2019 Finning Pro Tour: Manitoba Stampede & Exhibition
Jul 18-21
Morris, Manitoba, CA

See the draw for the Manitoba Stampede, courtesy of the CPRA.

EVENT :SADDLE BRONC  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 LANE CUSTARDMORE, ABPTS 268 NOTHING BUT SMOKE
2 BEN ANDERSENECKVILLE, ABPTS 808 DESTINY
3 CHASE ZWEIFELPARADISE HILL, SKPTS 635 LARAMIE
4 LOGAN YOUNGCAROLINE, ABPTS 073 ANYTHING GOES
5 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABPTS 616 FLIGHT RISK
6 HUNTER SAWLEYFOX CREEK, ABNS 815 TWISTED T
RR VS 19 TREATY MONEY
RR VS P87 TURF WAR
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 JAKE BURWASHNANTON, ABVS 053 ONE MORE REASON
2 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABPTS 867 ANOTHER BROTHER
3 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABPTS 819 OUTBACK JACK
4 LOGAN HAYWILDWOOD, ABPTS 231 BROKEN HALO
5 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDPTS 333 RATHER SPECIAL
RR PTS 631 JUDGEMENT DAY
RR NS 548 WYATT'S SHADOW
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 RICKY WARRENBIG VALLEY, ABNS 46 LUCKY CAB
2 SAGE NEWMANMELSTONE, MTVS 12 BARN BURNER
3 LANE WATTHARDISTY, ABVS 21 PAINTED SAINT
4 PRESTON BURRSTRATFORD, TXNS 25 LIVE IT UP
5 COLT SMITHALDERSYDE, ABVS 2 APACHE TRAIL
RR NS 600 HELP YOURSELF
RR NS 815 TWISTED T
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 SAM KELTSSTAVELY, ABVS 19 TREATY MONEY
2 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABVS P87 TURF WAR
3 CALL MARRTWIN BUTTE, ABNS V3 BANDALERO
4 JAKE BROWNECKVILLE, ABVS 203 FOOLS TURN
5 JUSTIN BERGCAMROSE, ABVS 053 ONE MORE REASON
6 JOSH HARDENBIG VALLEY, ABNS 548 WYATT'S SHADOW
RR NS 74 EXTRA SPECIAL
RR NS S6 SIKSIKA SOLDIER
   
EVENT :BAREBACK  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 STRAWBS JONESDUFFIELD, ABPT 404 BLOODY MARY
2 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABPT 038 SAYWHEN
3 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCV 555 SHIFTING SANDS
4 DANTAN BERTSCHEASTEND, SKPT 07 NO REGRETS
5 WYATT MAINESMAPLE CREEK, SKPT 347 BITCOIN
RR PT 716 MIRAGE
RR V 9 VEGAS
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 SPUR LACASSECalgary, ABN 024 BAHAMA MAMA
2 COLIN ADAMSDELORAINE, MBPT 83 WILD CAT
3 LINDEN WOODSHIGH RIVER, ABPT 906 THUMBS UP
4 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABPT 330 GOOD VIBRATIONS
RR PT 700 GEEZE LOUISE
RR PT 968 HOLY SMOKE
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 KY MARSHALLBOWDEN, ABV N46 FALLEN TIMBER
2 COLE GOODINECARBON, ABV 555 SHIFTING SANDS
3 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, ABN 618 NINETY PROOF
4 COLE JAMIESONRED DEER, ABN 504 SUNDAY STEPPER
RR N 013 HIGH VOLTAGE
RR N 101 BEER LEAGUE
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 JACOB STEMOBASHAW, ABN 024 BAHAMA MAMA
2 JAKE VOLDAIRDRIE, ABV 740 CISCO
3 TRAVIS HEEBLESTOCK, SKN 013 HIGH VOLTAGE
4 COLTON OUELLETTEMEADOWLAKE, SKV 9 VEGAS
5 ANDY PEDRANADIDSBURY, ABN 60 REAY BAY
RR V N46 FALLEN TIMBER
RR N S3 BLACK IRON
   
EVENT :BULL RIDING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 LOGAN BIEVERCLARESHOLM, ABVB -401 SLIPPER
2 SHAY MARKSSUNNYBROOK, ABVB 504 2'S TROUBLE
3 JORDAN HANSENPONOKA, ABVB 43 WHISKEY MUSSELS
4 CODY LEE COVERCHUKMEADOWLAKE, SKVB 550 CHOKE CHAIN
5 BILLY WESTCADOGAN, ABVB -518 MY TIME
6 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDVB 598 DREAM ON
7 MICHEAL OSTASHEKEDSON, ABVB 404 MR BRIGHTSIDE
RR VB -522 DIESEL
RR VB 508 SCISSORS
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 LUKE GEESTANFORD, MTVB B34 PRESSURE TEST
2 ARDIE MAIERTIMBER LAKE, SDVB 352 BLACK WALL STREET
3 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABVB 01A SMOOTH WOOD
4 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKVB B476 STRAWBERRY JAM
5 KYLE BROWNDIDSBURY, ABVB 407 LITTLE SPIT
6 JB MOENELROSE, SKVB B51 PSYCHO
RR VB 415 PUNCH MY TICKET
RR VB C01 SPY HILL
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 TY ELLISSONNINGDALE, SKVB 404 MR BRIGHTSIDE
2 CODY FLOYDTROCHU, ABVB -518 MY TIME
3 KLAYTON LAKEVOLDPROVOST, ABVB 43 WHISKEY MUSSELS
4 COY ROBBINSCAMROSE, ABVB -401 SLIPPER
5 BROCK RADFORDDEWINTON, ABVB 522 VERTIGO SPY
6 LONNIE WESTCADOGAN, ABVB 598 DREAM ON
RR VB 508 SCISSORS
RR VB 504 2'S TROUBLE
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 WACEY FINKBEINERMEDICINE HAT, ABVB B39 SEMI MENTAL
2 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKVB 352 BLACK WALL STREET
3 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCVB 550 CHOKE CHAIN
4 NICK TETZCALGARY, ABVB 516 LOW DOWN
5 AUSTIN NASHECKVILLE, ABVB 407 LITTLE SPIT
6 JACKSON SCOTTKAMLOOPSVB B476 STRAWBERRY JAM
7 ZANE LAMBERTPONOKA, ABVB 415 PUNCH MY TICKET
8 SAGE KIMZEYSTRONGCITY, OKVB C01 SPY HILL
9 TYLER BINGHAMHONEYVILE, UTVB B51 PSYCHO
10 TREY KIMZEYSTRONG CITY, OKVB B34 PRESSURE TEST
RR VB 01A SMOOTH WOOD
RR VB 55 MEDIUM RARE
   
EVENT :TIE-DOWN ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 TYLER LEISCHNEROLDS, AB 
2 QUAY HOWARDCANYON, TX 
3 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
4 DEAN EDGERIMBEY AB 
5 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB 
6 BLAKE WILLIAMSONDUCHESS, AB 
7 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB 
8 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 WILLIAM MILLERTAMWORTH, NEW SOUTH WALES 
2 J.T. ROBINSONBIG VALLEY, AB 
3 CODY ROODBENGOUGH, SK 
4 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
5 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
6 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB 
7 SHANE SMITHWIMBORNE, AB 
8 MURRAY POLEERSKINE, AB 
9 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB 
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB 
2 LOGAN HOFERMAGRATH, AB 
3 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
4 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB 
5 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB 
6 KY MARSHALLBOWDEN, AB 
7 CHAD GULICKWETASKIWIN, AB 
8 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
9 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB 
10 WYATT HAYESVAL MARIE, SK 
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB 
2 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB 
3 LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
4 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB 
5 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB 
6 LOGAN BIRDNANTON, AB 
7 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB 
8 SCOT MEEKSROCKY VIEW COUNTY, AB 
9 COLT CORNETBRANT, AB 
10 STACY CORNETBRANT, AB 
   
EVENT :STEER WRESTLING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT 
2 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB 
3 TANNER MILANCOCHRANE, AB 
4 BAILLIE MILANCOCHRANE, AB 
5 BRENDAN LAYECONSORT, AB 
6 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB 
7 KODY DOLLERYCALDWELL, TX 
8 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC 
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 CLAY GUTHRIEPONOKA, AB 
2 BO ANDERSONWATERVALLEY AB 
3 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB 
4 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK 
5 LUKE GEESTANFORD, MT 
6 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 JAY MANY GREY HORSESSTANDOFF, AB 
2 DENVER ROYDALEMEAD, AB 
3 TY MASONSPRUCEGROVE, AB 
4 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB 
5 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB 
6 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB 
7 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB 
8 TY MILLERWAINWRIGHT, AB 
9 BEN RAMEYPONOKA, AB 
10 MATT RICHARDSONOLDS, AB 
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 RYAN SHUCKBURGHINNISFAIL, AB 
2 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY 
3 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB 
4 JASON THOMASBENTON, AR 
5 EVAN SPADYALLIANCE, AB 
6 CODY CASSIDYDONALDA, AB 
7 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC 
8 JOSH HARDENBIG VALLEY, AB 
9 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK 
   
EVENT :LADIES BARREL RACING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB 
2 MARIAH MANNERINGQUESNEL, BC 
3 SHELBY SPIELMANDALHART, TX 
4 BROOKE WILLSKAMLOOPS, BC 
5 LANE WILLSKAMLOOPS, BC 
6 SYDNEY DAINESRED DEER COUNTY, AB 
7 JORDAN FITZHENRYCOALDALE, AB 
8 SAM SMITHRIMBEY, AB 
9 ANGELA GANTERABILENE, TX 
10 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB 
11 KIRSTY WHITEBIG VALLEY, AB 
12 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB 
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB 
2 SANDRA CARTERVIKING, AB 
3 SHANNON LEGUERRIERDONALDA, AB 
4 SHAYLEE MCMANNDONALDA, AB 
5 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK 
6 SHAYNA WEIRPONOKA, AB 
7 CASEY DACYKPONOKA, AB 
8 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
9 STACEY RUZICKABLUFFTON, AB 
10 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC 
11 VIRGINYA FORANEDMONTON, AB 
12 JOANNE POLEERSKINE, AB 
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 ERYN COYHIGH RIVER, AB 
2 KYLA SIMMONSWEST KELOWNA, BC 
3 LAKOTA BIRDNANTON, AB 
4 BAILEE SWITZERANEROID, SK 
5 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB 
6 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB 
7 JACKIE GANTERABILENE, TX 
8 RYLEE TRENHOLMCHETWYND, BC 
9 CALONNA SLADENANTON, AB 
10 KARLI COWIEMANKOTA, SK 
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 MARCI LAYEBASHAW, AB 
2 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB 
3 LANA SPROULEPINCHER CREEK, AB 
4 ANNE LAWESOLDS, AB 
5 DEB GUELLYOKOTOKS AB 
6 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB 
7 JAYDEN WILSONGLEICHEN, AB 
8 RYLEE WILSONGLEICHEN, AB 
   
EVENT :TEAM ROPING  
PERFORMANCE: #1 7:00PMTHR JUL 18 2019 
1 MATTHEW GINGRASSTRATHMORE, AB 
RHETT HAVEROENEDGERTON, AB 
2 WACE PALLESENSTARTHMORE, AB 
SCOTT DUFFMILLARVILLE, AB 
3 CLINT BUHLEROKOTOKS, AB 
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB 
4 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB 
5 RILEY WARRENSTETTLER, AB 
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB 
6 TEL FLEWELLINGLACOMBE, AB 
TYREL FLEWELLINGLACOMBE, AB 
PERFORMANCE: #2 7:00PMFRI JUL 19 2019 
1 WYATT SMITHST LINA, AB 
WILLIAM MILLERTAMWORTH, NEW SOUTH WALES 
2 BOBBY LOUISVERNON, BC 
DANIEL KAISERBRETON, AB 
3 ASHTON LEHMANNPAYNTON, SK 
ORRIN ELLISIRON RIVER, AB 
4 DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB 
TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB 
5 BRAIDY DAVIESCYPRESS COUNTY, AB 
BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK 
6 JOEY ROMO IINANTON, AB 
RILEY ROYSTRATHMORE, AB 
7 CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB 
JEFF DRISNERSHERWOOD PARK, AB 
PERFORMANCE: #3 2:00PMSAT JUL 20 2019 
1 GRADY BRANDENBARRHEAD 
TY ELLISSONNINGDALE, SK 
2 TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB 
JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK 
3 RILEY WILSONCARDSTON, AB 
STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB 
4 WYATT EIRIKSONOKOTOKS AB 
CODY TEWBROCK, TX 
5 KEELY BONNETTPONOKA, AB 
LOGAN BONNETTPONOKA, AB 
6 KYLE SMITHBRANT, AB 
CLARK MCCARROLLDAYSLAND, AB 
7 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB 
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB 
PERFORMANCE: #4 2:00PMSUN JUL 21 2019 
1 GRADY QUAMCROSSFIELD, AB 
COLTEN FLETCHERWAINWRIGHT, AB 
2 LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB 
KELLY BUHLERBIG VALLEY, AB 
3 JACE LAMBERTSAVONA, BC 
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC 
4 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB 
LOGAN SPADYALLIANCE, AB 
5 TEE MCLEODWALDECK, SK 
TREY GALLAISSUNDRE, AB 
6 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK 
TYCE MCLEODWALDECK, SK 
7 STACY CORNETBRANT, AB 
TRAVIS SPEERRED DEER COUNTY, AB