2019 Finning Pro Tour: IPE & Stampede Armstrong
Aug 29 - Sep 2
Armstrong, British Columbia, CA
ARMSTRONG IPE & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 BRADLEY HARTERLORANGER, LACS T-38 TIMELY DELIVERY
2 LOGAN HAYWILDWOOD, ABCS S-66 STAMPEDE WARRIOR
3 CODY DEMOSSWATERVALLEY, ABCS R-62 REDON ACRES
4 JAKE BURWASHNANTON, ABCS W-27 WAIKIKI COCONUT
5 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABCS Y-24 YO YO MARBLE
RR CS Y-9 YONDER SKIES
RR CS B-54 BURBAN
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 SAM KELTSSTAVELY, ABOS U3 KIT KAT
2 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABOS D983 BRIGHT LIGHTS
3 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABOS W42 COMEBACK RED
4 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABOS O24 PRIDE TRAP
5 BEN ANDERSENECKVILLE, ABOS V40 I SEE LITTLE
RR OS W140 LITTLE BREEZE
RR OS 818 KT'S NOTEBOOK
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 CHASE ZWEIFELPARADISE HILL, SKCS B-26 BUSINESS GIRL
2 LANE WIMBERLYBELEN, NMCS Z-46 ZELDA'S WHITNEY
3 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABCS B-72 BUTCHER BOX
4 HUNTER SAWLEYFOX CREEK, ABCS Y-37 YODELLING HILLS
5 CALL MARRTWIN BUTTE, ABCS A-17 ARTIC PLUM
RR CS X-77 XEMPLARY BUBBLES
RR CS U-38 URGENT DELIVERY
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 CHET JOHNSONDOUGLAS, WYCS U-38 URGENT DELIVERY
2 CORT SCHEERELSMERE NEOS XW OLS TUBS MAGIC CARPET
3 JUSTIN BERGCAMROSE, ABCS T-38 TIMELY DELIVERY
4 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDCS X-77 XEMPLARY BUBBLES
5 LACHLAN MILLERWARWICK, AUSTRALIAOS 508 LUNATIC PARTY
RR OS B8 OLS TUBS LITTLE MUFFIN
RR CS S-66 STAMPEDE WARRIOR
   
EVENT :BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 TY TAYPOTATREGINA, SKC A-91 AGENT LYNX
2 TRENTEN MONTEROWINNEMUCCA, NVC Y-42 YUKON RAMBLER
3 CALEB BENNETTTREMONTON , UTC B-45 BUCKING KNIGHT
4 RICHMOND CHAMPIONDUBLIN, TXC A-65 ABSOLUTELY FEARLESS
5 CLINT LAYECADOGAN, ABC A-11 ACTUALLY GORGEOUS
6 SPUR LACASSECalgary, ABC A-47 ARBITRATOR JOE
7 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABC T-32 TURBO ROCKET
RR C U-23 UPTOWN GIRL
RR C Z-30 ZANY QUEST
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 ORIN LARSENINGLIS, MBO 72 MESSENGER
2 SETH HARDWICKRANCHESTER, WYO S91 AMERICAN THUMPER
3 KODY LAMBSHERWOOD PARK, ABC B-38 BONUS DELIVERY
4 STEVEN DENTMULLEN, NEC S-3 SIMPLY MARVELLOUS
5 TY BREUERMANDAN, NDO J2 AWKWARD TODD
6 TANNER AUSNEW LONDON, MNC B-5 BECAREFUL ICU
7 JACOB STEMOBASHAW, ABO V-9 VEE BAR NINE
8 KY MARSHALLBOWDEN, ABO R24 LINE PRIDE
9 COLE GOODINECARBON, ABO M22 OLS TUBS ROSS RIVER
RR C X-38 XPRESS DELIVERY
RR C Z-45 ZOMBIE MARGIE
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 WYATT DENNYMINDEN, NVC X-40 XCEPTIONAL MARGARITA
2 TIM O'CONNELLMARSHALL, MOC Z-53 ZAINT BROKE
3 JESSE POPEMARSHALL, MOC U-23 UPTOWN GIRL
4 SHANE O'CONNELLRAPID CITY, SDC Z-81 ZESTLESS MARGIE
5 STRAWBS JONESDUFFIELD, ABC A-51 ALPHA WARRIOR
RR C W-32 WALLEYE ROCKET
RR C B-12 BIGTIMIN HOUSTON
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 DANTAN BERTSCHEASTEND SKC Z-45 ZOMBIE MARGIE
2 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABO D3 BARCELONA CITY
3 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCC X-38 XPRESS DELIVERY
4 COLIN ADAMSDELORAINE, MBO C19 FREE SHIPPING
5 LINDEN WOODSHIGH RIVER, ABO V142 BLUE WINGS
RR C S-3 SIMPLY MARVELLOUS
RR C A-47 ARBITRATOR JOE
   
EVENT :BULL RIDING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 STEVEN WOOLSEYPAYSON, UTCB -201 NIGHT MOVES
2 ZANE LAMBERTPONOKA, ABCB 480 REBEL SOUL
3 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDCB 57 SHINE LIKE JUSTICE
4 DAKOTA LOUISBROWNING, MTCB -302 CONTROLLED BURN
5 SAGE KIMZEYSTRONGCITY, OKCB 584 NIGHT SHIFT
6 TREY KIMZEYSTRONG CITY, OKCB 301 LIGHTING MCQUEEN
7 TYLER BINGHAMHONEYVILE, UTCB -11 BIG RED
8 LUKE GEESTANFORD, MTCB 22 DAY DRINKING
9 ARDIE MAIERTIMBER LAKE, SDCB -126 JUKEBOX HERO
RR CB 433 LIBERTY TOWER
RR CB 675 FREE DOWNLOAD
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 WACEY FINKBEINERMEDICINE HAT, ABOB 419 AVENGED SEVEN FOLD
2 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKOB 5100 BILLY BIG RIGGER
3 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKOB 1 ONE EYED CHARLIE
4 BROCK RADFORDDEWINTON, ABOB 022 MR.SUNSHINE
5 JORDAN HANSENCALGARY, ABOB 374 HARD ROCK
6 DALAN DUNCANBLUFFDALE, UTOB 1022 BALDY
7 GARRETT SMITHREXBURG, IDOB 42S PANDA HAUS
8 FABIAN DUECKAIRDRIE, ABOB -51 CRAZY TOWN
9 SHAY MARKSSUNNYBROOK, ABOB 131 OLS TUBS SWEAT 'N REGRET
RR OB 017 BOMBSHELL
RR CB 480 REBEL SOUL
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 EDGAR DURAZOMOCTEZUMA,SONORA MXCB 502 ON TARGET
2 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCOB 21 THE LIQUIDATOR
3 NICK TETZCALGARY, ABOB 11 FORT WORTH
4 AUSTIN NASHECKVILLE, ABOB 457 DUST UP
5 JACKSON SCOTTKAMLOOPSCB 433 LIBERTY TOWER
6 TY ELLISSONNINGDALE, SKCB -11 BIG RED
7 KYLE BROWNDIDSBURY, ABOB 406 TOO HOT
8 MICHEAL OSTASHEKEDSON, ABCB 675 FREE DOWNLOAD
9 SHANE PETERSDELBURNE, ABOB 422 JASON
RR CB 447 COLD WATER
RR CB 480 REBEL SOUL
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABOB 379 FALLING ROCK
2 COY ROBBINSCAMROSE, ABOB 227 PINK PANTHER
3 LONNIE WESTCADOGAN, ABCB 22 DAY DRINKING
4 BILLY WESTCADOGAN, ABOB 427 CITY LIMITS
5 WESLY LOWENPARAGUAYOB 374 HARD ROCK
6 CYLAS BIGCHILDROCKY MTN HOUSE, ABCB 480 REBEL SOUL
7 JAKE MAHERCOCHRANE, ABOB A32 OLS TUBS ANIKA'S PET
8 ZACHERY KINGCRESTON, BCOB 208 LACE UP
RR CB 447 COLD WATER
RR CB 502 ON TARGET
   
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 TYLER LEISCHNEROLDS, AB 
2 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
3 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB 
4 LANE LIVINGSTONSEYMOUR, TX 
5 CODY MCCARTNEYOTTAWA LAKE, MI 
6 CIMARRON BOARDMANJACKSON, MO 
7 TYLER MILLIGANSTEPHENVILLE, TX 
8 TIMBER MOOREAUBREY, TX 
9 JOHN DOUCHHUNTSVILLE, TX 
10 CADE SWORCHICO, TX 
11 REESE RIEMERSTINNETT, TX 
12 COOPER MARTINALMA, KS 
13 TAYLOR SANTOSCRESTON, CA 
14 RHEN RICHARDROOSEVELT, UT 
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 CODY BRETTSILVER VALLEY, AB 
2 KY MARSHALLBOWDEN, AB 
3 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
4 HAVEN MEGEDMILES CITY, MT 
5 TY HARRISSAN ANGELO, TX 
6 CODY CRAIGWENDELL, ID 
7 JOSEPH DICKENSLOVELAND, CO 
8 JAKE PRATTELLENSBURG, WA 
9 MARTY YATESSTEPHENVILLE, TX 
10 RYAN JARRETTCOMANCHE, OK 
11 TYLER PRCINALVORD, TX 
12 CADDO LEWALLENMORRISON, OK 
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 BLANE COXCAMERON, TX 
2 SHANE SMITHWIMBORNE, AB 
3 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
4 MURRAY POLEERSKINE, AB 
5 SHANE HANCHEYSULPHUR, LA 
6 LOGAN BIRDNANTON, AB 
7 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB 
8 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB 
9 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
10 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB 
11 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB 
12 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB 
13 COLT CORNETBRANT, AB 
14 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 SHAWN MILLERDALEMEAD, AB 
2 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
3 CORY SOLOMONPRAIRIE VIEW, TX 
4 TUF COOPERDECATUR, TX 
5 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB 
6 LOGAN HOFERMAGRATH, AB 
7 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB 
8 MARK NUGENTWATER VALLEY, AB 
9 STACY CORNETBRANT, AB 
10 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
11 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB 
12 MATT SHIOZAWACHUBBUCK, ID 
13 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
14 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
15 DEAN EDGERIMBEY AB 
16 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB 
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 CHAD ANDERSONENTWISTLE, AB 
2 JAY MANY GREY HORSESSTANDOFF, AB 
3 DENVER ROYDALEMEAD, AB 
4 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB 
5 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT 
6 TANNER MILANCOCHRANE, AB 
7 LUKE GEESTANFORD, MT 
8 NICK GUYPARKER, CO 
9 MIKE MCGINNHAINES, OR 
10 JESSE BROWNBAKER CITY, OR 
11 BLAKE KNOWLESHEPPNER, OR 
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC 
2 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
3 BRENDAN LAYECONSORT, AB 
4 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB 
5 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB 
6 TY MILLERWAINWRIGHT, AB 
7 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK 
8 RYAN SHUCKBURGHINNISFAIL, AB 
9 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY 
10 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
11 JASON THOMASBENTON, AR 
12 NORMAN BREENPRINCETON, BC 
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 BAILLIE MILANCOCHRANE, AB 
2 TANNER BRUNNERRAMONA, KS 
3 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB 
4 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC 
5 STEVEN GILBERTENTWISTLE, AB 
6 TY MASONSPRUCEGROVE, AB 
7 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC 
8 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB 
9 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB 
10 HUNTER CUREHOLLIDAY, TX 
11 BLAKE MINDEMANNBLANCHARD, OK 
12 JACOB EDLERSTATE CENTER, IA 
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 BEN RAMEYPONOKA, AB 
2 MATT RICHARDSONOLDS, AB 
3 TY ELLISSONNINGDALE, SK 
4 STRAWS MILANCOCHRANE, AB 
5 CAM LEESONHINTON AB 
6 JORDY GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
7 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB 
8 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK 
9 BO ANDERSONWATERVALLEY AB 
10 TAYLOR GREGGTOUCHER, WA 
11 CODY CABRALHILO, HAWAII 
12 EVAN SPADYALLIANCE, AB 
13 CODY CASSIDYDONALDA, AB 
   
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 LACHLAN SHEPPARDSNYDER, TX 
2 SAWYER EIRIKSONOKOTOKS, AB 
   
   
EVENT :NOVICE BAREBACK  
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 CHETT DEITZMILO, AB 
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB 
2 BROOKE WILLSKAMLOOPS, BC 
3 LANE WILLSKAMLOOPS, BC 
4 SARAH GERARDSAVONA, BC 
5 SYDNEY DAINESINNISFAIL 
6 JESSA GALLOWAYPONOKA, AB 
7 TAYLOR-JANE GARDNERPONOKA AB 
8 MARIAH MANNERINGQUESNEL, BC 
9 SUZANNE DEPAOLILONGVIEW, AB 
10 RYLEE TRENHOLMCHETWYND, BC 
11 JAYDEN WILSONGLEICHEN, AB 
12 RYLEE WILSONGLEICHEN, AB 
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 ANNE LAWESOLDS, AB 
2 ERYN COYHIGH RIVER, AB 
3 CHEYENNE WIMBERLYSTEPHENVILLE, TX 
4 JESSICA TELFORDCALDWELL, ID 
5 KENDRA EDEYLONGVIEW, AB 
6 RENE LECLERCQHOLDEN, AB 
7 DENA MILLARDVANDERHOOF, BC 
8 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK 
9 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC 
10 JIMMIE SMITHMC DADE, TX 
11 JENNA O'REILLYMILLARVILLE, AB 
12 TILLAR MURRAYFORTWORTH, TX 
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 JENNIFER SHARPRICHARDS, TX 
2 TONI DIXONMILLARVILLE AB 
3 KIRSTY WHITEBIG VALLEY, AB 
4 STACEY RUZICKABLUFFTON, AB 
5 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
6 CASEY DACYKPONOKA, AB 
7 KIRSTEN GJERDESTRATHMORE, AB 
8 LAKOTA BIRDNANTON, AB 
9 CALLAHAN CROSSLEYHERMISTON, OR 
10 DEB GUELLYOKOTOKS AB 
11 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB 
12 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB 
13 JOANNE POLEERSKINE, AB 
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB 
2 KELLIE COLLIERHEREFORD, TX 
3 KYLA SIMMONSWEST KELOWNA, BC 
4 JACKIE GANTERABILENE, TX 
5 ANGELA GANTERABILENE, TX 
6 MARCI LAYEBASHAW, AB 
7 SHAYNA WEIRPONOKA, AB 
8 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB 
9 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
10 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB 
11 SHELBY SPIELMANDALHART, TX 
12 MARY WALKERENNIS, TX 
13 JENNIFER MASSINGPONOKA, AB 
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMWED AUG 28 2019 
1 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
WYATT EIRIKSONOKOTOKS AB 
2 SPENCER RUTHERFORDMERRITT, BC 
LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
3 BRAIDY DAVIESCYPRESS COUNTY, AB 
BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK 
4 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB 
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB 
5 MIKE BEERSKAMLOOPS, BC 
CHAD EVENSONPRITCHARD, BC 
6 DON DEPAOLILONGVIEW, AB 
VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
7 DAKOTA LOUISBROWNING, MT 
BOBBY LOUISVERNON, BC 
PERFORMANCE: #2 7:00PMTHUR AUG 29 2019 
1 BRADY MINORELLENSBURG, WA 
RILEY MINORELLENSBURG, WA 
2 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK 
TYCE MCLEODWALDECK, SK 
3 TEE MCLEODWALDECK, SK 
TREY GALLAISSUNDRE, AB 
4 MATT SHERWOODPIMA, AZ 
HUNTER KOCHVERNON, TX 
5 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB 
6 CHASE TRYANHELENA, MT 
BRENTEN HALLJAY, OK 
7 JACOB MINORELLENSBURG 
GARRETT ROGERSBAKER CITY, OR 
8 JACE LAMBERTSAVONA, BC 
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC 
PERFORMANCE: #3 7:00PMFRI AUG 30 2019 
1 BRETT BUSSPONOKA, AB 
KLAY WHYTEPONOKA, AB 
2 KASPER ROYMOSSLEIGH, AB 
KAL FULLERBOZEMAN, MT 
3 DUSTIN BIRDCUT BANK, MT 
RILEY WILSONCARDSTON, AB 
4 CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB 
CLINT BUHLEROKOTOKS, AB 
5 LOGAN BONNETTPONOKA, AB 
KEELY BONNETTPONOKA, AB 
6 JOEY ROMO IINANTON, AB 
RILEY ROYSTRATHMORE, AB 
7 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB 
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB 
8 KELLY BUHLERPRITCHARD, BC 
LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
PERFORMANCE: #4 7:00PMSAT AUG 31 2019 
1 JEREMY BUHLERARROWWOOD, AB 
KOLTON SCHMIDTBARRHEAD, AB 
2 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB 
3 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
4 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB 
5 BRETT MCCARROLLCAMROSE, AB 
JUSTIN MCCARROLLCAMROSE AB 
6 COLE DAVISONVULCAN, AB 
LEVI SIMPSONPONOKA, AB 
7 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
STACY CORNETBRANT, AB 
8 CLARK MCCARROLLDAYSLAND, AB 
KYLE SMITHBRANT, AB