picture of 2018 Finning Pro Tour: Dawson Creek Exhibition & Stampede

Completed · Aug 10-12, 2018

Top CPRA contestants will head to beautiful Dawson Creek, British Columbia, for the Dawson Creek Exhibition and Stampede August 10-12, 2018. Nestled next to the Rocky Mountains, competitors from around Canada and the United States will face off in Dawson Creek to earn dollars for the standings and points for the Finning Pro Tour.

See the draw for the 2018 Dawson Creek Exhibition and Stampede, courtesy of the CPRA.

DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 DAWSON HAYWILDWOOD, ABKKS 601 DODGE CITY
2 COLT GORDONCOMANCHE, OKKKS 756 WHAT ABOUT ME
3 JAKE FINLAYGOODWELL, OKKKS 9 PINEAPPLE EXPRESS
4 JAKE WATSONHUDSONS HOPE, BCKKS 780 DIPPIN' DOTS
5 SAM KELTSSTAVELY, ABKS 732 SPARKS FLY
6 RICKY WARRENHUDSONS HOPE, BCKS 561 TRAIL SMOKE
7 CALL MARRTWIN BUTTE, ABKKS 419 COVER STORY
8 CHANCE BARRASSYELLOWHEAD COUNTY, ABKS 376 TOUCH OF FROST
RR
KKS 272 COAL BANK
RR
KKS 351 SPANISH PAIR
RR
KS 778 COPPER CAT
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 DUSTIN FLUNDRAPINCHER CREEK, ABKS 769 POCKET CHANGE
2 TOM KNIGHTSYNDER, TXKKS 351 SPANISH PAIR
3 TOBY COLLINSSTEPHENVILLE, TXKS 541 PAPER CLIP
4 KOLE ASHBACHERARROWWOOD, ABKS 662 COUNTRY TRAIL
5 KOLBY WANCHUKSHERWOOD PARK, ABKKS 295 AS IF
6 DAWSON DAHMDUFFIELD, ABKS 514 CENTRE STAGE
RR
KKS 264 STARS ALIVE
RR
KS 271 STRAIGHT TALK
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 ISAAC DIAZDESDEMONA, TXKS 150 FIRST DATE
2 BRODY CRESSHILLSDALE, WYKKS 733 BRAHMA BOOTS FLASH DANCE
3 JUSTIN BERGCAMROSE, ABKS 535 ALLEY LIGHTS
4 LANE WATTHARDISTY, ABKKS 633 BRAHMA BOOTS SUMMER TRIP
5 DUSTY HAUSAUERDICKINSON, NDKS 943 DAILY SPECIAL
6 COLTON MILLERLANCE CREEK, WYKKS 145 COOL STARS
7 TYLER CORRINGTONHASTINGS MNKKS 273 SUGAR N SPICE
8 CHUCK SCHMIDTKELDRON, SDKS 778 COPPER CAT
9 LAYTON GREENMEETING CREEK, ABKS 444 SOUTHERN LIGHTS
RR
KS 732 SPARKS FLY
RR
KS 875 COAST GUARD
RR
KS 561 TRAIL SMOKE



EVENT: BAREBACK
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 WYATT MAINESMAPLE CREEK, SKKK 279 COUNTRY STAR
2 DYLAN BILTONRED DEER COUNTY, ABDR 1 DOCTOR THROUGH CRES
3 COLIN ADAMSDELORAINE, MBDR 2 DOCTOR THROUGH CRES
4 TATE HARTELL-MACDONASTRATHMORE, ABK 7 ISLAND TIME
5 COLE JAMIESONRED DEER, ABKK 311 SNO CONE
RR
KK 996 COOL PIECES
RR
KK 283 STAGE FRIGHT
RR
KK 936 COOL AGENT
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 PASCAL ISABELLEOKOTOKS, ABK 222 TOP IT OFF
2 JACOB STEMOBASHAW, ABKK 253 SUNDANCE KID
3 CONNOR HAMILTONCALGARY, ABK 226 IRISH GOOD BYE
4 MICHAEL SOLBERGSUNNYNOOK, ABKK 932 MIND GAMES
5 DANTAN BERTSCHEASTEND, SKK 063 COOL BRAHMA BOOTS
6 GAVIN DEROSEKAMLOOPS, BCK 187 WINDOW SILL
RR
KK 726 BRAHMA BOOTS ARISTOCAT
RR
KK 181 PACIFIC COAST
RR
KK 247 CHICK FLICK
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 CALEB BENNETTTREMONTON , UTKK 189 AFTER ALL
2 RICHMOND CHAMPIONDUBLIN, TXK 241 ALBERTA PREMIUM
3 JAKE VOLDAIRDRIE, ABK 245 WICKED WAYS
4 KY MARSHALLBOWDEN, ABK 664 WESTERN STAR
5 COLE GOODINECARBON, ABK 717 MUST HAVE
6 SPUR LACASSEAIRDRIE, ABK 537 ALLEY STREET
RR
KK 945 ALLEY TRAIL
RR
KK 055 THREE WINGS
RR
KK 936 COOL AGENT



EVENT: BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 SCOTT SCHIFFNERSTRATHMORE ABKB 375 LATE NIGHT HOST
2 CHRIS HANSENCAROLINE, ABKKB 357 SCORPION
3 TY ELLISSONNINGDALE, SKKKB 346 TIMES UP
4 JORY PANKONINWESTLOCK, ABKKB 305 SIZZLING HOT
5 CHRIS YOUNGHOLDEN, ABKB 312 CHICAGO GANGSTER
6 KANE LARSENCROSSFIELD, ABKB 311 TIPPIN' POINT
7 JB MOENELROSE, SKKKB 216 LETS PLAY
8 CAMERON BROWNDIDSBURY, ABKKB 866 TWIST N SHAKE
9 AUSTIN NASHECKVILLE, ABKB 044 XCESSIVE FORCE
10 BILLY WESTCADOGAN, ABKB 026 SOMETHIN' COOL
RR
KKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
RR
KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR
KKB 438 FUNNY FACE
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 GARRETT GREENMEETING CREEK, ABKKB 127 ALL FIRED UP
2 ZANE LAMBERTPONOKA, ABKKB 357 SCORPION
3 LOGAN BIEVERCLARESHOLM, ABKKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
4 TOBY COLLINSSTEPHENVILLE, TXKB 044 XCESSIVE FORCE
5 LUKE GEESTANFORD, MTKB 318 IVY LEAGUE
6 WACEY FINKBEINERPONOKA, ABKB 026 SOMETHIN' COOL
7 TODD CHOTOWETZMAJOR, SKKKB 305 SIZZLING HOT
8 JORDAN HANSENCALGARY, ABKKB 438 FUNNY FACE
9 JARED PARSONAGEMAPLE CREEK, SKKB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR
KB 312 CHICAGO GANGSTER
RR
KKB 866 TWIST N SHAKE
RR
KKB 346 TIMES UP
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 KYLE BROWNDIDSBURY, ABKB 312 CHICAGO GANGSTER
2 BOUDREAUX CAMPBELLCROCKETT, TXKB 318 IVY LEAGUE
3 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BCKB 375 LATE NIGHT HOST
4 SHANE PETERSDELBURNE, ABKB 026 SOMETHIN' COOL
5 TIMOTHY LIPSETTLUMSDEN, SKKB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
6 CODY LEE COVERCHUKMEADOWLAKE, SKKKB 216 LETS PLAY
7 THOR HOEFERSPIRIT LAKE, IDKKB 127 ALL FIRED UP
8 LONNIE WESTCADOGAN, ABKKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
9 BROCK RADFORDDEWINTON, ABKB 311 TIPPIN' POINT
10 NICK TETZCALGARY, ABKKB 346 TIMES UP
RR
KB 044 XCESSIVE FORCE
RR
KKB 866 TWIST N SHAKE
RR
KKB 305 SIZZLING HOT



EVENT: TIE DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 TYLER LEISCHNEROLDS, AB
2 LOGAN HOFERMAGRATH, AB
3 MIKE JOHNSONHENRYETTA, OK
4 LOGAN BIRDNANTON, AB
5 CHAD GULICKWETASKIWIN, AB
6 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB
7 SHAWN MILLERDALEMEAD, AB
8 DEVEN GERWATOSKIPONOKA,AB
9 KAMRYN BOUCHERPAHRUMP, NV
10 TYLER POPESCULMEDICINE HAT, AB
11 BO PICKETTCALDWELL, ID
12 MATT SHIOZAWACHUBBUCK, ID
13 JOSH EIRIKSONPINCHER CREEK, AB
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 RILEY WARRENSTETTLER, AB
2 WYATT HAYESVAL MARIE, SK
3 MURRAY POLEERSKINE, AB
4 DEAN EDGERIMBEY AB
5 KEELY BONNETTPONOKA AB
6 KIRK ROBINSONRED DEER COUNTY, AB
7 TYLER JOHNSONDIDSBURY, AB
8 ALWIN BOUCHARDSCANDIA, AB
9 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
10 AARON MILLERCREMONA, AB
11 DARREN DUBLANKOTHORSBY, AB
12 WYATT BRANDENBARRHEAD, AB
13 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 BLAIR SMITHWIMBORNE, AB
2 SHANE SMITHWIMBORNE, AB
3 CLAYTON SMITHECKVILLE, AB
4 BEN ROBINSONRED DEER COUNTY, AB
5 KY MARSHALLBOWDEN, AB
6 VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB
7 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB
8 DAWSON JOHNSONSTRATHMORE, AB
9 ERIK DUBLANKOTHORSBY, AB
10 KYLE LUCASCARSTAIRS, AB
11 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC
12 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB
13 CLAY ELLIOTTNANTON, AB



EVENT: STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 NORMAN BREENPRINCETON, BC
2 COLEMAN KOHORSTOKOTOKS AB
3 TY MILLERWAINWRIGHT AB
4 BROCK BUTTERFIELDPONOKA, AB
5 LAYNE DELEMONTCHAUVIN, AB
6 LANDON BEARDSWORTHRED DEER COUNTY
7 DALLAS FRANKPARKLAND COUNTY, AB
8 DEREK FRANKSTONY PLAIN, AB
9 CLAYTON MOOREPOUCE COUPE, BC
10 BEN RAMEYPONOKA, AB
11 TYSON WILLICKBLAINE LAKE, SK
12 BLAKE GAGNONRED DEER COUNTY, AB
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 KALE PETERSONBUCK LAKE, AB
2 LUKE GEESTANFORD, MT
3 KODY DOLLERYCALDWELL, TX
4 BAILLIE MILANCOCHRANE AB
5 BRENDAN LAYECONSORT, AB
6 CURTIS CASSIDYDONALDA, AB
7 TRYGVE PUGHPONOKA, AB
8 STRAWS MILANCOCHRANE AB
9 STEPHEN CULLINGFORT ST. JOHN, BC
10 BRIDGER CHAMBERSSTEVENSVILLE, MT
11 HARLEY COLEOKOTOKS, AB
12 TANNER MILANCOCHRANE AB
13 SCOTT GUENTHNERPROVOST, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 CAM LEESONHINTON AB
2 CRAIG WEISGERBERPONOKA, AB
3 BO ANDERSONWATERVALLEY AB
4 MATT MAILERBOTHA, AB
5 JOE GUZEDRAYTON VALLEY, AB
6 MORGAN GRANTDIDSBURY, AB
7 CODY CASSIDYDONALDA, AB
8 DUSTIN NICHOLSONQUESNEL BC
9 DUSTIN WALKERVANSCOY,SK
10 MATT RICHARDSONOLDS, AB
11 JACOB GARDNERDAWSON CREEK, BC
12 TRAVIS REAYMAYERTHORPE, AB
13 CHANCE BUTTERFIELDPONOKA, AB
14 TY MASONSPRUCEGROVE, AB



EVENT: NOVICE SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 BEN ANDERSENECKVILLE, AB
2 HAYDEN COLECONDOR, AB
3 LUCAS MACZAHIGH RIVER, AB
4 JAKE BURWASHNANTON, AB
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 HUNTER SAWLEYFOX CREEK, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 LOGAN HAYWILDWOOD, AB
2 COOPER THATCHERWILDWOOD, AB
3 PRESTON OGLEDES MOINES, NM



EVENT: NOVICE BAREBACK
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 JAKE PLOTTSDRAYTON VALLEY AB
2 MASON HELMECZISUNDRE AB
3 CHETT DEITZMILO, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 COLTON OUELLETTEMEADOWLAKE SK



EVENT: LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 SHANNON LEGUERRIERDONALDA, AB
2 SHAYLEE MCMANNDONALDA, AB
3 KYLIE WHITESIDELONGVIEW, AB
4 BRADI WHITESIDELONGVIEW, AB
5 MELISSA THIESSENSTETTLER, AB
6 BAILEE SWITZERANEROID, SK
7 CARMAN POZZOBONSOVONA, BC
8 DEB GUELLYOKOTOKS AB
9 REBECCA MILLERDALEMEAD, AB
10 COLBY GILBERTPONOKA AB
11 CHELSEA MOOREPOUCE COUPE, BC
12 NIKKI HANSENDICKINSON, ND
13 BERTINA OLAFSONHUDSON BAY, SK
14 HELEN NOWOSADDEWBERRY, AB
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 DIANE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB
2 KIRSTEN GJERDESTRATHMORE,AB
3 GAYLENE BUFFWESTWOLD, BC
4 LYNETTE BRODOWAYBROOKS, AB
5 NICOLE LAURENCECRESSON, TX
6 JUSTINE ELLIOTTLACOMBE, AB
7 SHAYNA WEIRPONOKA, AB
8 RENEE RAE WILLISPRINCETON, BC
9 JOANNE POLEERSKINE, AB
10 BRETT WILLSKAMLOOPS, BC
11 TAYLOR SHIELDSCOCHRANE, AB
12 RYLEE SHIELDSCOCHRANE, AB
13 SHELLY SHIELDSCOCHRANE, AB
14 NIKKI VANDERLEESTETTLER, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 BROOK ROBERTSONFORT ASSINIBOINE, AB
2 CATHY GRANTGRANTON ON
3 TAYLOR MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB
4 KALI KOTTELK POINT, AB
5 CALLAHAN CROSSLEYHERMISTON, OR
6 SUZANNE DEPAOLILONGVIEW, AB
7 CRANNA ROBERTSRED DEER COUNTY, AB
8 SHALAYNE LEWISVERNON, BC
9 RENE LECLERCQHOLDEN, AB
10 ANGELA GANTERABILENE, TX
11 MARCI LAYEBASHAW, AB
12 KIM GERWATOSKIPONOKA, AB



EVENT: STEER RIDING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 JETT LAMBERTGRANDE PRAIRIE, AB
2 TRISTEN MANNINGYELLOWHEAD COUNTY, AB
3 AUZYN CORRSEXSMITH, AB
4 BENJAMIN HAVELLSUNSET HOUSE, AB
5 TANNER SKENEPRINCE ALBERT, SK
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 BRAIDEN GRANTALIX, AB
2 DUSTY GOLDENMAYERTHORPE, AB
3 CHASE TKACHCORONATION, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 CARTER SAHLIRED DEER, AB
2 BEAU GARDNERARROWWOOD, AB
3 KEGAN BISHELLCONSORT, AB
4 CAUY SCHMIDTCORONATION, AB
5 DARRION FERENCECONSORT, AB



EVENT: TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 1:15PMFRI AUG 10 2018
1 STEELE DEPAOLILONGVIEW, AB
CHASE SIMPSONCLARESHOLM, AB
2 BRADY CHAPPELMOOSE JAW, SK
RILEY ROYSTRATHMORE AB
3 LEVI SIMPSONPONOKA, AB
JEREMY BUHLERARROWWOOD, AB
4 KAMRYN BOUCHERPAHRUMP, NV
TY ELLISSONNINGDALE, SK
5 TY JOHNSONBRETON, AB
LEONARD JOHNSONBRETON, AB
6 JACE LAMBERTSAVONA, BC
NICK TEIXEIRAKAMLOOPS, BC
7 TRENT TUNKEMEDICINE HAT, AB
TREY GALLAISSUNDRE, AB
8 TUFTIN MCLEODWALDECK, SK
TYCE MCLEODWALDECK, SK
9 KEVIN SCHREINERMEDICINE HAT, AB
TEE MCLEODWALDECK, SK
10 BRETT MCCARROLLCAMROSE, AB
JUSTIN MCCARROLLCAMROSE AB
PERFORMANCE: #2 1:15PMSAT AUG 11 2018
1 CLAY ULLERYTWO HILLS, AB
RILEY WARRENSTETTLER, AB
2 WYATT HAYESVAL MARIE, SK
KYLE LUCASCARSTAIRS, AB
3 MIKE BEERSKAMLOOPS, BC
BRANDON BEERSPOWELL BUTTE, OR
4 ROLAND MCFADDENVULCAN, AB
DEVIN WIGEMYRBROOKS, AB
5 DAWSON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
DILLON GRAHAMWAINWRIGHT, AB
6 LOGAN BONNETTPONOKA, AB
KEELY BONNETTPONOKA AB
7 KELLY BUHLERPRITCHARD, BC
LUKE SKOCDOPOLEBIG VALLEY, AB
8 JESSE POPESCULWOOD MOUNTAIN, SK
WYATT EIRIKSONOKOTOKS, AB
9 TYREL FLEWELLINGLACOMBE, AB
GRADY QUAMCROSSFIELD, AB
PERFORMANCE: #3 1:15PMSUN AUG 12 2018
1 RILEY WILSONCARDSTON, AB
JACKSON LOUISVERNON, BC
2 BRADY TRYANHUNTLEY, MT
KASPER ROYMOSSLEIGH AB
3 COLE DAVISONVULCAN, AB
KOLTON SCHMIDTBARRHEAD, AB
4 DON DEPAOLILONGVIEW, AB
VIRGIL POFFENROTHRED DEER COUNTY, AB
5 COLE POZZOBONBLACKIE, AB
KYLE SMITHBRANT, AB
6 BRETT BUSSPONOKA, AB
STACY CORNETBRANT, AB
7 TRISTIN WOOLSEYNANTON, AB
DENVER JOHNSONSTRATHMORE, AB
8 ROCKY DALLYNNANTON, AB
DUSTIN BIRDCUT BANK, MT
9 LEE ROMBOUGHSEXSMITH, AB
CHAD KURTZFORT SASKATCHEWAN, AB