Junior NFR presented by YETI
Dec 7-16
Las Vegas, NV
Show Results

Check out results from day ten at the 2017 Junior NFR presented by YETI!


Senior Barrel Racing Average: 1. Jordan Morman 41.306 seconds (on three runs), 2. Emma Smith 41.737, 3. Allison Storts 41.892, 4. Samantha Kerns 41.973, 5. Katelyn Danzy 41.985 6. McKenna Coronado 42.119 7. Rio Flaharty 42.127, 8. Jayci Byler 42.175, 9. Allie Johnson 42.208, 10. Baylee Burleson 42.251

World Champion: Jordan Morman (41.306 on three runs)

(Winner decided on a three-run average)

Junior Barrel Racing Average: 1. Emily Ward 42.490 seconds (on three runs), 2. Caydence Roberts 42.512, 3. Terryn Harvey 42.560, 4. Paige Gartner 42.564, 5. Taylor Dorbeck 42.685, 6. Kami Klepec 42.711, 7. Mollie Carter 42.862, 8. Chayni Chamberlain 42.943, 9. Brooke Henry 43.018, 10. Natalie Ohrt 43.183

World Champion: Emily Ward (42.490 on three runs)

(Winner decided on a three-run average)


Steer Wrestling Average:  1. Bridger Anderson 13.2 seconds (on three head), 2. Marc Joiner 13.4, 3. Dawson Stewart 13.5, 4. Gabe Soileau 14.5, 5. Brady Reneau 14.6, 6. Cash Robb 15.3

16 And Under Incentive Average: 1. Cash Robb 15.3 seconds (on three head), 2. Clay Iselt 16.2, 3. Gus Franzen 16.3, 4. Rooster Yazzie 18.1

World Champion: Bridger Anderson (Average winner 13.2/three)


16-19 Team Roping Average: 1. Fisher Underbrink/Breck Ward 41.27 seconds (on five head), 2. Kade Smith/Hayden Cape 126.65, 3. Caroline Taylor/Kyler Bell 130.31, 4. Kellan Johnson/Truman Magnus 133.59, 5. Hayden Cloward/Brayden Evans 222.55, 6. Tanner McRae/Tee McLeod 223.00, 7. Garett Dickey/Daryan Gonzalez 229.14 8. David Palma/Jake South 230.11, 9. Garett Chick/Ross Ashford 308.87, 10. Cash Fretwell/Hunter Underbrink 310.84

(A time of 100 seconds is added for every no-time)

World Champion Header: Kade Smith $7,815 (total season and finals earnings)

World Champion Heeler: Hayden Cape $9,520 (total season and finals earnings)


19 And Under Boys Tie Down Roping:

Round One: 1. King Pickett 8.38, 2. Shad Mayfield 10.29, 3. Dawson Appleton 11.53, 4. Brayden Roe NT (eliminated)

Round Two: 1. Shad Mayfield 8.30, 2. King Picket 9.35, 3. Dawson Appleton NT (eliminated)

Round Three: 1. King Pickett 8.82, 2. Shad Mayfield NT (eliminated)

19 And Under World Champion Tie Down Roper: King Pickett

(Winner decided on an elimination style match)


13 And Under Boys Tie Down Roping: 1. Riley Webb 8.57 seconds, 2. Dylan Hancock 8.98, 3. Cole Carpenter 12.47, 4. Mason Appleton 13.32, 5. Mason Vaculin 14.05

13 And Under World Champion Tie Down Roper: Riley Webb

(Winner decided on a one-head sudden death run)


19 And Under Girls Breakaway Roping: 1. McKenna Hickson 2.29 seconds, 2. Jordi Edens 2.73, 3. Josie Conner 12.11, 4. Kate Kelley NT, 5. Caxton Martin NT

19 And Under World Champion Breakaway Roper: McKenna Hickson

(Winner decided on a one-head sudden death run)


14 And Under Girls Breakaway Roping: 1. Madison Outhier 2.95, 2. Laney Harper 3.37, 3. Sage Pearce 12.47, 4. Jessi Everett NT

14 And Under World Champion Breakaway Roper: Madison Outhier

(Winner decided on a one-head sudden death run)


10 And Under Boys And Girls Breakaway Roping: 1. Coleman Canton 3.10, 2. Chism Goodrich 3.65, 3. Macy Hancock NT, 4. Hazen Lamb NT

10 And Under World Champion Breakaway Roper: Coleman Canton

(Winner decided on a one-head sudden death run)