHUKMEADOWLAKE, SKC5B 304 TALLONS
3 EDGAR DURAZOMOCTEZUMA,SONORA MXC5B 157 FLYIN HIGH
4 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDC5B 237 BIG DOG
5 COY ROBBINSCAMROSE, ABC5B 216 CALLIOPI KING
6 LONNIE WESTCADOGAN, ABC5B 238 YOUR LOVE
7 BROCK RADFORDDEWINTON, ABC5B 911 BAR CODE
8 LOGAN BIEVERCLARESHOLM, ABC5B 56 MAMAS BOY
9 LUKE GEESTANFORD, MTC5B X17 SOAP STONE
10 ARDIE MAIERTIMBER LAKE, SDC5B 106 FREAKAZOID
RR C5B 112 GAMBLER
RR C5B 485 FOX NEWS
RR C5B 780 GRASSHOPPER
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 ROSCOE JARBOENEW PLYMOUTH, IDC5B 5 HIGH FIVE
2 BRADY PORTENIERCALDWELL, IDC5B 22 ROTTEN SANDWICH
3 JACKSON SCOTTKAMLOOPSC5B 216 CALLIOPI KING
4 JORDAN HANSENCALGARY, ABC5B 409 MOO CHA CHA
5 GARRETT SMITHREXBURG, IDC5B 40 DIRECTOR ASSISTANT
6 DALAN DUNCANBLUFFDALE, UTC5B 70 SLAPSHOT
7 DAKOTA LOUISBROWNING, MTC5B 485 FOX NEWS
8 SAGE KIMZEYSTRONGCITY, OKC5B 1102 BIG DIP
9 TREY KIMZEYSTRONG CITY, OKC5B 12 ANVIL
10 TYLER BINGHAMHONEYVILE, UTC5B 66 BLACK TIDE
RR C5B 157 FLYIN HIGH
RR C5B 304 TALLONS
RR C5B 56 MAMAS BOY
   
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 SHAWN MILLERDALEMEAD, AB 
2 SHANE SMITHWIMBORNE, AB 
3 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
4 MURRAY POLEERSKINE, AB 
5 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
6 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB 
7 DEAN EDGERIMBEY AB 
8 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
9 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB 
10 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
11 LOGAN HOFERMAGRATH, AB 
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 JASON SMITHWIMBORNE, AB 
2 KY MARSHALLBOWDEN, AB 
3 CADDO LEWALLENMORRISON, OK 
4 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
5 JESSE POPESCULGLENTWORTH SK 
6 COLT CORNETBRANT, AB 
7 STACY CORNETBRANT, AB 
8 CODY ROODBENGOUGH, SK 
9 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
10 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 MARK NUGENTWATER VALLEY, AB 
2 TUF COOPERDECATUR, TX 
3 CORY SOLOMONPRAIRIE VIEW, TX 
4 TAYLOR SANTOSCRESTON, CA 
5 SHANE HANCHEYSULPHUR, LA 
6 LOGAN BIRDNANTON, AB 
7 MATT SHIOZAWACHUBBUCK, ID 
8 HAVEN MEGEDMILES CITY, MT 
9 TY HARRISSAN ANGELO, TX 
10 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AMSUN AUG 4 2019 
1 TYLER LEISCHNEROLDS, AB 
2 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB 
3 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB 
4 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
5 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB 
6 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB 
7 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB 
8 MARK NEITZSTETTLER, AB 
9 SHAY KELLERROCKGLEN, SK 
10 BLANE COXCAMERON, TX 
11 AARON MILLERCREMONA, AB 
12 BLAKE WILLIAMSONDUCHESS, AB 
13 J.T. ROBINSONBIG VALLEY, AB 
14 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB 
15 TYLER JOHNSONDIDSBURY, AB 
16 LANE LIVINGSTONSEYMOUR, TX 
17 TYLER MILLIGANSTEPHENVILLE, TX 
18 CIMARRON BOARDMANJACKSON, MO 
19 CODY MCCARTNEYOTTAWA LAKE, MI 
20 JOHN DOUCHHUNTSVILLE, TX 
21 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB 
22 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB 
23 STETSON VESTCHILDRESS TX 
24 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB 
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 LOGAN KAUTZPONOKA, AB 
2 QUENTIN BRANDENBARRHEAD, AB 
3 CODY CABRALHILO, HAWAII 
4 JUAN ALCAZAROKEECHOBEE, FL 
5 TAYLOR GREGGTOUCHER, WA 
6 STRAWS MILANCOCHRANE, AB 
7 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK 
8 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB 
9 JOSH HARDENBIG VALLEY, AB 
10 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC 
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 CLAY GUTHRIEPONOKA, AB 
2 STEVEN GILBERTENTWISTLE, AB 
3 LUKE GEESTANFORD, MT 
4 BAILLIE MILANCOCHRANE, AB 
5 JESSE BROWNBAKER CITY, OR 
6 MIKE MCGINNHAINES, OR 
7 JASON THOMASBENTON, AR 
8 BRENDAN LAYECONSORT, AB 
9 KODY DOLLERYCALDWELL, TX 
10 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 HUNTER CUREHOLLIDAY, TX 
2 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC 
3 TY ERICKSONHELENA, MT 
4 CODY CASSIDYDONALDA, AB 
5 BLAKE KNOWLESHEPPNER, OR 
6 NICK GUYPARKER, CO 
7 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC 
8 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT 
9 TANNER MILANCOCHRANE, AB 
10 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AMSUN AUG 4 2019 
1 JORDY GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
2 CHAD ANDERSONENTWISTLE, AB 
3 EVAN SPADYALLIANCE, AB 
4 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK 
5 RYAN SHUCKBURGHINNISFAIL, AB 
6 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY 
7 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
8 MATT RICHARDSONOLDS, AB 
9 BEN RAMEYPONOKA, AB 
10 TY MASONSPRUCEGROVE, AB 
11 JAY MANY GREY HORSESSTANDOFF, AB 
12 DENVER ROYDALEMEAD, AB 
13 COLEMAN KOHORSTOKOTOKS AB 
14 BO ANDERSONWATERVALLEY AB 
15 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB 
16 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB 
17 TY MILLERWAINWRIGHT, AB 
18 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB 
19 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB 
20 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB 
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 RYLEE TRENHOLMCHETWYND, BC 
2 RENE LECLERCQHOLDEN, AB 
3 SAM SMITHRIMBEY, AB 
4 SARAH GERARDSAVONA, BC 
5 BRITTNEY BARNETTROBERTS, MT 
6 SHAYLEE MCMANNDONALDA, AB 
7 TONI DIXONMILLARVILLE AB 
8 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB 
9 KAREEN WARRENMEDICINE HAT, AB 
10 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB 
11 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB 
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
2 MARY WALKERENNIS, TX 
3 JESSICA TELFORDCALDWELL, ID 
4 SYDNEY DAINESINNISFAIL 
5 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC 
6 VALERIE GILLESPIEFINNIGAN AB 
7 SHELBY SPIELMANDALHART, TX 
8 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB 
9 SKYLER MANTLERDEWINTON AB 
10 CHEYENNE WIMBERLYSTEPHENVILLE, TX 
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
2 STACEY RUZICKABLUFFTON, AB 
3 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB 
4 LISA LOCKHARTOELRICHS, SD 
5 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK 
6 JENNIFER SHARPRICHARDS, TX 
7 CALLAHAN CROSSLEYHERMISTON, OR 
8 JACKIE GANTERABILENE, TX 
9 ANGELA GANTERABILENE, TX 
10 KENDRA EDEYLONGVIEW, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AMSUN AUG 4 2019 
1 NIKKI VANDERLEESTETTLER, AB 
2 ANNE LAWESOLDS, AB 
3 SHAYNA WEIRPONOKA, AB 
4 BROOKE WILLSKAMLOOPS, BC 
5 MARIAH MANNERINGQUESNEL, BC 
6 LANE WILLSKAMLOOPS, BC 
7 JENNA O'REILLYMILLARVILLE, AB 
8 MARCI LAYEBASHAW, AB 
9 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB 
10 DENA MILLARDVANDERHOOF, BC 
11 SANDRA CARTERVIKING, AB 
12 MEGAN CHAMPIONLAYTONVILLE, CA 
13 JILL WELSHPARKER, AZ 
14 DEB GUELLYOKOTOKS AB 
15 ERYN COYHIGH RIVER, AB 
16 LAKOTA BIRDNANTON, AB 
17 CASEY DACYKPONOKA, AB 
18 CHELSEY CARLIERMEDICINE HAT, AB 
19 SUZANNE DEPAOLILONGVIEW, AB 
20 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB 
21 CRYSTAL CHRISTMANOKOTOKS, AB 
22 TAYLOR SHIELDSCOCHRANE, AB 
23 RYLEE SHIELDSCOCHRANE, AB 
24 SHELLY SHIELDSCOCHRANE, AB 
25 CRYSTAL SHAWDAYSLAND, AB 
26 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC 
27 VIRGINYA FORANSPRUEGROVE, AB 
28 JESSIE VANDENBROEKPONOKA, AB 
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 6:30PMFRI AUG 02 2019 
1 ASHTON LEHMANNPAYNTON, SK 
WYATT SMITHST LINA, AB 
2 MATTHEW GINGRASSTRATHMORE, AB 
RHETT HAVEROENEDGERTON, AB 
3 WACE PALLESENSTARTHMORE, AB 
SCOTT DUFFMILLARVILLE, AB 
4 KASH BONNETTPONOKA, AB 
TATE SCHMIDTBARRHEAD, AB 
5 BOBBY LOUISVERNON, BC 
DANIEL KAISERBRETON, AB 
6 GRADY QUAMCROSSFIELD, AB 
COLTEN FLETCHERWAINWRIGHT, AB 
7 CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB 
JEFF DRISNERSHERWOOD PARK, AB 
8 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB 
9 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
LOGAN BONNETTPONOKA, AB 
10 MIKE BEERSKAMLOOPS, BC 
CHAD EVENSONPRITCHARD, BC 
PERFORMANCE: #2 6:30PMSAT AUG 03 2019 
1 TEE MCLEODWALDECK, SK 
TREY GALLAISSUNDRE, AB 
2 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK 
TYCE MCLEODWALDECK, SK 
3 TRAVIS GALLAISSYLVAN LAKE, AB 
TY JOHNSONBRETON, AB 
4 BRETT MCCARROLLCAMROSE, AB 
JUSTIN MCCARROLLCAMROSE AB 
5 CLARK MCCARROLLDAYSLAND, AB 
KYLE SMITHBRANT, AB 
6 KASPER ROYMOSSLEIGH, AB 
KAL FULLERBOZEMAN, MT 
7 DON DEPAOLILONGVIEW, AB 
TAYLOR WUDRICHBOW ISLAND, AB 
8 STACY CORNETBRANT, AB 
JESSE POPESCULGLENTWORTH SK 
9 DUSTIN BIRDCUT BANK, MT 
RILEY WILSONCARDSTON, AB 
10 CLINT BUHLEROKOTOKS, AB 
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB 
PERFORMANCE: #3 6:30PMSUN AUG 04 2019 
1 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB 
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB 
2 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB 
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB 
3 GARRETT ROGERSBAKER CITY, OR 
JACOB MINORELLENSBURG 
4 PADEN BRAYSTEPHENVILLE, TX 
ERICH ROGERSCASA GRANDE, AZ 
5 CHASE TRYANHELENA, MT 
BRENTEN HALLJAY, OK 
6 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
7 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB 
8 LEVI SIMPSONPONOKA, AB 
COLE DAVISONVULCAN, AB 
9 KOLTON SCHMIDTBARRHEAD, AB 
JEREMY BUHLERARROWWOOD, AB 
10 MATT SHERWOODPIMA, AZ 
HUNTER KOCHVERNON, TX 
SLACK PERFORMANCE: #4 11:00AMSUN AUG 4 2019 
1 JOEY ROMO IINANTON, AB 
RILEY ROYSTRATHMORE, AB 
2 LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
KELLY BUHLERPRITCHARD, BC 
3 JACE LAMBERTSAVONA, BC 
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC 
4 WYATT EIRIKSONOKOTOKS AB 
CODY TEWBROCK, TX 
5 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
SPENCER RUTHERFORDMERRITT, BC 
6 BRAIDY DAVIESCYPRESS COUNTY, AB 
BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK 
7 RILEY MINORELLENSBURG, WA 
BRADY MINORELLENSBURG, WA 
8 BRETT BUSSPONOKA, AB 
KLAY WHYTEPONOKA, AB 
9 TYREL FLEWELLINGLACOMBE, AB 
TEL FLEWELLINGLACOMBE, AB