picture of Oldstoberfest 2018

Completed · Sep 14-15, 2018

Get your lassoes and lederhosen ready for the world's only Bavarian-themed rodeo! Think Oktoberfest meets professional rodeo, and you have an idea of what this bronc-bucking, keg-tapping, oompah-band playing rodeo is about.

See the draw for Oldstoberfest, courtesy of the CPRA

OLDSTOBERFEST

EVENT :SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 TYLER CORRINGTONHASTINGS MNC5S F11 BLACK MOON
2 SAM KELTSSTAVELY, ABC5S 80 ROCKSTAR
3 CALL MARRTWIN BUTTE, ABC5S 00 DOUBLE D
4 TYREL LARSENINGLIS, MBC5S 81 CURLY BILL
5 JIM BERRYROCKY MTN HOUSE ABC5S 70 GILLIGAN
6 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BCC5S 15G CLASSIC BEAR
7 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABC5S E13 FOX HOLE
8 LAYTON GREENMEETING CREEK, ABC5S 224 BAD INTENTIONS
9 RICKY WARRENHUDSONS HOPE, BCC5S 11 THUNDERSTRUCK
10 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABC5S P198 BIG LEAGUE
11 ISAAC DIAZDESDEMONA, TXC5S E27 KLING'S CLASSIC
12 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABC5S V95 TUXEDO KATE
13 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDC5S 2601 JUNIOR BONNER
14 CHUCK SCHMIDTKELDRON, SDC5S 966 HEADACHE
RR
C5S 1205 SHATTERED VALLEY
RR
C5S G7 LITTLE ROTTEN
RR
C5S 184 HIGH VALLEY
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 JUSTIN BERGCAMROSE, ABC5S 44 BLUE MOON
2 DAWSON HAYWILDWOOD, ABC5S Y31 BETTY BUCKS
3 JAKE BROWNECKVILLE, ABC5S W40 WD40
4 LANE WATTHARDISTY, ABC5S 1X BIFF
5 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABC5S 03 VERONICA
6 ZEKE THURSTONBIG VALLEY, ABC5S 1276 SHOWTIME
7 CLAY ELLIOTTNANTON, ABC5S 700 LADY GAGA
RR
C5S 15G CLASSIC BEAR
RR
C5S 020 STARBUCKS
RR
C5S X92 NORTHERN LIGHTS




EVENT: BAREBACK

PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 COLE JAMIESONRED DEER, ABC5 F21 BLACK STRAP
2 TATE HARTELL-MACDONASTRATHMORE, ABC5 N-14 STRAWBERRY FIZZ
3 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABC5 A11 ONEY
4 CONNOR HAMILTONCALGARY, ABC5 96 NIGHT LIFE
5 KY MARSHALLBOWDEN, ABC5 92 MAN CALLED HORSE
RR
C5 21 TWENTY ONE
RR
C5 601 BLACK FEATHERS
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 JACOB STEMOBASHAW, ABC5 E23 DOUBLE JEOPARDY
2 CLINT LAYECADOGAN ABC5 77 FABIO
3 TY TAYPOTATREGINA, SKC5 F13 VIRGIL
4 COLE GOODINECARBON, ABC5 061 ROAD CRUSH
5 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABC5 304 WALKER BAY
6 DANTAN BERTSCHEASTEND, SKC5 H4 CAJUN MAN
7 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCC5 204 MUSHROOM CLOUD
RR
C5 F21 BLACK STRAP
RR
C5 X03 CASH N CARRY
RR
C5 601 BLACK FEATHERS




EVENT: BULL RIDING

PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 KYLE BROWNDIDSBURY, ABC5B 40 DIRECTOR ASSISTANT
2 CAMERON BROWNDIDSBURY, ABC5B 104 HOT RODDY ROAD
3 JORDAN HANSENCALGARY, ABC5B 569 REVOLVING GUNS
4 SCOTT SCHIFFNERSTRATHMORE ABC5B 106 FREAKAZOID
5 AUSTIN NASHECKVILLE, ABC5B T80 CAGE FIGHTER
6 TY ELLISSONNINGDALE, SKC5B 216 CALLIOPI KING
7 WACEY FINKBEINERPONOKA, ABC5B 73 HIPPIES AND COWBOYS
8 CHRIS YOUNGHOLDEN, ABC5B 485 FOX NEWS
9 KANE LARSENCROSSFIELD, ABC5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
10 JB MOENELROSE, SKC5B 3310 SILVER JACKET
11 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKC5B W40 ROCKSTAR
RR
C5B 203 LITTLE DIPPER
RR
C5B 22 ROTTEN SANDWICH
RR
C5B 307 WAR DAWG
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 LUKE GEESTANFORD, MTC5B 569 REVOLVING GUNS
2 TIMOTHY LIPSETTLUMSDEN, SKC5B X17 SOAP STONE
3 NICK TETZCALGARY, ABC5B 22 ROTTEN SANDWICH
4 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCC5B 131 TRICKY DEAL
5 CODY LEE COVERCHUKMEADOWLAKE, SKC5B 3310 SILVER JACKET
6 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABC5B 485 FOX NEWS
7 BROCK RADFORDDEWINTON, ABC5B W40 ROCKSTAR
8 ZANE LAMBERTPONOKA, ABC5B 307 WAR DAWG
RR
C5B T80 CAGE FIGHTER
RR
C5B 622 TWIST YOUR FACE OFF
RR
C5B 1102 BIG DIP
RR
C5B 40 DIRECTOR ASSISTANT




EVENT: TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
2 KY MARSHALLBOWDEN, AB
3 MATT SHIOZAWACHUBBUCK, ID
4 STETSON VESTCHILDRESS TX
5 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB
6 TYLER JOHNSONDIDSBURY, AB
7 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB
8 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB
9 DEAN EDGERIMBEY AB
10 MURRAY POLEERSKINE, AB
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB
2 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB
3 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB
4 LOGAN HOFERMAGRATH, AB
5 AARON MILLERCREMONA, AB
6 WYATT BRANDENBARRHEAD, AB
7 WYATT HAYESVAL MARIE, SK
8 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB
9 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
10 MARK NEITZSTETTLER, AB
SLACK PERFORMANCE: #3 8:00AMSAT SEPT 15 2018
1 JAKE HERMANCHASE, BC
2 COLT CORNETBRANT, AB
3 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB
4 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB
5 RILEY WARRENSTETTLER, AB
6 LOGAN BIRDNANTON, AB
7 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB
8 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB
9 SHAWN MILLERDALEMEAD AB
10 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB
11 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB
12 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB
13 CHAD GULICKWETASKIWIN, AB
14 TYLER LEISCHNEROLDS, AB





EVENT: STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 TANNER MILANCOCHRANE AB
2 HARLEY COLEOKOTOKS, AB
3 TY MASONSPRUCEGROVE, AB
4 BAILLIE MILANCOCHRANE AB
5 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB
6 CODY CASSIDYDONALDA, AB
7 TRYGVE PUGHPONOKA, AB
8 JONNY WEBBOKOTOKS, AB
9 ROWDY HAYSPINCHER CREEK, AB
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY
2 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB
3 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB
4 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC
5 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB
6 LUKE GEESTANFORD, MT
7 KODY DOLLERYCALDWELL, TX
8 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
9 BRENDAN LAYECONSORT, AB
10 MATT RICHARDSONOLDS, AB

SLACK PERFORMANCE: #3 8:00AMSAT SEPT 15 2018
1 CAM LEESONHINTON AB
2 STRAWS MILANCOCHRANE AB
3 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB
4 BLAKE GAGNONRED DEER COUNTY, AB
5 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK
6 BEN RAMEYPONOKA, AB
7 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB
8 TRAVIS REAYMAYERTHORPE, AB
9 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB
10 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB




EVENT: LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 CASEY DACYKPONOKA, AB
2 LAKOTA BIRDNANTON, AB
3 RAYLEE EDWARDSLETHBRIDGE COUNTY, AB
4 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB
5 LISA ZACHODAOKOTOKS, AB
6 SYDNEY DAINESRED DEER COUNTY, AB
7 MARCI LAYEBASHAW, AB
8 KYLA SIMMONSWEST KELOWNA, BC
9 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC
10 SHANNON LEGUERRIERDONALDA, AB
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB
2 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB
3 SHAYNA WEIRPONOKA, AB
4 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB
5 BRETT WILLSKAMLOOPS, BC
6 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB
7 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB
8 NICOLE LAURENCECRESSON, TX
9 KIRSTY WHITEBIG VALLEY, AB
10 KELLIE COLLIERHEREFORD, TX
SLACK PERFORMANCE: #3 8:00AMSAT SEPT 15 2018
1 SUZANNE DEPAOLILONGVIEW, AB
2 JENNA O'REILLYMILLARVILLE, AB
3 ANNE LAWESOLDS, AB

4 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB
5 MARCI POWELLSTETTLER, AB
6 CATHY GRANTGRANTON ON
7 REAGAN TEBBSUNDRE, AB
8 JOANNE POLEERSKINE, AB
9 LANA SPROULEPINCHER CREEK, AB
10 RENE LECLERCQHOLDEN, AB
11 VANESSA LEGGETTKAMLOOPS, BC
12 TRISTAN JOHNERMAYERTHORPE, AB
13 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB
14 RENEE RAE WILLISPRINCETON, BC
15 ASHLYN CAMPBELLOLDS AB

16 SASHA NOVALGRANUM, AB
17 LISA TEBBSUNDRE, AB
18 MELLISSA RESCHLACOMBE, AB
19 MICHELE PANKIWCALGARY, AB
20 EMILY PUGSLEYFOOTHILLS, AB
21 SHIANNE KENDZEDIDSBURY, AB
22 REBECCA DALLAIREPONOKA, AB
23 CYNDA DIDIERPONOKA AB
24 VIRGINYA FORANEDMONTON, AB
25 CHRISTINE DRISNERSHERWOOD PARK, AB




EVENT: TEAM ROPING

PERFORMANCE: #1 5:30PMFRI SEPT 14 2018
1 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
WYATT EIRIKSONOKOTOKS, AB
2 TEL FLEWELLINGLACOMBE, AB
THOMAS KAISERBRETON, AB
3 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
4 TY ELLISSONNINGDALE, SK
GRADY BRANDENBARRHEAD
5 JACE LAMBERTSAVONA, BC
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC
6 CLINT BUHLEROKOTOKS, AB
KELLY BUHLERPRITCHARD, BC
7 TY JOHNSONBRETON, AB
TRAVIS GALLAISPONOKA, AB
8 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB
DUSTIN BIRDCUT BANK, MT
9 CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB
JEFF DRISNERSHERWOOD PARK, AB
10 BRETT MCCARROLLCAMROSE, AB
JUSTIN MCCARROLLCAMROSE AB
PERFORMANCE: #2 5:30PMSAT SEPT 15 2018
1 SCOTT DUFFFOOTHILLS, AB
LARREN BLAKEHANNA, AB
2 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB
3 KYLE SMITHBRANT, AB
TYREL FLEWELLINGLACOMBE, AB
4 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK
TYCE MCLEODWALDECK, SK
5 LEVI SIMPSONPONOKA, AB
JEREMY BUHLERARROWWOOD, AB
6 TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB
TREY GALLAISSUNDRE, AB
7 BRETT BUSSPONOKA, AB
RILEY WILSONCARDSTON, AB
8 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB
9 BRADY TRYANHUNTLEY, MT
KASPER ROYMOSSLEIGH AB
10 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB
SLACK PERFORMANCE: #3 8:00AMSAT SEPT 15 2018
1 BOBBY LOUISVERNON, BC
TRISTAN WILLIAMSPONOKA, AB
2 CLAY ULLERYTWO HILLS, AB
RILEY WARRENSTETTLER, AB
3 LOGAN BIRDNANTON, AB
STACY CORNETBRANT, AB
4 RILEY ROYSTRATHMORE AB
BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK
5 LOGAN SPADYALLIANCE, AB
KASH BONNETTPONOKA, AB
6 LOGAN BONNETTPONOKA, AB
KEELY BONNETTPONOKA AB
7 DON DEPAOLILONGVIEW, AB
VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB