2019 Finning Pro Tour: Teepee Creek Stampede
Jul 11-14
Teepee Creek, Alberta, CA
TEEPEE CREEK STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABKKS 756 WHAT ABOUT ME
2 ZEKE THURSTONBIG VALLEY, ABKS 187 WINDOW SILL
3 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BCKKS 285 LITTLE SECRET
4 LANE CUSTARDMORE, ABKKS 294 PARTY FAVOUR
5 NICHOLAS PATTERSONBLACKFALDS, ABKKS 780 DIPPIN' DOTS
6 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABKKS 272 COAL BANK
7 RILEY REGIERCORONATION, ABKS 376 TOUCH OF FROST
8 LOGAN YOUNGCAROLINE, ABKS 492 COUNTRY HOUSE
9 LACHLAN MILLERWARWICK, AUSTRALIAKS 362 SIDEWALK TALK
10 HUNTER SAWLEYFOX CREEK, ABKKS 484 FLASH BACK
RR KS 236 DARK SHADOW
RR KS 828 NICKLES & DIMES
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 JAKE BROWNECKVILLE, ABKKS 228 IN THE DARK
2 JOSH HARDENBIG VALLEY, ABKS 023 ARTIFICIAL COLORS
3 CORT SCHEERELSMERE NEKKS 295 AS IF
4 JUSTIN BERGCAMROSE, ABKKS 432 SPRING FEVER
5 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABKKS 368 BAR BANDIT
6 CHASE BROOKSANACONDA, MTKS 326 PRAIRIE SUN
7 SAM KELTSSTAVELY, ABKKS 488 SUNSET RIDGE
8 CALL MARRTWIN BUTTE, ABKS 632 RETRO CHICK
9 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
RR KS 758 AVALANCHE
RR KKS 462 NEXT 2 U
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 JAKE BURWASHNANTON, ABKS 541 PAPER CLIP
2 RICKY WARRENBIG VALLEY, ABKKS 231 SUNSET STRIP
3 LANE WATTHARDISTY, ABKKS 633 SUMMER TRIP
4 LOGAN HAYWILDWOOD, ABKKS 283 STAGE FRIGHT
5 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABKKS 152 COOL BACK
6 CHASE ZWEIFELPARADISE HILL, SKKS 342 THATS ALL
7 BEN ANDERSENECKVILLE, ABKS 769 POCKET CHANGE
8 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDKKS 534 BREAK AWAY
9 CHUCK SCHMIDTKELDRON, SDDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
10 KALE MCKENZIEBLACKFALDS, ABKS 662 COUNTRY TRAIL
RR KS 990 FLAMMING SHADOW
RR KS 531 GONE COUNTRY
   
EVENT :BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 RICHMOND CHAMPIONDUBLIN, TXKK 343 ARTIC CIRCLE
2 KY MARSHALLBOWDEN, ABKK 932 MIND GAMES
3 COLE GOODINECARBON, ABK 424 ENCORE
4 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, ABKK 449 CARDIS KICK
5 STRAWBS JONESDUFFIELD, ABKK 490 CHAPERONE
6 JAKE VOLDAIRDRIE, ABKK 336 MIDNIGHT SKIES
7 COLIN ADAMSDELORAINE, MBKK 372 ROOKIE BLUE
8 LINDEN WOODSHIGH RIVER, ABKK 454 ODDS N ENDS
RR K 296 BLUE WINGS
RR KK 925 MAKE BELIEVE
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 CALEB BENNETTTREMONTON , UTKK 224 MIGHTY FINE
2 SETH HARDWICKRANCHESTER, WYK 232 UPTOWN FLASH
3 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABK 841 STREET DANCE
RR K 885 CANDY SMILE
RR KK 189 AFTER ALL
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 SPUR LACASSECalgary, ABKK 568 IMPERIAL BEACH
2 TY TAYPOTATREGINA, SKKK 253 SUNDANCE KID
RR K 482 SMOKY BAY
RR K 731 GARDEN PARTY
   
EVENT :BULL RIDING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 WACEY FINKBEINERMEDICINE HAT, ABKKB 127 ALL FIRED UP
2 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKKB 044 XCESSIVE FORCE
3 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKKKB 453 PARTYS OVER
4 JORDAN HANSENPONOKA, ABKKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT
5 ZANE LAMBERTPONOKA, ABKB 403 SMOOTH OPERATOR
6 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABKB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
7 TY ELLISSONNINGDALE, SKKB 505 GAMBLER
8 JB MOENELROSE, SKKB 375 LATE NIGHT HOST
RR KKB 452 LIVING LIFE
RR KB 303 NERVOUS SWITCH
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 CODY FLOYDTROCHU, ABKKB 671 PINK PANTHER
2 COY ROBBINSCAMROSE, ABKKB 456 COIN TOSS
3 LONNIE WESTCADOGAN, ABKB 303 NERVOUS SWITCH
4 LOGAN BIEVERCLARESHOLM, ABKKB 192 MAGIC SHOW
5 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDKKB 318 IVY LEAGUE
6 DAKOTA LOUISBROWNING, MTKKB 194 FLIGHT PLAN
7 SHANE PETERSDELBURNE, ABKB 505 GAMBLER
8 ZACHERY KINGCRESTON, BCKB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR KB 011 SHORT FUSE
RR KKB 453 PARTYS OVER
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCKB 375 LATE NIGHT HOST
2 KYLE BROWNDIDSBURY, ABKKB 452 LIVING LIFE
3 CAMERON BROWNDIDSBURY, ABKB 044 XCESSIVE FORCE
4 NICK TETZCALGARY, ABKB 403 SMOOTH OPERATOR
5 AUSTIN NASHECKVILLE, ABKKB 127 ALL FIRED UP
6 JACKSON SCOTTKAMLOOPSKKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT
7 KLAYTON LAKEVOLDPROVOST, ABKKB 318 IVY LEAGUE
8 FABIAN DUECKAIRDRIE, ABKB 011 SHORT FUSE
9 MICHEAL OSTASHEKEDSON, ABKKB 671 PINK PANTHER
RR KKB 192 MAGIC SHOW
RR KKB 194 FLIGHT PLAN
   
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 MURRAY POLEERSKINE, AB 
2 KY MARSHALLBOWDEN, AB 
3 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
4 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB 
5 STACY CORNETBRANT, AB 
6 COLT CORNETBRANT, AB 
7 BRAD SOMMERFELDTCARDSTON, AB 
8 LOGAN BIRDNANTON, AB 
9 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB 
10 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 WYATT WILLIAMSGLENNS FERRY, ID 
2 MATT SHIOZAWACHUBBUCK, ID 
3 SHAWN MILLERDALEMEAD, AB 
4 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
5 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
6 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
7 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
8 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
9 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB 
10 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
2 AARON MILLERCREMONA, AB 
3 BLAKE WILLIAMSONDUCHESS, AB 
4 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB 
5 DEAN EDGERIMBEY AB 
6 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB 
7 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB 
8 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB 
9 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB 
10 MARK NUGENTWATER VALLEY, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 9:00AMFRI JUL 12 2019 
1 J.T. ROBINSONBIG VALLEY, AB 
2 CODY BRETTSILVER VALLEY, AB 
3 TYLER LEISCHNEROLDS, AB 
4 WYATT BRANDENBARRHEAD, AB 
5 SHANE SMITHWIMBORNE, AB 
6 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB 
7 TYLER JOHNSONDIDSBURY, AB 
8 CHAD GULICKWETASKIWIN, AB 
9 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
10 LOGAN HOFERMAGRATH, AB 
11 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB 
12 TIMBER MOOREAUBREY, TX 
13 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
14 TUF COOPERDECATUR, TX 
15 SHANE HANCHEYSULPHUR, LA 
16 SCOT MEEKSROCKY VIEW COUNTY, AB 
17 JAY HOLLABAUGHSTEPHENVILLE, TX 
18 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
19 MARK NEITZSTETTLER, AB 
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 JORDY GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
2 TY MASONSPRUCEGROVE, AB 
3 TRAVIS REAYMAYERTHORPE, AB 
4 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB 
5 BO ANDERSONWATERVALLEY AB 
6 CODY CASSIDYDONALDA, AB 
7 LUKE SIMONINNARAMATA, BC 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 STRAWS MILANCOCHRANE, AB 
2 CAM LEESONHINTON AB 
3 HARLEY COLEOKOTOKS, AB 
4 BRENDAN LAYECONSORT, AB 
5 BAILLIE MILANCOCHRANE, AB 
6 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
7 KODY DOLLERYCALDWELL, TX 
8 RYAN SHUCKBURGHINNISFAIL, AB 
9 JOSH HARDENBIG VALLEY, AB 
10 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 TYLER WILKINSONKINUSO, AB 
2 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB 
3 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB 
4 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK 
5 MATT MAILERBOTHA, AB 
6 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
7 STEVEN GILBERTENTWISTLE, AB 
8 BLAKE GAGNONRED DEER COUNTY, AB 
9 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC 
10 MATT RICHARDSONOLDS, AB 
11 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY 
12 BEN RAMEYPONOKA, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 9:00AMFRI JUL 12 2019 
1 CHAD ANDERSONENTWISTLE, AB 
2 CLAY GUTHRIEPONOKA, AB 
3 LOGAN KAUTZPONOKA, AB 
4 JERRY STOJANSEXSMITH, AB 
5 EVAN SPADYALLIANCE, AB 
6 TRYGVE PUGHPONOKA, AB 
7 DENVER ROYDALEMEAD, AB 
8 JAY MANY GREY HORSESSTANDOFF, AB 
9 COLEMAN KOHORSTOKOTOKS AB 
10 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB 
11 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB 
12 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB 
13 TY MILLERWAINWRIGHT, AB 
14 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT 
15 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC 
16 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC 
   
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 KALE HUGHSONFOREMOST, AB 
2 K'S THOMSONLUNDBRECK, AB 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 HAYDEN COLECONDOR, AB 
2 QUINTEN TAYLORPARKLAND, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 LACHLAN SHEPPARDSNYDER, TX 
   
EVENT :NOVICE BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 SAM CHURCHSTRATHMORE, AB 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 CHETT DEITZMILO, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 JAKE PLOTTSDRAYTON VALLEY, AB 
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 JOANNE POLEERSKINE, AB 
2 RAYLEE EDWARDSLETHBRIDGE COUNTY, AB 
3 RYLEE TRENHOLMCHETWYND, BC 
4 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
5 JORDAN FITZHENRYCOALDALE, AB 
6 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB 
7 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB 
8 ERYN COYHIGH RIVER, AB 
9 LAKOTA BIRDNANTON, AB 
10 CAROLYNN KNAPPMAYERTHORPE, AB 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 SHAYNA WEIRPONOKA, AB 
2 CASEY DACYKPONOKA, AB 
3 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK 
4 SUZANNE DEPAOLILONGVIEW, AB 
5 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB 
6 DENA MILLARDVANDERHOOF, BC 
7 SANDRA CARTERVIKING, AB 
8 STACEY RUZICKABLUFFTON, AB 
9 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB 
10 COLBY GILBERTPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 BROOKE WILLSKAMLOOPS, BC 
2 LANE WILLSKAMLOOPS, BC 
3 BRAIDY HOWESMETISKOW, AB 
4 RENE LECLERCQHOLDEN, AB 
5 SARAH GERARDSAVONA, BC 
6 KIRSTY WHITEBIG VALLEY, AB 
7 KYLA SIMMONSWEST KELOWNA, BC 
8 VIRGINYA FORANEDMONTON, AB 
9 ANGELA GANTERABILENE, TX 
10 CRYSTAL SHAWDAYSLAND, AB 
11 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 9:00AMFRI JUL 12 2019 
1 JERRI DUCEOKOTOKS, AB 
2 MARIAH MANNERINGQUESNEL, BC 
3 JESSA GALLOWAYPONOKA, AB 
4 CHELSEY CARLIERMEDICINE HAT, AB 
5 MELISSA THIESSENSTETTLER, AB 
6 SONYA DODGINGHORSECALGARY, AB 
7 JIMMIE SMITHMC DADE, TX 
8 MARTI HAMPTONDAWSON CREEK, BC 
9 SKYLER MANTLERDEWINTON AB 
10 TONI DIXONMILLARVILLE AB 
11 SHALAYNE LEWISVERNON, BC 
12 CRYSTAL CHRISTMANOKOTOKS, AB 
13 SHANNON LEGUERRIERDONALDA, AB 
14 SHAYLEE MCMANNDONALDA, AB 
15 SAM SMITHRIMBEY, AB 
16 SYDNEY DAINESRED DEER COUNTY, AB 
17 JACKIE GANTERABILENE, TX 
18 MARCI LAYEBASHAW, AB 
19 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB 
20 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB 
21 BAILEE SWITZERANEROID, SK 
22 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC 
23 GAILEEN BABCOCKCOCHRANE, AB 
24 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB 
25 CYNDA DIDIERPONOKA, AB 
26 EILEEN WILLOUGHBYCAMROSE, AB 
27 JENNIFER MASSINGPONOKA, AB 
28 TRISTAN JOHNERMAYERTHORPE, AB 
29 CARLI WARDROPHOUSTON, BC 
30 MICKI LEVEILLECHARLIE LAKE, BC 
31 MELLISSA RESCHLACOMBE, AB 
32 KIMBERLY KERRDAWSON CREEK, BC 
33 AUREA MUNROSTRATHMORE, AB 
34 JAYDEN WILSONGLEICHEN, AB 
35 RYLEE WILSONGLEICHEN, AB 
36 KRYSTAL CAMPBELLCHETWYND, BC 
37 HOLLY MOSHERCHETWYND, BC 
38 JENNIFER NEUDORFGRANDE PRAIRIE, AB 
39 SHIANNE KENDZEDIDSBURY, AB 
   
EVENT :STEER RIDING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 BAILEY SCHELLENBERGCOCHRANE, AB 
2 GRIFFIN KOESTERROCKYFORD, AB 
3 DUSTY GOLDENMAYERTHORPE, AB 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 GORDON ERICKSONSUNDRE, AB 
2 GARRETT BERTAMINIACME, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 TRISTEN MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
2 BRAXTON ROWEWORSLEY, AB 
3 BENJAMIN HAVELLSUNSET HOUSE, AB 
4 BEAU GARDNERARROWWOOD, AB 
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 1:00PMFRI JUL 12 2019 
1 BRIAN WILLOUGHBYCAMROSE, AB 
CODY LAPOINTECOALDALE, AB 
2 BOBBY LOUISVERNON, BC 
DANIEL KAISERBRETON, AB 
3 BRETT KNAPPMAYERTHORPE, AB 
KADON KNAPPMAYERTHORPE, AB 
4 MATTHEW GINGRASSTRATHMORE, AB 
RHETT HAVEROENEDGERTON, AB 
5 WACE PALLESENSTARTHMORE, AB 
SCOTT DUFFMILLARVILLE, AB 
6 CLINT BUHLEROKOTOKS, AB 
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB 
7 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
8 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB 
9 STACY CORNETBRANT, AB 
TRAVIS SPEERRED DEER COUNTY, AB 
10 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB 
PERFORMANCE: #2 1:00PMSAT JUL 13 2019 
1 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB 
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB 
2 GRADY BRANDENBARRHEAD 
COLTEN FLETCHERWAINWRIGHT, AB 
3 JOEY ROMO IINANTON, AB 
RILEY ROYSTRATHMORE, AB 
4 BRETT BUSSPONOKA, AB 
KLAY WHYTEPONOKA, AB 
5 LOGAN BONNETTPONOKA, AB 
KEELY BONNETTPONOKA, AB 
6 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB 
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB 
7 CLARK MCCARROLLDAYSLAND, AB 
KYLE SMITHBRANT, AB 
8 BRETT MCCARROLLCAMROSE, AB 
JUSTIN MCCARROLLCAMROSE AB 
9 DON DEPAOLILONGVIEW, AB 
VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
10 CLINT MADDOXECKVILLE, AB 
TYRELL GORDONPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #3 1:00PMSUN JUL 14 2019 
1 COLE POZZOBONBLACKIE, AB 
COLE BEVANSMAGRATH 
2 HAROLD CROUCHWEMBLEY, AB 
GLEN GURTLERMANNING, AB 
3 CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB 
JEFF DRISNERSHERWOOD PARK, AB 
4 BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK 
WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
5 KELLY BUHLERBIG VALLEY, AB 
LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
6 TREY GALLAISSUNDRE, AB 
TEE MCLEODWALDECK, SK 
7 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK 
TYCE MCLEODWALDECK, SK 
8 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB 
TEL FLEWELLINGLACOMBE, AB 
9 JACE LAMBERTSAVONA, BC 
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC 
10 TYREL FLEWELLINGLACOMBE, AB 
GRADY QUAMCROSSFIELD, AB 
SLACK PERFORMANCE: #4 9:00AMFRI JUL 12 2019 
1 KASH BONNETTPONOKA, AB 
TATE SCHMIDTBARRHEAD, AB 
2 ASHTON LEHMANNPAYNTON, SK 
ORRIN ELLISIRON RIVER, AB 
3 WYATT EIRIKSONOKOTOKS AB 
LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
4 RILEY WILSONCARDSTON, AB 
STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
5 SPENCER RUTHERFORDMERRITT, BC 
WYATT SMITHST LINA, AB