picture of 2017 Fort Worth Stock Show and Rodeo

2017 Fort Worth Stock Show and Rodeo

Results


2017 Fort Worth Stock Show and Rodeo Results

-

Back to Top

2017 Fort Worth Stock Show and Rodeo Results
Champions
Bareback Riding – Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 336 points, $11,966
Steer Wrestling – Luke Branquinho, Los Alamos, California, 12.2 seconds, $15,267=
Team Roping – Erich Rogers, Round Rock, Arizona and Cory Petska, Marana, Arizona, 16.0 seconds, $12,493 each
Saddle Bronc Riding – Jake Wright, Milford, Utah, 255 points, $13,998
Tie-Down Roping – Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 27.2 seconds, $17,187
Barrel Racing – Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 49.61 seconds, $16,123
Bull Riding – Dave Mason, Burnet, Texas, 235.5 points, $11,693

Final Results


Bareback Riding: Final Round – 1, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, on Rafter G Rodeo’s Ankle Biter; Chad Rutherford, Lake Charles, La., on Pickett Pro Rodeo’s Top Notch, and Clint Laye, Pocatello, Idaho, on Four Star Rodeo’s Short Fuse, 87 points, $1,267 each. 4, (tie) Kenny Haworth, Orofino, Idaho, and Tyler Nelson, Victor, Idaho, 84.5, $475. 6, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 83.5, $250.

(total on four) 1, Tim O’Connell, 336 points, $6,485. 2, Clint Laye, 333.5, $4971. 3, Chad Rutherford, 330.5, $3674. 4, Tyler Nelson, $2,377. 5, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 324, $1,513.  6, Wyatt Denny, Minden, Nev., 323, $1,081, 7, Justin Miller, Billings, Mont., 319.5, $865. Mason Clements, Santaquin, Utah, 318.5, $648.

Steer Wrestling: Final Round—1, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.9 seconds, $1,967. 2, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 4.2, $1,710. 3, Rowdy Parrott, Mamou, La., 4.3, $1,453. 4, Ty Erickson, Helena, Mont., 4.6, $1,197. 5. Tanner Brunner, Ramona, Kan., 5.9, $941. 6, Wade Sumpter, Fowler, Colo., 6.0, $684. 7, Jason Thomas, Benton, Ark., 6.4, $427. 8, Cody Harmon, Dublin, Texas, 7.6, $171.

(total on three) 1, Luke Branquinho, 12.2 seconds, $8,409. 2, Rowdy Parrott, 12.9, $7,312. 3, Ryle Smith, 13.7, $6,215. 4, Ty Erickson, 15.1, $5,119. 5, Wade Sumpter, 15.7, $4, 022. 6, Jason Thomas, 15.9, $2,925. 7, Tanner Brunner, 16.5, $1,828. 8, Cody Harmon, 17.1, $731.

Team Roping:
Final Round – 1, Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas, 5.2 seconds, $1,610 each. 2, Chad Masters, Lipan, Texas, and Travis Graves, Jay, Okla., 5.4, $1,332 each. 3, Blake Teixeria, Tres Pinos, Calif., York Gill, Stephenville, Texas, 5.6, $1,055 each. 4, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 6.3, $500 each. 6, Chase Wiley, Charlotte, Texas, Martin Lucero, Stephenville, Texas, 6.5, $278 each.

(total on three) 1, Erich Rogers and Cory Petska, 16.0 seconds, $7,530 each. 2, Blake Teixeira and York Gill, 16.3, $6,548 each. 3, Chad Masters and Travis Graves, 16.5, $5,566 each. 4, Kaleb Driggers, Albany, Ga., Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazil, 16.7, $4,585 each. 5, Cody Snow and Wesley Thorp, 17.4, $3,601 each. 6, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, $2,619 each. 7, Clayton Hass, Weatherford, Texas, and John Robertson, Polson, Mont., 10.5 (on two), $1,637 each. 8, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 10.6, $655 each.

Saddle Bronc Riding: Final Performance- 1, (tie) Cody DeMoss, Heflin, La., on Dakota Rodeo’s Bridal Shower and Jake Wright, Milford, Utah, on J Bar J Rodeo’s Special Time, 87.5 points, $1,450 each. 3, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 86.5, $900, 4, (tie) Tyrell J. Smith, Sand Coulee, Mont.; CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, and Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 83, $400 each.

(total on three) 1, Jake Wright, 255.5, $7,479. 2, Cody DeMoss, 254, $5,734. 3, Zeke Thurston, 247, $4,238. 4, CoBurn Bradshaw, 246.5, $2,742. 5, Jacobs Crawley, 245.5, $1,745. 6, Tyrell J. Smith, 242, $1,246. 7, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 241, $998. 8, Spencer Wright, Milford, Utah, 235, $748.

Tie-Down Roping:
Final Round- 1, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 8.7 seconds, $2,093. 2, Todd Brown, Lamar, Colo., 9.0, $1,820. 3, Bryson Sechrist, Apache, Okla., 9.1, $1,547. 4, Clint Akins, Sanger, Texas, 9.4, $1,274. 5, Stetson Vest, Childress, Texas, 9.8, $1,001. 6, Seth Crain, Yancey, Texas, 9.9, $455. 7, Caleb Smidt, Bellville, Texas, 10.0, $455. 8, Catfish Brown, Collinsville, Texas, 10.3, $182.

(total on three) 1, Tuf Cooper, 27.2, $9,555. 2, Clint Akins, 28.4, $8,308. 3, Caleb Smidt, 28.6, $7,062. 4, (tie) Todd Brown, Bryson Sechrist, and Stetson Vest, 29.5, $4,570 each. 7, Justin Smith, Leesville, La., 30.1, $2,077. 8, Seth Crain, Yancey, Texas, 30.3, $831.

Barrel Racing:
Final Round – 1, Tiany Schuster, Krum, Texas, 16.45 seconds, $3,778, 2, Brooke Rix, Skidmore, Texas, 16.57, $2,833, 3, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 16.58, $1,889. 4, Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 16.62, $944.

(total on three) 1, Fallon Taylor, 49.61, $7,650. 2, Kathy Grimes, 49.83, $6557. 3, Tiany Schuster, Krum, Texas, 49.92. 4, Cayla Small, Burneyville, Okla., 49.95, $4,736. 5, Sidney Forrest, Lipan, Texas, 50.0, $3,643. 6, Brooke Rix, 50.13, $2,914. 7, Jane Melby, Burneyville, Okla., 50.19, $2,186. 9, Amberleigh Moore, Keizer, Ore., 50.22, $1,093. 10, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 50.39, $729.

Bull Riding: Final Round— (two rides) 1, Dustin Bowen, Waller, Texas, 86 points on Pickett Pro Rodeo’s Mean Face, $2,700. 2, Dave Mason, Burnet, Texas, 84.5, $2,300.

(total on three) 1, Dave Mason, 235.5, $8,720. 2, Dustin Bowen, 173.5 (on two), $6,685. 3, Bayle Worden, Charleston, Texas, 167, $4,941. 4, Eliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 166.5, $3,197. 5, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 158.5, $2,035. 6, Koby Radley, Holden, La., 156, $1,453. 7, (tie) Ricky Hallam, Norco, Calif., and Nic Lica, Garden City, Mich., 151, $1,017 each.

First Performance


Bareback Riding: 1, Cody Kiser, Carson City, Nev., 78 points on J Bar J Rodeo’s King Thomas. 2, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 77.5 3, Zack Brown, Red Bluff, Ca., 73. 4, Rio Lee, Tucson, Ariz., 71.

Steer Wrestling: 1, Will Lummus, West Point, Miss., 5.1 seconds. 2, Cody Pratt, Pueblo, Colo., 5.6. 3, Juan Alcazar Jr., Kissimmee, Fla., 7.9. 4, John Henry Franzen, Riverton, Wyo., 11.5.

Team Roping: 1, Jake Cooper, Monument, N.M., and Brady Norman, 5.1 seconds. 2, Brett Stuart, Bridgeport, Texas, and Wesley Moss, Paradise, Texas, 6.1. 3, J.D. Yates and Trey Yates, Pueblo, Colo., 7.5. 4, Ty Daniel Haller, Decatur, Texas, and Krece D. Harris, Boyd, Texas, 8.3.

Saddle Bronc Riding:  1, Jake Watson, Hudsons Hope, B.C., 87 points on J Bar J Rodeo’s Money Maker. 2, Jake Wright, Milford, Utah, 83. 3, CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, 82. 4, (tie) Lane Cust, Sylvan Lake, Alberta, and Jake Wright, Milford, Utah, 77.5.

Tie-Down Roping: 1, Clint Akins, Sanger, Texas, 9.5 seconds. 2, Michael Akins, Whitesboro, Texas, 10.2. 3, Todd Loesch, Big Spring, Texas, 12.5. 4, Dane Browning, Coyote, Ca., 19.7.

Barrel Racing: 1, Sherrylynn Johnson, Henryetta, Okla., 17.16 seconds. 2, Sally Long, Guymon, Okla., 17.20. 3, Shelby Garcia, Poolville, Texas, 17.21. 4, Shelby, Herrmann, Stephenville, Texas, 17.31.

Bull Riding: (two rides) 1, Garrett Smith, Rexburg, Idaho, 73.5 points on Rafter G Rodeo’s Western Hauler’s Raptor. 2, Dakota Cator, Spearman, Texas, 69.

Second Performance

Bareback Riding: (three rides) 1, Zack Brown, Red Bluff, Calif., 77.5 points on Andrews Rodeo’s Boss Man. 2, Cody Kiser, Carson City, Nev., 71. 3, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 70. 

Steer Wrestling: 1, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.6 seconds. 2, Rowdy Parrott, Mamou, La., 4.5. 3, Jesse Brown, Baker City, Ore., 5.0. 4, Stephen Culling, Fort St. John, B.C., 5.4.

Team Roping: (two times) 1, Dan Williams Jr., Standish, Calif., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, 4.8 seconds. 2, Rhett Anderson, Anabella, Utah, and Robby Farias, Kilauea, Hawaii, 7.5.

Saddle Bronc Riding:  1, Jake Wright, Milford, Utah, 85 points on Andrews Rodeo’s Cat Walk. 2, CoBurn Bradshaw, Milford, Utah, 81.5. 3, (tie) Nat Stratton, Goodwell, Okla., and Jesse Wright, Milford, Utah. 76.

Tie-Down Roping: 1. Riley Pruitt, Gering, Neb., 9.1 seconds. 2, Clay Long, Springtown, Texas, 11.8. 3, Lee Ellsworth, Warrensburg, N.Y., 17.2. 4. Justin Brinderhoff, Corinne, Utah, 22.7.

Barrel Racing: 1, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 16.84 seconds. 2, Jaime Barrow, Snyder, Texas, 17.04. 3, Jessica Dunbar, Del Rio, Texas, 17.09. 4, (tie) Sherri Barnes, Pilot Point, Texas, and Jan Burns, Anson, Texas, 17.24.

Bull Riding: (two rides) 1, Jared Parsonage, Maple Creek, Sask., 78 points on Andrews Rodeo’s Rank Hank. 2, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta., 73.

Third Performance

Bareback Riding: 1, Rio Lee, Tucson, Ariz., 80.5 on Dakota Rodeo’s Bartender. 2, Zack Brown, Red Bluff, Calif., 77. 3, Cody Kiser, Carson City, Nev., 74. 4, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 73.

Steer Wrestling: 1, Timmy Sparing, Helena, Mont., 5.0. 2, Payden McIntyre, Douglas, Wyo., 15.7. 3, (tie) Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, and Ross Mosher, Augusta, Mont., 15.7.

Team Roping: (one time) 1, Cole Wheeler, Flint, Texas, and Jason Johe, San Luis Obispo, Calif., 13.2 seconds.

Saddle Bronc Riding: 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 84 points on Dakota Rodeo’s Carney Girl. 2, Cody DeMoss, Heflin, La., 81.5. 3, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 78.5. 4, Doug Aldridge, Carthage, Mo., 73.

Tie-Down Roping: 1. Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 8.3. 2, Reese Riemer, Stinnett, Texas, 12.8. 3, Quay Howard, Canyon, Texas, 14.6. 4, Braxton Laughlin, Westlake, La., 18.

Barrel Racing: 1, Sadye Simpson, Millsap, Texas, 16.82 seconds. 2, Liz Herrin, Big Spring, Texas, 16.9.3. 3, Lacy Kimball, Millsap, Texas, 17.09. 4, Anessa Self, Sanger, Texas, 17.28.

Bull Riding: (three rides) 1. Ricky Hallam, Norco, Calif., 77 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Shifty. 2, Chris Bechthold, Balko, Okla., 74.5. 3, Jordan Sammons, Splendora, Texas, 74.

Forth Performance 

Bareback Riding: 1, Trenton Montero, Winnemucca, Nev., 83 points on Rafter G Rodeo’s Biscuit. 2, Grant Denny, Minden, Nev., 81. 3, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 80. 4, Luke Creasy, Lovington, N.M., 79.5.

Steer Wrestling: 1, Derek Stewart, San Angelo, Texas, 5.1 seconds. 2, Shawn Hicks, Foreman, Ark., 6.4. 3, (tie) Josh Peek, Pueblo, Colo., and Tom Lewis, Lehi, Utah, 14.7.

Team Roping: (two times) 1, Bobby Joe Hill, Mexia, Texas, and Joe Mattern, Plantersville, Texas, 6.5 seconds. 2, Landon McClaugherty, Tilden, Texas, and Joel Galvan Jr., Charlotte, Texas, 20.6.

Saddle Bronc Riding: 1, Cody DeMoss, Heflin, La., 85 points on Rafter G Rodeo’s Low Bucks. 2, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 80.5. 3, Clint Hopping, Memphis, Texas, 80. 4. Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 75.

Tie-Down Roping: 1. Kirk Robinson, Innisfail, Alberta, 9.8 seconds. 2, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 11.3. 3, David Trahan, Sulphur, La., 12.8. 4, Jerrad Hofstetter, Shallowater, Texas, 13.8.

Barrel Racing: 1, Darby Fox, King Hill, Idaho, 16.90 seconds. 2, Davie King, Decatur, Texas, 16.96. 3, Becki Mask, Amarillo, Texas, 17.02. 4, Paige Conrado, Bluff Dale, Texas, 17.06.

Bull Riding: (one ride) 1. Ricky Hallam, Norco, Calif., 74 points on Rafter G Rodeo’s Redrum.

Fifth Performance

Bareback
Riding: 1, Grant Denny, Minden,
Nev., 75.5 points on J Bar J Rodeo’s Just Bugs. 2, Wyatt Maines, Maple Creek,
Sask., and Craig Wisehart, Kersey, Colo., 75. 4. Troy Vaira, Richey, Mont.,
74.5.


Steer
Wrestling: (three times) 1, Clayton
Tuchscherer, Dona Ana, N.M., 4.1 seconds. 2, Mason Miles Carter, Checotah,
Okla., 5.1. 3, Dean McIntyre, Cloncurry, Queensland, Australia, 14.3.


Team Roping: (three times) 1, Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Kollin VonAhn,
Blanchard, Okla., 5.6 seconds. 2, Logan Olson, Flandreau, S.D., and Walt
Woodard, Stephenville, Texas, 6.5. 3, Blaine Vick, Dublin, Texas, and Clint
Summers, Lake City, Fla., 7.0.


Saddle
Bronc Riding: 1, Colt Gordon,
Comanche, Okla., 85.5 points on J Bar J Rodeo’s Night Hawk. 2, Leon Fountain,
Socorro, N.M., 78.5. 3, RayTom Meiers, Mills, Wyo., 78. 4, (tie) Treyson
Antonick, Overton, Texas, and Tanner Lockhart, Lewis, Colo., 76.


Tie-Down
Roping: 1. C.R. Bradley,
Collinsville, Texas, 14.0 seconds. 2, Clint Townsend, Senatobia, Miss., 15.6.
3, Justin Weichel, Cordell, Okla., 16.0. 4, Jim Bob Fritz, Valley View, Texas,
24.6.


Barrel
Racing: 1, Jody McKay, Red Oak,
Okla., 17.09 seconds. 2, Gina Suick, Arp, Texas, 17.37. 3, JJ Baldwin, Lufkin,
Texas, 17.55. 4, Rachel Primm, Washoe Valley, Nev., 17.63.


Bull
Riding: (three rides) 1. Elliott Jacoby,
Fredericksburg, Texas, 81.5 points on Rafter G Rodeo’s Lucifer. 2, Koby Radley,
Holden, La., 81. 3, Christopher Byrd, Compton, Calif., 74.5.


Sixth
Performance


Bareback
Riding: 1, Troy Vaira, Richey,
Mont., 77 points on United Pro Rodeo’s Montana. Jack. 2, Luke Creasy,
Lovington, N.M., 74.5. 3, Craig Wisehart, Kersey, Colo., 74. 4, (tie) Grant
Denny, Minden, Nev., and Blake Smith, Zap, N.D. 73.


Steer
Wrestling: 1, Cody Devers, Alva,
Okla., 4.5 seconds. 2, Wyatt Lindsay, Cuchillo, N.M., 5.7. 3, Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo., 6.1. 4, Kevin Helton, Paradise, Texas, 13.7.

Team Roping: 1, Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 7.2 seconds. 2, Logan Olson, Flandreau, S.D., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 10.8. 3, Blaine Vick, Dublin, Texas, and Clint Summers, Lake City, Fla., 11.2. 4, Pace Freed, Chubbock, Idaho, and Cody Pearson, Tucson, Ariz., 14.6.

Saddle
Bronc Riding: (three rides) 1, Colt Gordon, Comanche, Okla., 70 points on United Pro Rodeo’s Partly Fiction. 2, Treyson Antonick, Overton, Texas, 69.5. 3, Ross Griffin, Tularosa, N.M., 66.

Tie-Down
Roping: 1. Seth Mahaffey, Sweetwater, Texas, 10.2 seconds. 2, Justin Weichel, Cordell, Okla., 14.0. 3, Jim Bob Fritz, Valley View, Texas, 14.6. 4, Clint Townsend, Senatobia, Miss., 23.1.


Barrel
Racing: 1, Abby Penson, Blossom, Texas, 16.82 seconds. 2, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 17.20. 3, Carly Twisselman, Fort Worth, Texas, 17.27. 4, Candie Miner, Decatur, Texas, 17.32.


Bull
Riding: 1. Elliott Jacoby, Fredericksburg, Texas, 85 points on United Pro Rodeo’s Wonder Boy. 2, Boudreaux Campbell, Crockett, Texas, 83.5. 3, Laine Vicaro, Hammond, La., 81.5. 4, Wyatt Edwards, Sulphur, Okla., 76.5.

Seventh Performance

Bareback Riding: 1, Cole Picton, Marshall, Mo., 79 points on Lancaster & Jones Pro Rodeo’s Red Ryder. 2, David Peebles, Redmond, Ore., 78. 3, Matt Crumpler, Wimberley, Texas, 77.5. 4, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 76.5.

Steer Wrestling: 1, Grady Payne, Stephenville, Texas, 4.5 seconds. 2, Wyatt Lindsay, Cuchillo, N.M., 5.1. 3, Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo., 5.2. 4, Don Payne, Stephenville, Texas, 8.3.

Team Roping: 1, Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 5.5 seconds. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 5.6. 3, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 6.1. 4, Riley Minor and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 10.1.

Saddle Bronc Riding: 1, Audy Reed, Spearman, Texas, 83.5 points on J Bar J Rodeo’s Nightline II. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 76. 3, (tie) Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., and Peter White II, Amarillo, Texas, 75.

Tie-Down Roping: 1, Ben Robinson, Red Deer County, Alberta, 8.3 seconds. 2, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 10.6. 3, Dane Browning, Coyote, Calif., 16.6. 4, Kirk Robinson, Innisfail, Alberta, 17.7.

Barrel Racing: 1, Jodee Miller, Magnolia, Texas, 17.05 seconds. 2, Jayme Robison, Magnolia, Texas, 17.33. 3, Benette Little, Ardmore, Okla., 17.37. 4, Carley Richardson, Pampa, Texas, 17.47.

Bull Riding: (two rides) 1, Tim Bingham, Honeyville, Utah, 88 points on Rafter G Rodeo’s J Lazy. 2, Bowyn Allemand, Irene, S.D., 73.5.

Eighth Performance

Bareback Riding: 1, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 81 points on Pickett Pro Rodeo’s Liberated At Night. 2, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 79.5. 3, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 79. 4, Ty Breuer, Mandan, N.D., 77.5.

Steer Wrestling: 1, Tyke Kipp, Lordsburg, N.M., 5.0 seconds. 2, Royce Johnson, Checotah, Okla., 5.3. 3, Mason Miles Carter, Checotah, Okla., 8.3. 4, Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 18.

Team Roping: 1, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 6.8 seconds, 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 7.4. 3, Aaron Macy, Post, Texas, and Evan Arnold, Santa Margarita, Calif., 9.9. 4, Adam Rose, Willard, Mo., and J.W. Beck, Moville, Iowa, 10.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 82 points on Pickett Pro Rodeo’s Cold Cream Lagoon. 2, 76. 3, Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., 79.5. 3, Audy Reed, Spearman, Texas, 71. 4, Troy Crouser, Whitewood, S.D., 70.

Tie-Down Roping: 1, Quay Howard, Canyon, Texas, 8.9 seconds. 2, Shane Hanchey, Sulphur, La., 9.6. 3, Reese Riemer, Stinnett, Texas, 10.1. 4, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 10.2.

Barrel Racing: 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.75 seconds. 2, Kristel Ising, Livermore, Calif., 17.07. 3, Martha Wright, Dublin, Texas, 17.18. 4, Andrea Busby, Brock, Texas, 17.25.

Bull Riding: (one ride) 1, Sage Kimzey, Strong City, Okla., 82.5 on Pickett Pro Rodeo’s Kick Back.

Ninth Performance

Bareback Riding: (three rides) 1, Cole Picton, Marshall, Mo., 74.5 points on New Star Pro Rodeo’s Desert Rose. 2, (tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore., and Wyatt Bloom, Bend, Ore., 74.

Steer Wrestling: 1, Tom Le3wis, Lehi, Utah, 4.2 seconds. 2, Jarret New, Wimberley, Texas, 5.0. 3, Derek Stewart, San Angelo, Texas, 14.7. 4, Kody Dollery, Caldwell, Texas, 15.5.

Team Roping: 1, Clayton Hass, Weatherford, Texas, and John Robertson, Polson, Mont., 4.5 seconds. 2, Joshua Torres and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 3, Ryan Opie, Crain, Ore., and Dayton Stafford, Prineville, Ore., 7.4. 4, Wyatt Dice, Killdeer, N.D., and Derick Fleming, Killdeer, N.D., 10.4.

Saddle Bronc Riding: 1, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 82 points on Pickett Pro Rodeo’s Cold Cream Lagoon. 2, 76. 3, Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., 79.5. 3, Audy Reed, Spearman, Texas, 71. 4, Troy Crouser, Whitewood, S.D., 70.

Tie-Down Roping: 1, Justin Brinkerhoff, Corrine, Utah, 8.5 seconds. 2, E.J. Roberts, Stephenville, Texas, 13.5. 3, Mike Johnson, Henryetta, Okla., 14.1. 4, Chase Williams, Stephenville, Texas, 17.7.

Barrel Racing: 1 Alexa Lake, Richmond, Texas, 16.86 seconds. 2, Jordan Moore, Mauston, Wis., 16.89. 3, Kelly Bruner, Millsap, Texas, 16.9. 4, Katie Pascoe, Morro Bay, Calif., 16.91.

Bull Riding: (two rides) 1, Joe Frost, Randlett, Utah, 84.5 points on Big Rafter Rodeo’s Big Iron. 2, Ty Clearwater, LaCygne, Kan., 67.

Tenth Performance

Bareback Riding: 1, Justin Miller, Billings, Mont., 81 points on Rafter G Rodeo’s Biscuit. 2, Wyatt Denny, Minden, Nev., 75.5. 3, Kash Wilson, Gooding, Idaho, 73. 4, Sandro Ferretti, Lake Charles, La., 64.

Steer Wrestling: 1, Timmy Sparing, Helena, Mont., 6.0 seconds. 2, Ross Mosher, Augusta, Mont., 6.1. 3, Coleman Kohorst, Okotoks, Alberta, 8.0. 4, Bo Anderson, Water Valley, Alberta, 17.1.

Team Roping: (three times)1, Brit Ellerman, Ft. Lupton, Colo., and T.J. Watts, Eads, Colo., 5.8 seconds. 2, Clayton Hass, Weatherford, Texas, and John Robertson, Polson, Mont., 6.0. 3, Joshua Torres and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 15.7.

Saddle Bronc Riding: 1, Tom Knight, Gunnedah, Australia, 77 points on Rafter G Rodeo’s The Duke. 2, Justin Lawrence, Exeter, Calif., 76.5. 3, Will Centoni, Hollister, Calif., 71. 4, Taylor Tupper, Goodwell, Okla., 69.

Tie-Down Roping: 1, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.7. 2, Cody Ohl, Hico, Texas, 8.9. 3, Clint Akins, Sanger, Texas, 9.5. 4. Todd Loesch, Big Spring, Texas, 10.3.

Barrel Racing: 1, Ari-Anna Flynn, Charleston, Ark., 16.80 seconds. 2, Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 16.94.  3, Taylor Langdon, Aubrey, Texas, 16.99. 4, Kathy Korell-Rach, Loveland, Colo., 17.03.

Bull Riding: (two rides) 1, Wesley Silcox, Santaquin, Utah, 83.5 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Sandi’s Dream. 2, Ty Clearwater, LaCygne, Kan., 81.5.

Eleventh Performance

Bareback Riding: 1, Justin Miller, Billings, Mont., 80 points on Rocky Mountain Rodeo’s Kentucky Headhunter. 2, (tie) Wyatt Denny, Minden, Nev., and Clayton Biglow, Clements, Calif., 79. 4, Kash Wilson, Gooding, Idaho, 69.

Steer Wrestling: 1, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 4.1 seconds. 2, Ringo Robinson, Caldwell, Idaho, 4.5. 3, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 4.7. 4, Brad Johnson, Reva, S.D., 9.4.

Team Roping: 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Junior Nogueira, Presidente Prudente, Brazil, 4.7. 2, Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas, 6.0. 3, Parker Warner, Stephenville, Texas, and Steve Northcutt, Odessa, Texas, 6.4. 4, Brandon Webb, Carrizo Springs, Texas, and Mickey Gomez, Holland, Texas, 7.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Hardy Braden, Welch, Okla., 81.5 points on Rafter G Rodeo’s Lost Highway. 2, Will Smith, Marshall, Mo., 78.5. 3, Clayton Brum, Lockeford, Calif., 77.5. 4, Tucker Hill, Klamath Falls, Ore., 77.

Tie-Down Roping: 1, Seth Hall, Albuquerque, N.M., 9.4. 2, Clay McCuistion, Sanger, Texas, 11.6. 3, Cade Swor, Winnie, Texas, 13.3. 4, Brady M. Wilson, Rockwall, Texas, 13.8.

Barrel Racing: 1, Amberleigh Moore, Keizer, Ore., 16.62 seconds. 2, Sydni Blanchard, Albuquerque, N.M., 16.70. 3, Jane Melby, Burneyville, Okla., 16.88. 4, Morgan Breaux, Tomball, Texas, 17.24.

Bull Riding: 1, Bayle Worden, Charleston, Texas, 83.5 on Big Rafter Rodeo’s Salty Dog. 2, (tie) Dave Mason, Burnet, Texas, and Jeff Askey, Athens, Texas, 78. 4, Clayton Sellars, Fruitland Park, Fla., 69.5.

Twelfth Performance

Bareback Riding: 1, Wyatt Denny, Minden, Nev., 84 points on Dakota Rodeo’s Wolverine. 2, Clayton Biglow, Clements, Calif., 76.5. 3, Justin Miller, Billings, Mont., 76. 4, Kash Wilson, Gooding, Idaho, 73.5.

Steer Wrestling: 1, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 4.1 seconds. 2, Ringo Robinson, Caldwell, Idaho, 4.5. 3, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 4.7. 4, Brad Johnson, Reva, S.D., 9.4.

Team Roping: 1, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 4.7 seconds. 2, Reno Stoebner, Bastrop, Texas, and Larry Gonzalez, Elgin, Texas, 5.2. 3, Manny Egusquiza Jr., Marianna, Fla., and Daniel Braman, IV, Victoria, Texas, 5.7. 4, Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas, 6.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Wyatt Casper, Pampa, Texas, 76.5 points. 2, Jake DuBose, Lafayette, La., 74.5. 3, Will Smith, Marshall, Mo., 74. 4, Lefty Holman, Visalia, Calif., 73.5.

Tie-Down Roping: 1, Jesse Hinkle, Powersville, Mo., 10.7. 2, Dane Kissak, Spearfish, S.D., 14.7. 3, Cole Bailey, Okmulgee, Okla., 22.1. 4, Zeb Chapman, LaFayette, Ga., 22.5.

Barrel Racing: 1, Mary Walker, Ennis, Texas, 16.89 seconds. Brooke Jeter, Mansfield, Texas, 16.96. 3, Nicole Riggle, Scottsdale, Ariz., 16.98. 4, Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 17.11.

Bull Riding: 1, Lon Danley, Tularosa, N.M., 84.5 points on Dakota Rodeo’s Wipeout. 2, Bayle Worden, Charleston, Texas, 83.5. 3, Dave Mason, Burnet, Texas, 73.

Thirteenth Performance

Bareback Riding: 1, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 81.5 points on Andrews Rodeo’s Rags to Riches. 2, Mason Clements, Antiquing, Utah, 81.0. 3, Bill Tutor, Huntsville, Texas, 77.5. 4, Lane McGee, Victoria, Texas, 72.

Steer Wrestling: 1, Jacob Talley, Keatchie, La., 4.7 seconds. 2, Jack Hodges, Stephenville, Texas, 5.5. 3, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 5.7. 4, Chase Crane, Broken Arrow, Okla., 5.8.

Team Roping: 1, Zac Small, Welch, Okla., and Will Woodfin, Marshall, Texas, 5.2 seconds. 2, Tate Kirchenschlager, Yuma, Colo., and Trevor Kirchenschlager, Ranger, Texas, 5.6. 3, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.9. 4, Blake Teixeira, Tres Pinos, Calif., and York Gill, Stephenville, Texas, 6.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Hardy Braden, Welch, Okla., 81.5 points on Rafter G Rodeo’s Lost Highway. 2, Will Smith, Marshall, Mo., 78.5. 3, Clayton Brum, Lockeford, Calif., 77.5. 4, Tucker Hill, Klamath Falls, Ore., 77.

Tie-Down Roping: 1, Seth Hall, Albuquerque, N.M., 9.4. 2, Clay McCuistion, Sanger, Texas, 11.6. 3, Cade Swor, Winnie, Texas, 13.3. 4, Brady M. Wilson, Rockwall, Texas, 13.8.

Barrel Racing: 1, Cayla Small, Burneyville, Okla., 16.49 seconds. 2, Meghan Johnson, Stephenville, Texas, 16.75. 3, Tiany Schuster, Krum, Texas, 16.86. 4, Christine Laughlin, Pueblo, Colo., 17.08.

Bull Riding: (three rides) 1, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 79.5. 2, Colby Hill, Del Rio, Texas, 72. 3, Clint Holcomb, Tucson, Ariz., 65.

Fourteenth Performance

Bareback Riding: 1, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 79 points on Frontier Rodeo’s Maple Valley. 2, Evan Jayne, Marseille, France, 75. 3, Lane McGehee, Victoria, Texas, 74. 4, Mason Clements, Santaquin, Utah, 73.

Steer Wrestling: 1, Wade Sumpter, Fowler, Colo., 4.8 seconds. 2, Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 4.9. 3, Jacob Shofner, Huntsville, Texas, 13.4. 4, Dane Browning, Coyote, Calif., 30.1.

Team Roping: 1, Blake Teixeira, Tres Pinos, Calif., and York Gill, Stephenville, Texas, 4.5. 2, Marcus Theriot, Poplarville, Miss., and Matt Kasner, Cody, Neb., 4.8. 3, Ryan Reed, Wittmann, Ariz., and Dugan Kelly, Paso Robles, Calif., 5.5. 4, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Colby Lovell, Madisonville, Texas, 10.1.

Saddle Bronc Riding: 1, Hawkins Boyce, Malad, Idaho, 79.5 points on Frontier Rodeo’s Short Medicine. 2, Ty Manke, Hermosa, S.D., 76. 3, Cody Miller, Dillon, Mont., 74. 4, Blaise Freeman, Snyder, Texas, 73.5.

Tie-Down Roping: 1, Luke Jeffries, Maricopa, Ariz., 8.8 seconds. 2, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 11.6. 3, DeWeldon Watson, Huntsville, Texas, 14.4. 4, Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 16.6. 

Barrel Racing: 1, Kimmie Wall, Roosevelt, Utah, 16.87 seconds. 2, (tie) Kellie Collier, Hereford, Texas, and Brittany Kelly, Paso Robles, Calif., 16.97.  4, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 17.06.

Bull Riding: (two rides) 1, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 79 points on Frontier Rodeo’s Slim Chance. 2, Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 78.

 Fifteenth Performance

Bareback Riding: 1, Mason Clements, Santaquin, Utah, 87.5 points on Frontier Rodeo’s Night Fist. 2, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 83. 3, Lane McGehee, Victoria, Texas, 72. 4, Paden Hurst, Navasota, Texas, 61.

Steer Wrestling: 1, Jason Thomas, Benton, Ark., 4.3. 2, (tie) Sterling Wallace, Justin, Texas, and Zach Peterson, Lindale, Texas, 5.7. 4. Blake Mindemann, Blanchard, Okla., 9.3.

Team Roping: 1, Travis Tryan, Billings, Mont., and Chase Tryan, Helena, Mont., 5.1 seconds. 2, Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, and Shay Carroll, Prineville, Ore., 7.7. 3, Anthony Lucia, Weatherford, Texas, and Seth Jones, Decatur, Texas, 8.6. 4, Tyler Wade, Terrell, Texas, and Dakota Kirchenschlager, Morgan Mill, Texas, 10.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Curtis Garton, Kaitaia, New Zealand, 81.5 points on Frontier Rodeo’s Covergirl. 2, Bradley Harter, Loranger, La., 81. 3, Ty Kirkland, Wells, Texas, 78.5. 4, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 77.5. 

Tie-Down Roping: 1, Stetson Vest, Childress, Texas, 9.7 seconds. 2, Michael Otero, Krum, Texas, 12.9. 3, Ace Slone, Cuero, Texas, 14.4. 4, Marcos Costa, Childress, Texas, 16.4.

Barrel Racing: 1, Angie Meadors, Blanchard, Okla., 17.05. 2, Kara Posch, Holdingford, Minn., 17.08. 3, Megan Lewis, Filer, Idaho, 17.14. 4, (tie) Kimmi Byler, Bellville, Texas,  and Kristin Shoppa, Decatur, Texas, 17.32.

Bull Riding: no qualified rides

Sixteenth Performance

Bareback Riding: 1, Tyler Nelson, Victor, Idaho, 83 points on J Bar J Rodeo’s Bar Bandit. 2, Steven Dent, Mullen, Neb., 80.5. 3, Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 80. 4, Jessy Davis, Power Pont., 79.

Steer Wrestling: 1, Garrett Poston, Winnsboro, Texas, 4.1 seconds. 2, Chance Howard, Cedarville, Ark., 4.7. 3, Mikes Switzer, Morro Bay, Calif., 5.2. 4, Matt Mousseau, Hillsburgh, Ontario, 7.4.

Team Roping: (three times) 1, Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, and Shay Carroll, Prineville, Ore., 5.3 seconds. 2, Travis Tryan, Billings, Mont., and Chase Tryan, Helena, Mont., 5.9. 3, Anthony Lucia, Weatherford, Texas, and Seth Jones, Decatur, Texas, 20.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Dean Wadsworth, Ozona, Texas, 81.5 points on J Bar J Rodeo’s In The River. 2, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 89. 3, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 75. 4, Ty Kirkland, Wells, Texas, 71.

Tie-Down Roping: 1, Bobby Abernathy, Athens, Ala., 8.3 seconds. 2, Catfish Brown, Collinsville, Texas, 9.8. 3, Jayce Johnson, Hempstead, Texas, 10.4. 4, Randall Carlisle, Athens, La., 11.2.

Barrel Racing: 1, Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 16.64 seconds. 2, Emily Miller, Weatherford, Okla., 16.80. 3, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 16.88. 4, McKinley Goodger, Boyd, Texas, 17.14.

Bull Riding: (one ride) 1, Caleb Sanderson, Hallettsville, Texas, 77 points on J Bar J Rodeo’s Pickled Poison. 

Seventeenth Performance

Bareback Riding: 1, Steven Dent, Mullen, Neb., 87 points on Pickett Pro Rodeo’s Freckled Frog. 2, Jake Brown, Cleveland, Texas, 83.5. 3, Tyler Nelson, Victor, Idaho, 81. 4. Kelly Timberman, Mills, Wyo., 76.5.

Steer Wrestling: 1, K.C. Jones, Decatur, Texas, 5.1 seconds. 2, Cody Moore, Hart, Texas, 5.4. 3, Morgan Grant, Didsbury, Alberta, 5.7. 4. Hank Fillippini, Battle Mountain, Nev., 6.6.

Team Roping: 1, (tie) Tanner Baldwin, Vail, Ariz., and Cody Thornton, Hempstead, Texas, and Zayne Dishion, Bishop, Calif., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 5.7 seconds. 3, John Alley, Adams, Tenn., and Clark Adcock, Smithville, Tenn., 6.2. 4, Seth Hall, Albuquerque, N.M., and Byron Wilkerson, Duncan, Ariz., 11.4.

Saddle Bronc Riding: 1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 84 points on Pickett Pro Rodeo’s Momentum Shifter. 2, Taygen Schuelke, Newell, S.D., 76. 3, Tyrel Larsen, Inglis, Manitoba, 75.5. 4, Clay Stremler, Fallon, Nev., 74.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Justin Maass, Giddings, Texas, 11.9 seconds. 2, Michael Pederson, Hermiston, Ore., 13.9. 3, Westyn Hughes, Caldwell, Texas, 18.6.

Barrel Racing: 1, Sidney Forrest, Lipan, Texas, 16.65. 2, Taylor Smith, Tomball, Texas, 16.80. 3, Cierra Chapman, Kiowa, Okla., 16.89. 4, Sammi Bessert, Grand Junction, Colo., 16.99.

Bull Riding: (one ride) 1, Shad Heiner, Morgan, Utah, 66.5 points.

Eighteenth Performance

Bareback Riding: 1, Jake Brown, Cleveland, Texas, 83.5 points on Western Rodeos’ Another Grey. 2, Kelly Timberman, Mills, Wyo., 81. 3, (tie) Tyler Nelson, Victor, Idaho, and Steven Dent, Mullen, Neb., 80.5.

Steer Wrestling: (two times) 1, Chris Berry, Valley View, Texas, 6.1 seconds. 2, Dean Strermer, Frisco, Texas, 6.2.

Team Roping: 1, Clay Tryan, Billings, Mont., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 4.3 seconds. 2, Caleb Smidt, Bellville, Texas, and B.J. Dugger, Three Rivers, Texas, 4.4. 3, Casey Gattis, Junction, Texas, and Seth Smithson, Sheffield, Texas, 4.9. 4, John Alley, Adams, Tenn., and Clark Adcock, Smithville, Tenn., 6.0.

Saddle Bronc Riding: 1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 80.5 points on Western Rodeos’ No Angel. 2, Clay Stremler, Fallon, Nev., 78. 3, Tyrel Larsen, Inglis, Manitoba, 76. 4, Taygen Schuelke, Newell, S.D., 70.

Tie-Down Roping: 1, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 7.9 seconds. 2, Caleb Smidt, Bellville, Texas, 9.4.3, Cy Eames, Gooding, Idaho, 12.8. 4, Chris Demases, Boyd, Texas, 13.7.

Barrel Racing: 1, Jana Bean, Ft. Hancock, Texas, 16.58. 2, Lisa Ogden, Gail, Texas, 16.86. 3, Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 16.90. 4, Jana Griemsman, Piedmont, S.D., 17.01.

Bull Riding: 1, Rowdy Cook, Tremonton, Utah, 75 points. 2, Nate Perry, Elk City, Okla., 71. 3, Clayton Foltyn, Winnie, Texas, 69.5.  4, Lucas Guibeau, Golden Meadow, La., 66.

Nineteenth Performance

Bareback Riding: 1, Pascal Isabelle, Crossfield, Alberta, 73 points on Rafter G Rodeo’s Wild Rose. 2, Tyler Waltz, Martin, Tenn., 69. 3, Dantan Bertsch, Eastend, Sask., 63.5.

Steer Wrestling: 1, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 3.9 seconds. 2, Cameron Morman, Glenullin, N.D., 4.2. 3, Trevor Nelson, Durant, Okla., 4.8. 4, Taz Olson, Prairie City, S.D., 5.5.

Team Roping: 1, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.2 seconds. 2, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 5.3. 3, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Boogie Ray, Mabank, Texas, 7.4. 4, Rowdy Rieken, Arp, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Allen Boore, Axtell, Utah, 83.5 points on Rafter G Rodeo’s Citation.             2, Chase Bennett, Goshen, Utah, 77. 3, Jace Lane, Leedey, Okla., 74. 4, Landon Mecham, Tropic, Utah, 67.5.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Marshall Leonard, Shongaloo, La., 11.7 seconds. 2, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 11.8. 3. Shade Etbauer. Goodwell, Okla., 14.7.

Barrel Racing: 1, Stevi Hillman, Weatherford, Texas., 16.48 seconds. 2, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas, 16.72. 3, Kassidy Lovell, Madisonville, Texas, 16.99. 4, Shea-Lynn Leach, Gunter, Texas, 17.02.

Bull Riding: (one ride) 1, Cole Melancon, Liberty, Texas, 76 points on Rafter G Rodeo’s Johnny Cash.

Twentieth Performance


Bareback Riding: 1, Zachariah Phillips, Gillette, Wyo., 81 points on Andrews Pro Rodeo’s Fiddle Faddle. 2, Mike Solberg, Sunnynook, Alberta, 75.5. 3, Tucker Zingg, Glendive, Mont., 75.5. 4, Pascal Isabelle, Crossfield, Alberta, 74.

Steer Wrestling: 1, Cody Harmon, Dublin, Texas, 4.3 seconds. 2, Mike Bates Jr., Mexican Springs, N.M., 4.8. 3, Heath Thomas, Hemphill, Texas, 6.4. 4, Will Scoggins, Mt. Pleasant, Texas, 16.0.

Team Roping: 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 4.4 seconds. 2, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.4. 3, Rowdy Rieken, Arp, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 14.9. 4, Cody Russell, Weatherford, Texas, and Jace Harris, Vilonia, Ark., 15.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Shade Etbauer, Goodwell, Okla., 80.5 points on Andrews Pro Rodeo’s Detour. 2, Cole Elshere, Faith, S.D., 78.5. 3, Landon Mecham, Tropic, Utah, 76. 4, Andy Clarys, Riverton, Wyo. 69.5.

Tie-Down Roping: 1, Justin Smith, Leesville, La., 11.0 seconds. 2, Cody Quaney, Cheney, Kan., 12.4. 3, Blair Burk, Durant, Okla., 12.5. 4, Will Howell, Stillwater, Okla., 14.6.

Barrel Racing: 1, Clay Sewalt, Del Rio, Texas, 17.11 seconds. 2, Natalie Bland, Boyd, Texas, 17.16. 3, Kali Parker, Wendell, Idaho, 17.17. 4, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.21.

Bull Riding: (three rides) 1, Skyler Sims, Peculiar, Mo., 73 points on Andrews Pro Rodeo’s Ant Man. 2, Money Crist, Reno, Nev., 71.5. 3, Cole Melancon, Liberty, Texas, 64.

Twenty-First Performance


Bareback Riding: (three rides) 1, (tie) Dantan Bertsch, Eastend, Saskatchewan, on Four Star Rodeo’s Star Light and Pascal Isabelle, Crossfield, Alberta, on Four Star Rodeo’s Lil’ Devil, 77 points. 2, Mike Solberg, Sunnynook, Alberta, 76.

Steer Wrestling: 1, Rowdy Parrott, Mamou, La., 4.2. 2, Logan Gledhill, Huntsville, Texas, 6.0. 3, Jeffrey Boriski, College Station, Texas, 9.2. 4, Chance Carlson, Alden, N.M., 14.3.

Team Roping: 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 4.4 seconds. 2, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.4. 3, Rowdy Rieken, Arp, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Spencer Wright, Milford, Utah, 80.5 points on Four Star Rodeo’s Chucky. 2, Charlie Kogianes, Provo, Utah, 79.5. 3, Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, 79. 4, Rusty Wright, Milford, Utah, 77.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Bryson Sechrist, Apache, Okla., 8.3 seconds. 2, Clint Nyegaard, Cuero, Texas, 20.8. 3, Neil Dove, Bluff Dale, Texas, 27.8.

Barrel Racing: 1, Lacinda Rose, Willard, Mo., 16.83. 2, Michelle Lummus, Hiram, Ga., 16.87. 3, Rainy Pratt, Stephenville, Texas, 16.90. 4, Laura Kennedy, Quitman, Ark., 16.91.

Bull Riding: no qualified rides

Twenty-Second Performance


Bareback Riding: 1, Kenny Haworth, Orofino, Idaho, 82 points on Western Rodeos’ Time Square. 2, Joel Schlegel, Burns, Colo., 79.5. 3, Casey Breuer, Mandan, N.D., 75. 4, Nick Gutzwiler, Edwall, Wash., 74.

Steer Wrestling: 1, Tristan Martin, Sulphur, La., 6.3 seconds. 2, Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 12.9. 3, Trey Green, Edgewood, Texas, 13.9. 4, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 14.5.

Team Roping: (two times) 1, Tyler Waters, Stephenville, Texas, and Tyler Magnus, Mason, Texas, 5.3. 2, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 6.6.

Saddle Bronc Riding: 1, Rusty Wright, Milford, Utah, 77.5 points on Western Rodeos’ Basket Case. 2, Spencer Wright, Milford, Utah, 77. 3, (tie) Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, and Cole Hatcher, Filer, Idaho, 76.5.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Newt Bruley, Willow Lake, S.D., 9.7 seconds. 2, Matt Peters, Oral, S.D., 13.7. 3, Keaton Newman, Herriman, Utah, 18.5.

Barrel Racing: 1, Sidney Forrest, Lipan, Texas, 16.52 seconds. 2, Brooke Rix, Skidmore, Texas, 16.54. 3, Lacinda Rose, Willard, Mo., 16.84. 4, Sammi Bessert, Grand Junction, Colo., 16.89.

Bull Riding: 1, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 80 points on Red One. 2, John Pitts, Panama City, Fla., 78.5. 3, Lane Lasley, Conway, Ark., 76. 4, Cole Echols, Huntsville, Texas, 71.5.

Twenty-Third Performance

Bareback Riding: 1, Devan Reilly, Sheridan, Wyo., 77 points on Pickett Pro Rodeo’s Liberty Stand. 2, Wesley Cole, Goodwell, Okla., 76.5. 3, Kenny Haworth, Orofino, Idaho, 73.5. 4, Casey Breuer, Mandan, N.D., 72. 

Steer Wrestling: 1, Jon Laine Herl, Goodland, Kan., 4.8 seconds. 2, Ty Lang, Montrose, Colo., 5.4. 3, Tanner Milan, Cochrane, Alberta, 5.9. 4, Scott Guenthner, Provost, Alberta, 6.4.

Team Roping: 1, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Colo., 5.2 seconds. 2, Joe Beaver, Okeechobee, Fla., and McCoy Profili, Okeechobee, Fla., 6.4. 3, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, and Rich Skelton, Llano, Texas, 6.7. 4, Kelsey Phillips, Rough Rock, Ariz., and Cole Davison, Stephenville, Texas, 14.5.

Saddle Bronc Riding: 1, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 80 points on Pickett Pro Rodeo’s Momentum Shifter. 2, Martin Joyce, Juntura, Ore., 71.5. 3, Laramie Collins, Woody, Calif., 69. 4, Luke White, Lincoln, Calif., 67.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Todd Brown, Lamar, Colo., 10.0 seconds. 2, Taylor Smith, Hobbs, N.M., 19.9. 3, Rody Ballard, Combine, Texas, 21.10.

Barrel Racing: 1, Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 16.35 seconds. 2, Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 16.56. 3, Kim Schultze, Larkspur, Colo., 16.67. 4, Jessica Frost, Ropesville, Texas, 16.80.

Bull Riding: no qualified rides

Twenty-Fourth Performance


Bareback Riding: 1, J.C. Hester Jr., Queen City, Mo., 82.5 points on Dakota Rodeo’s Sugar Boom Boom. 2, Joel Schlegel, Burns, Colo., 77.5. 3, Kenny Haworth, Orofino, Idaho, 77. 4, Casey Breuer, Mandan, N.D., 76.5.

Steer Wrestling: (three times) 1, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 5.9 seconds. 2, Tooter Silver, Quitman, Ark., 14.5. 3, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 14.8.

Team Roping: 1, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 4.9 seconds. 2, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Color., 6.5. 3, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, and Rich Skelton, Llano, Texas, 11.7. 4, Payden Emmett, Ponca, Ark., and Justin Pruitt, Victoria, Mo., 11.8.

Saddle Bronc Riding: 1, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 75.5 points on Dakota Rodeo’s Mr. Feel Good. 2, Whit Peterson, Torrington, Wyo., 72.5. 3, Luke White, Lincoln, Calif., 70.5. 4, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 68.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Justin Thigpen, Waycross, Ga., 9.3 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 14.9. 3, Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 16.6.

Barrel Racing: 1, Jane Melby, Burneyville, Okla., 16.65 seconds. 2, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 16.69. 3, Michelle Lummus, Hiram, Ga., 16.77. 4, Cierra Chapman, Kiowa, Okla., 16.78.

Bull Riding: (one ride) 1, Jake Gowdy, Bristow, Okla., 70 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Slugger.

Twenty-Fifth Performance

Bareback Riding: 1, Clint Laye, Pocatello, Idaho, 85 points on United Pro Rodeo’s Gringo. 2, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Tanner Aus Granite Falls, Minn., 82.5. 4, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 79.

Steer Wrestling: 1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 4.4 seconds. 2, Del Ray Kraupie, Bridgeport, Neb., 4.6. 3, Jake Kraupie, Bridgeport, Neb., 5.1. 4, Josh Peek, Pueblo, Colo., 12.9.

Team Roping: 1, Chad Masters, Lipan, Texas, and Travis Graves, Jay, Okla., 5.5. 2, Lane Ivy, Adrian, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 5.7. 3, Cale Markham, Vinita, Okla., and Nick Simmons, Colcord, Okla., 5.9. 4, Shawn Bessette, Great Falls, Mont., 6.3.

Saddle Bronc Riding: 1, (tie) Tate Owens, Dublin, Texas, on United Pro Rodeo’s Shady Lady, and Colton Miller, Lance Creek, Wyo., on United Pro Rodeo’s Poka-Dot, 80.5 points. 3, Cody Anthony, Monahans, Texas, 76. 4, Luke Butterfield, Ponoka, Alberta, 71.

Tie-Down Roping: (two times) 1, Robert Mathis, Mart, Texas, 10.2 seconds. 2, Monty Lewis, Hereford, Texas, 20.5.

Barrel Racing: 1, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 16.41 seconds. 2, Katie Pascoe, Morro Bay, Calif., 16.73. 3. Jaime Barrow, Snyder, Texas, 16.77. 4, Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 16.79. 

Bull Riding: (three rides) 1, Dallee Mason Weiser, Idaho, 84.5 points on United Pro Rodeo’s Wonder Boy. 2, Shawn Proctor, Tooele, Utah, 71.5. 3, Nic Lica, Garden City, Mich., 70.

Twenty-Sixth Performance

Bareback Riding: 1, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 88 points on J Bar J Rodeo’s Dirty Rags. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 84.5. 3, (tie) Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, and Jared Keylon, Uniontown, Kan., 78.5.

Steer Wrestling:  1, Bill Pace, Stephenville, Texas, 4.8 seconds. 2, Juan Alcazar Jr., Kissimmee, Fla., 4.9. 3, Cody Cabral, Hilo, Hawaii, 6.5. 4, Seth Cooke, Weatherford, Texas, 14.5.

Team Roping: (two times) 1, Chad Masters, Lipan, Texas, and Travis Graves, Jay, Okla., 5.6 seconds. 2, Lane Ivy, Adrian, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 10.1.

Saddle Bronc Riding: (two rides) 1, Garrett Buckley, Craig, Colo., 72.5 points on J Bar J Rodeo’s Tipped Off. 2, Tate Owens, Dublin, Texas, 70.

Tie-Down Roping: (two times) 1, Seth Crain, Yancy, Texas, 10.4 seconds. 2, Landon Koehn, Salina, Kan., 22.4.

Barrel Racing: 1, Kimmie Wall, Roosevelt, Utah, 16.62 seconds. 2, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 16.65. 3, Angie Meadors, Blanchard, Okla., 16.86. 4, Meghan Johnson, Stephenville, Texas, 17.02.

Bull Riding: 1, Nic Lica, Garden City, Mich., 81 points on J Bar J Rodeo’s Pickled Poison. 2, Tyler Taylor, Stephenville, Texas, 80.5. 3, Shawn Proctor, Tooele, Utah, 73. 4, Josh Frost, Randlett, Utah, 68.

Twenty-Seventh Performance

Bareback Riding: 1, Clint Laye, Pocatello, Idaho, 81.5 points on Rafter G Rodeo’s Purple Hace. 2, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 78.5. 3, Tanner Aus Granite Falls, Minn., 76.5. 4, Caleb Bennett, Tremonton, Utah, 79.

Steer Wrestling: (two times) 1, Harley Joseph Cole, Calgary, Alberta, 6.4 seconds. 2, Cash Myers, Athens, Texas, 14.4.

Team Roping: 1, JoJo LeMond, Andrews, Texas, and Quinn Kesler, Holden, Utah, 6.5 seconds. 2, J.B. Lord and Levi Lord, Sturgis, S.D., 6.6. 3, Quisto Lopez, Beeville, Texas, and Ryon Tittel, Pueblo, Colo., 8.4. 4, Clayton Hansen, Homedale, Idaho, and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 11.1.

Saddle Bronc Riding: 1, Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta, 80.5 points on Rafter G Rodeo’s Pegasus.2, (tie) Tyrel J Smith, Sand Coulee, Mont., and Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 77.5. 4, Joe Harper, Paradise Valley, Nev. 76.5.

Tie-Down Roping: (one time) 1, Lane Livingston, Seymour, Texas, 16.3.

Barrel Racing: 1, Kellie Collier, Hereford, Texas, 16.66 seconds. 2, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas, 16.74. 3, (tie) Kassidy Lovell, Madisonville, Texas, and Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 16.77.

Bull Riding: (one ride) 1, Craig Begay, Rough Rock, Ariz., 75.5 points on Rafter G Rodeo’s Western Hauler’s Raptor.

Twenty-Eighth Performance

Bareback Riding: 1, (tie) Clint Laye, Pocatello, Idaho, on Four Star Rodeo’s Rusty Slim and Cole Goodine, Carbon, Alberta, on Four Star Rodeo’s Bonsai, 80 points. 3, Caleb Bennett, Tremonton, Utah, 76. 4, (tie) Justin Pollmiller, Weatherford, Okla., and Connor Hamilton, Calgary, Alberta, 72.

Steer Wrestling: (two times) 1, Dru Melvin, Hebron, Neb., 4.5 seconds. 2, Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 4.6.

Team Roping: 1, Quisto Lopez, Beeville, Texas, and Ryon Tittel, Pueblo, Colo., 4.9 seconds. 2, JoJo LeMond, Andrews, Texas, and Quinn Kesler, Holden, Utah, 5.1. 3, J.B. Lord, Sturgis, S.D., and Levi Lord, Sturgis, S.D., 11.0. 4, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, 14.8.

Saddle Bronc Riding: 1, Chanse Darling, Hyattville, Wyo., 82 points on Four Star Rodeo’s Chucky. 2, Tyrell J. Smith, Sand Coulee, Mont., 81.5. 3, Josh Davison, Miles City, Mont., 77. 4, Dustin Flundra, Pincher Creek, Alberta, 75.5.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Trevor Thiel, Greeley, Colo., 13.8 seconds. 2, (tie) Dean Geesen, Kersey, Colo., and Darnell Johnson, Fowler, Colo., 14.8.

Barrel Racing: 1, Tiany Schuster, Krum, Texas, 16.61 seconds. 2, Darby Fox, King Hill, Idaho, 16.77. 3, Amberleigh Moore, Kizer, Ore., 16.81. 4, Abby Penson, Blossom, Texas, 16.94.

Bull Riding: (one ride) 1, Dustin Bowen, Waller, Texas, 87.5 points on Four Star Rodeo’s Morty.