2019 Finning Pro Tour: Dawson Creek Exhibition & Stampede
Aug 9-11
Dawson Creek, British Columbia, CA

Watch the 2019 Finning Pro Tour: Dawson Creek Exhibition & Stampede LIVE on FloRodoe August 9-11. Click HERE to sign up.

DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 LANE WATTHARDISTY, ABKS 732 SPARKS FLY
2 RICKY WARRENBIG VALLEY, ABKS 990 FLAMMING SHADOW
3 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABKS 278 ROSE GARDEN
4 CHASE ZWEIFELPARADISE HILL, SKKKS 756 WHAT ABOUT ME
5 LANE WIMBERLYBELEN, NMKS 150 FIRST DATE
6 ZEKE THURSTONBIG VALLEY, ABKKS 335 WESTERN SKIES
7 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BCKS 537 ALLEY STREET
8 DAWSON HAYWILDWOOD, ABKS 514 CENTRE STAGE
RR KS 535 ALLEY LIGHTS
RR KKS 272 COAL BANK
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 CHET JOHNSONDOUGLAS, WYKS 541 PAPER CLIP
2 TYLER CORRINGTONHASTINGS MNKKS 295 AS IF
3 CORT SCHEERELSMERE NEKS 778 COPPER CAT
4 JAKE FINLAYGOODWELL, OKKKS 283 STAGE FRIGHT
5 LOGAN HAYWILDWOOD, ABKKS 231 SUNSET STRIP
6 BEN ANDERSENECKVILLE, ABKKS 733 FLASH DANCE
7 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABKS 187 WINDOW SILL
8 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABKS 828 NICKLES & DIMES
RR KS 769 POCKET CHANGE
RR KS 990 FLAMMING SHADOW
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABKKS 921 ALLEY DRIFT
2 JUSTIN BERGCAMROSE, ABKKS 264 STARS ALIVE
3 SAM KELTSSTAVELY, ABKKS 780 DIPPIN' DOTS
4 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABKKS 633 SUMMER TRIP
5 CALL MARRTWIN BUTTE, ABKS 236 DARK SHADOW
6 JAKE BURWASHNANTON, ABKS 922 MASTER MIND
7 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDKKS 152 COOL BACK
8 LANE CUSTARDMORE, ABKKS 219 BUCKLE UP
9 HUNTER SAWLEYFOX CREEK, ABKS 514 CENTRE STAGE
RR KS 376 TOUCH OF FROST
RR KS 732 SPARKS FLY
   
EVENT :BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 SPUR LACASSECalgary, ABKK 945 ALLEY TRAIL
2 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABKK 552 DOUBLE DIPPIN'
3 JACOB STEMOBASHAW, ABKK 253 SUNDANCE KID
4 STRAWBS JONESDUFFIELD, ABKK 181 PACIFIC COAST
RR KK 311 SNO CONE
RR KK 936 COOL AGENT
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 TY TAYPOTATREGINA, SKK 717 MUST HAVE
2 JAKE VOLDAIRDRIE, ABDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
3 COLIN ADAMSDELORAINE, MBKK 291 PEACE KEEPER
4 LINDEN WOODSHIGH RIVER, ABK 298 PAINT BRUSH
5 KY MARSHALLBOWDEN, ABK 356 OMAHA BEACH
6 COLE GOODINECARBON, ABK 482 SMOKY BAY
7 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, ABKK 372 ROOKIE BLUE
RR K 296 BLUE WINGS
RR KK 224 MIGHTY FINE
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABK 245 WICKED WAYS
2 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCK 299 ALL IN
3 DANTAN BERTSCHEASTEND SKKK 932 MIND GAMES
4 TRENTEN MONTEROWINNEMUCCA, NVKK 336 MIDNIGHT SKIES
5 WYATT MAINESMAPLE CREEK, SKK 241 ALBERTA PREMIUM
RR KK 925 MAKE BELIEVE
RR K 664 WESTERN STAR
   
EVENT :BULL RIDING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 KYLE BROWNDIDSBURY, ABKB 311 TIPPIN' POINT
2 CAMERON BROWNDIDSBURY, ABKKB 453 PARTYS OVER
3 LUKE GEESTANFORD, MTKKB 466 ELECTRIC BLUE
4 ARDIE MAIERTIMBER LAKE, SDKB 415 DEVILS TOWER
5 TY ELLISSONNINGDALE, SKKKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT
6 JB MOENELROSE, SKKB 011 SHORT FUSE
7 COY ROBBINSCAMROSE, ABKB 403 SMOOTH OPERATOR
8 LONNIE WESTCADOGAN, ABKKB 216 LETS PLAY
9 BROCK RADFORDDEWINTON, ABKKB 601 STRANGER THINGS
RR KKB 452 LIVING LIFE
RR KB 303 NERVOUS SWITCH
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 CODY LEE COVERCHUKMEADOWLAKE, SKKKB 357 SCORPION
2 EDGAR DURAZOMOCTEZUMA,SONORA MXKKB 318 IVY LEAGUE
3 DAKOTA LOUISBROWNING, MTKB 014 GANGSTER CODE
4 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDKB 509 FLICK THE SWITCH
5 WACEY FINKBEINERMEDICINE HAT, ABKKB 601 STRANGER THINGS
6 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKKKB 06 EVERY DAY HUSTLER
7 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKKB 701 BAMBOO
8 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABKKB 671 PINK PANTHER
9 MICHEAL OSTASHEKEDSON, ABDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
RR KKB 026 SOMETHING COOL
RR KB 011 SHORT FUSE
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 TYLER BINGHAMHONEYVILE, UTKKB 026 SOMETHING COOL
2 JACKSON SCOTTKAMLOOPSKB 311 TIPPIN' POINT
3 JORDAN HANSENCALGARY, ABKKB 452 LIVING LIFE
4 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCKB 701 BAMBOO
5 NICK TETZCALGARY, ABKB 303 NERVOUS SWITCH
6 AUSTIN NASHECKVILLE, ABDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
7 LOGAN BIEVERCLARESHOLM, ABKB 014 GANGSTER CODE
8 SHAY MARKSSUNNYBROOK, ABKB 415 DEVILS TOWER
9 BILLY WESTCADOGAN, ABKKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT
RR KKB 671 PINK PANTHER
RR KKB 453 PARTYS OVER
   
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 CODY BRETTSILVER VALLEY, AB 
2 JASON SMITHWIMBORNE, AB 
3 BLANE COXCAMERON, TX 
4 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB 
5 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB 
6 AARON MILLERCREMONA, AB 
7 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
8 J.T. ROBINSONBIG VALLEY, AB 
9 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB 
10 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
11 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
12 TYLER LEISCHNEROLDS, AB 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 KY MARSHALLBOWDEN, AB 
2 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
3 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
4 BLAKE WILLIAMSONDUCHESS, AB 
5 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
6 STACY CORNETBRANT, AB 
7 COLT CORNETBRANT, AB 
8 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
9 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB 
10 LOGAN BIRDNANTON, AB 
11 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
12 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB 
13 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB 
14 TYLER JOHNSONDIDSBURY, AB 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB 
2 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB 
3 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
4 MARK NUGENTWATER VALLEY, AB 
5 DEAN EDGERIMBEY AB 
6 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB 
7 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
8 WYATT WILLIAMSGLENNS FERRY, ID 
9 LOGAN HOFERMAGRATH, AB 
10 MURRAY POLEERSKINE, AB 
11 SHANE SMITHWIMBORNE, AB 
12 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
13 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB 
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC 
2 TY MASONSPRUCEGROVE, AB 
3 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB 
4 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB 
5 COLEMAN KOHORSTOKOTOKS AB 
6 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB 
7 BO ANDERSONWATERVALLEY AB 
8 HUNTER CUREHOLLIDAY, TX 
9 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB 
10 TY MILLERWAINWRIGHT, AB 
11 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB 
12 LUKE GEESTANFORD, MT 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 JORDY GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
2 TANNER BRUNNERRAMONA, KS 
3 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC 
4 BRENDAN LAYECONSORT, AB 
5 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
6 JAY MANY GREY HORSESSTANDOFF, AB 
7 DENVER ROYDALEMEAD, AB 
8 KODY DOLLERYCALDWELL, TX 
9 BAILLIE MILANCOCHRANE, AB 
10 STEVEN GILBERTENTWISTLE, AB 
11 TANNER MILANCOCHRANE, AB 
12 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB 
13 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 EVAN SPADYALLIANCE, AB 
2 CODY CASSIDYDONALDA, AB 
3 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK 
4 JOSH HARDENBIG VALLEY, AB 
5 TY ERICKSONHELENA, MT 
6 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC 
7 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK 
8 RYAN SHUCKBURGHINNISFAIL, AB 
9 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY 
10 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
11 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB 
12 MATT RICHARDSONOLDS, AB 
13 BEN RAMEYPONOKA, AB 
   
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 QUINTEN TAYLORPARKLAND, AB 
2 HAYDEN COLECONDOR, AB 
3 K'S THOMSONLUNDBRECK, AB 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 SAM RANDLESCONE, SOUTH WALES 
2 JAYDEN BLACKERNANTON, AB 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 KALE HUGHSONFOREMOST, AB 
2 SAWYER EIRIKSONOKOTOKS, AB 
3 LACHLAN SHEPPARDSNYDER, TX 
   
EVENT :NOVICE BAREBACK  
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 SAM CHURCHSTRATHMORE, AB 
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 KIRSTY WHITEBIG VALLEY, AB 
2 JESSA GALLOWAYPONOKA, AB 
3 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB 
4 TONI DIXONMILLARVILLE AB 
5 MELISSA THIESSENSTETTLER, AB 
6 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB 
7 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB 
8 SHAYNA WEIRPONOKA, AB 
9 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB 
10 DEB GUELLYOKOTOKS AB 
11 SHAYLEE MCMANNDONALDA, AB 
12 SHANNON LEGUERRIERDONALDA, AB 
13 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK 
14 CALLAHAN CROSSLEYHERMISTON, OR 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB 
2 DENA MILLARDVANDERHOOF, BC 
3 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB 
4 JENNIFER SHARPRICHARDS, TX 
5 JACKIE GANTERABILENE, TX 
6 JENNA O'REILLYMILLARVILLE, AB 
7 ERYN COYHIGH RIVER, AB 
8 RYLEE TRENHOLMCHETWYND, BC 
9 LAKOTA BIRDNANTON, AB 
10 ANGELA GANTERABILENE, TX 
11 MARCI LAYEBASHAW, AB 
12 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB 
13 SHELLY SHIELDSCOCHRANE, AB 
14 JENNIFER NEUDORFGRANDE PRAIRIE, AB 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
2 STACEY RUZICKABLUFFTON, AB 
3 RENE LECLERCQHOLDEN, AB 
4 JOANNE POLEERSKINE, AB 
5 CASEY DACYKPONOKA, AB 
6 SHELBY SPIELMANDALHART, TX 
7 MARIAH MANNERINGQUESNEL, BC 
8 SARAH GERARDSAVONA, BC 
9 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
10 VIRGINYA FORANSPRUEGROVE, AB 
11 BROOKE WILLSKAMLOOPS, BC 
12 LANE WILLSKAMLOOPS, BC 
13 CAROLYNN KNAPPMAYERTHORPE, AB 
14 TRISTAN JOHNERMAYERTHORPE, AB 
   
EVENT :STEER RIDING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 TRISTEN MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
2 GARRETT BERTAMINIACME, AB 
3 BRAXTON ROWEWORSLEY, AB 
4 KESTON LOEWENWINFIELD, AB 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 DUSTY GOLDENMAYERTHORPE, AB 
2 BEAU GARDNERARROWWOOD, AB 
3 BENJAMIN HAVELLSUNSET HOUSE, AB 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 KEGAN KMITAWEYBURN, SK 
2 TRINITY BEARWHITEWOOD, SK 
3 BAILEY SCHELLENBERGCOCHRANE, AB 
4 GRIFFIN KOESTERROCKYFORD, AB 
5 GORDON ERICKSONSUNDRE, AB 
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 09 2019 
1 CLINT BUHLEROKOTOKS, AB 
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB 
2 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
WYATT EIRIKSONOKOTOKS AB 
3 JOEY ROMO IINANTON, AB 
RILEY ROYSTRATHMORE, AB 
4 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
5 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB 
6 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB 
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB 
7 NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC 
JACE LAMBERTSAVONA, BC 
8 KELLY BUHLERPRITCHARD, BC 
LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
9 MIKE BEERSKAMLOOPS, BC 
CHAD EVENSONPRITCHARD, BC 
10 CLINT MADDOXECKVILLE, AB 
THOMAS KAISERBRETON, AB 
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 10 2019 
1 KODY POTTSBARRHEAD, AB 
GRADY BRANDENBARRHEAD 
2 KASH BONNETTPONOKA, AB 
TATE SCHMIDTBARRHEAD, AB 
3 BOBBY LOUISVERNON, BC 
DANIEL KAISERBRETON, AB 
4 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
LOGAN BONNETTPONOKA, AB 
5 STACY CORNETBRANT, AB 
JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
6 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
SPENCER RUTHERFORDMERRITT, BC 
7 LEVI SIMPSONPONOKA, AB 
COLE DAVISONVULCAN, AB 
8 BRETT BUSSPONOKA, AB 
KLAY WHYTEPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 11 2019 
1 BRAIDY DAVIESCYPRESS COUNTY, AB 
BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK 
2 KASPER ROYMOSSLEIGH, AB 
KAL FULLERBOZEMAN, MT 
3 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB 
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB 
4 TEE MCLEODWALDECK, SK 
TREY GALLAISSUNDRE, AB 
5 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK 
TYCE MCLEODWALDECK, SK 
6 DUSTIN BIRDCUT BANK, MT 
RILEY WILSONCARDSTON, AB 
7 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB 
8 CLARK MCCARROLLDAYSLAND, AB 
KYLE SMITHBRANT, AB 
9 CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB 
LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
10 GRADY QUAMCROSSFIELD, AB 
COLTEN FLETCHERWAINWRIGHT, AB