picture of 2018 Grass Roots Final

Completed · Sep 28-29, 2018

Known as the Canadian Professional Rodeo Association's "last chance" finals, the Grass Roots Final in Calgary, Alberta, promises to be one of the most nail-biting events of the 2018 season. 

View the entry list for the 2018 Grass Roots Final, courtesy of the CPRA.

2018 GRASS ROOTS FINAL


EVENT :SADDLE BRONC
1 JIM BERRYROCKY MTN HOUSE AB
2 SAM KELTSSTAVELY, AB
3 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BC
4 DAWSON HAYWILDWOOD, AB
5 LAYTON GREENMEETING CREEK, AB
6 TYREL LARSENINGLIS, MB
7 JUSTIN BERGCAMROSE, AB
8 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, AB
9 DAWSON DAHMDUFFIELD, AB
10 LANE WATTHARDISTY, AB


EVENT :BAREBACK
1 KY MARSHALLBOWDEN, AB
2 COLE GOODINECARBON, AB
3 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, AB
4 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BC
5 JACOB STEMOBASHAW, AB
6 DANTAN BERTSCHEASTEND, SK
7 SPUR LACASSEAIRDRIE, AB
8 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, AB
9 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, AB
10 COLE JAMIESONRED DEER, AB


EVENT :BULL RIDING
1 JB MOENELROSE, SK
2 AUSTIN NASHECKVILLE, AB
3 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC
4 KANE LARSENCROSSFIELD, AB
5 TY ELLISSONNINGDALE, SK
6 WACEY FINKBEINERPONOKA, AB
7 GARRETT GREENMEETING CREEK, AB
8 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SK
9 NICK TETZCALGARY, AB
10 KYLE BROWNDIDSBURY, AB


EVENT :TIE-DOWN ROPING
1 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB
2 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB
3 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
4 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB
5 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB
6 LOGAN BIRDNANTON, AB
7 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
8 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB
9 RILEY WARRENSTETTLER, AB
10 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB


EVENT :STEER WRESTLING
1 STRAWS MILANCOCHRANE AB
2 CODY CASSIDYDONALDA, AB
3 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB
4 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK
5 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB
6 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB
7 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB
8 MATT RICHARDSONOLDS, AB
9 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
10 BRENDAN LAYECONSORT, AB


EVENT :LADIES BARREL RACING
1 CARMAN POZZOBONSAVONA, BC
2 ANGELA GANTERABILENE, TX
3 SHELBY SPIELMANDALHART, TX
4 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK
5 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB
6 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB
7 CALLAHAN CROSSLEYHERMISTON, OR
8 RENEE RAE WILLISPRINCETON, BC
9 SHAYNA WEIRPONOKA, AB
10 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB


EVENT :TEAM ROPING
1 RILEY WILSONCARDSTON, AB
GRADY QUAMCROSSFIELD, AB
2 JACE LAMBERTSAVONA, BC
DUSTIN BIRDCUT BANK, MT
3 WYATT EIRIKSONOKOTOKS, AB
JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
4 KASPER ROYMOSSLEIGH AB
BRADY TRYANHUNTLEY, MT
5 DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
6 DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB
ROLAND MCFADDENVULCAN, AB
7 JEREMY BUHLERARROWWOOD, AB
LEVI SIMPSONPONOKA, AB
8 TYCE MCLEODWALDECK, SK
TUFTIN MCLEODWALDECK, SK
9 RILEY WARRENSTETTLER, AB
CLAY ULLERYTWO HILLS, AB
10 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB