picture of 2017 National Western Stock Show and Rodeo

National Western Stock Show and Rodeo in Denver, CO



Results


PBR Blue DEF Velocity Tour Denver Chute-Out at the National Western Stock Show and Rodeo

-

Back to Top

PBR Blue DEF Velocity Tour Denver Chute-Out at the National Western Stock Show and Rodeo Results
First round:
1. Kaique Pacheco, Itatiba, Sao Paulo, Brazil, 87.5 points on Flying S Bucking Bull’s Insane Hurricane, $2,853.
2. Brennon Eldred, Sulphur, Okla., 87, $2,140.
3. (tie) Jake Gowdy, Bristow, Okla., and Cody Heffernan, Singleton, New South Wales, Australia, 86.5 and $1,070 each.

Semi-Finals:
1, Jake Gowdy, Bristow, Okla., 88.5 points on Selman and Terrell, LLC’s Rock Bottom, $2,853.
2, (tie) Chase Robbins, Marsing, Idaho and Sean Willingham, Summerville, Ga., 86.5 and $1,783 each. 4, Kaique Pacheco, Itatiba, Sao Paulo, Brazil, 85.5, $713.

Finals: (two qualified rides)
1. Kaique Pacheco, Itatiba, Sao Paulo, Brazil, 91 points on D&H Cattle Co./David Huffman’s Jack Shot, $3,923.
2. Kurt Shephard, Atherton, Queensland, Australia, 88.5, $3,210.

Overall Winners: (total on three)
1. Pacheco, 264 points, $16,478. (on two)
2. Gowdy, 175 points, $11,484.
3. Shephard, 174, $6,491.
4. Robbins, 172, $4,494.
5. Willingham, 171.5, $3,495.
6. Alex Cardozo, Indaiatuba, Sao Paulo, Brazil, 169, $2,497.
7. Nathan Burtenshaw, Coonamble, New South Wales, Australia, 164.5, $1,997.
8. Guilherme Marchi, Itupavi, Sao Paulo, Brazile, 163, $1,497.
9. Dallee Mason, Weiser, Idaho, 162.5, $999.
10. Douglas Duncan, Alvin, Texas, 157, $500.

2017 National Western Stock Show and Rodeo Results

-

Back to Top

2017 National Western Stock Show and Rodeo Results Denver, CO
January 12th- 22nd
Bareback Riding – Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 255.5 points, $9,252

Steer Wrestling – Clayton Hass, Weatherford, Texas, 11.5 seconds, $13,105

Team Roping – Dustin Egusquiza, Marianna, Fla., and

Kory Koontz, Stephenville, Texas, 15.5 seconds, $10,426 each

Saddle Bronc Riding– Audy Reed, Spearman, Texas, 254.5, $10,494

Tie-Down Roping – Marcos Costa, Childress, Texas, 24.7, $10,645

Barrel Racing – Kellie Collier, Hereford, Texas, 45.95, $11,693

Bull Riding – Dustin Bowen, Waller, Texas, 251, $10,572

All-Around Clayton Hass, Weatherford, Texas – High money winner competing in multiple events

First Performance ---

Bareback Riding:
1. Jordan Pelton, Halliday, S.D., 82 points on Mo Betta Rodeo’s Cash Creek
2 Kelly Timberman, Mills, Wyo., 73
3. Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 71
4. Hunter Carlson, Sheridan, Wyo., 67

Steer Wrestling: 
1. Jacob Schoffner, Huntsville, Texas, 4.7 seconds 
2. Hunter Cure, Holliday, Texas, 8.9
3. Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 11.5
4. Jacob Talley, Keatchie, La., 11.6

Team Roping:
1. Kelsey Parchman, Cumberland City, Texas and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 4.6 seconds
2. Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas, 4.7
3. Robert Ansley, Moriarity, N.M., and Shad Chadwick, Cave Creek, Ariz., 5.2
4. Marcus Theriot, Poplarville, Miss., and Matt Casner, Cody, Neb., 5.6

Saddle Bronc Riding:
1. Shade Etbauer, Goodwell, Okla., 85.5 points on Mo Betta Rodeo’s Sue City Sue
2. Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 81.5
3. Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 70
4, Taygen Schuelke, Newell, S.D., 63

Tie-Down Roping:
1. J.C. Malone, Hooper, Utah, 9.1 seconds
2. Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 9.7
3. Cheyenne Harper, Iowa, La., 12.6
4. Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 14.7

Women’s Barrel Race:
1. Cayla Small, Burneyville, Okla., 15.38 seconds
2. Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 15.77
3. Megan McLeod-Sprague, Marsing, Idaho, 15.80
4. Meghan Johnson, Stephenville, Texas, 15.92

Bull Riding: (two rides)
1. Jake Gowdy, Bristow, Okla., 82.5 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Bucket Head
2. Riker Carter, Stone, Idaho, 77

Second Performance ---

Bareback Riding:
1. Richmond Champion, 85 points on Calgary Stampede’s Tootsie Roll
2. Hunter Carlson, Sheridan, Wyo., 77.5
3. (tie) Kelly Timberman, Mills, Wyo., and Jordan Pelton, Halliday, N.D., 69

Steer Wrestling: 
1. Luke Branquihno, Los Alamos, Calif., 4.2 seconds
2. Will Lummus, West Point, Miss., 4.4
3. Blaine Jones, Templeton, Calif., 4.6
4. Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 4.8

Team Roping:
(three times)
1. Olin Pulham, Payson, Utah, and Thad Ward, Howell, Utah, 4.1 seconds
2. Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 5.0
3. Ryne Hutton, Boerne, Texas, and Chase Hansen, Homedale, Idaho, 16.3

Saddle Bronc Riding:
1. Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 85 points on Calgary Stampede’s Sergeant Whitney
2. Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 81
3. Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 79
4. Taygen Schulke, Newell, S.D., 77

Tie-Down Roping:

1. Marcos Costa, Childress, Texas, 7.8.
2. J.D. McCuistion, Collinsville, Texas, 8.1
3. Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.2
4. Jesse Woodward, Dupree, S.D., 16.4

Women’s Barrel Race:

1. Rainy Pruitt, Stephenville, Texas, 15.51
2. Meghan Johnson, Stephenville, Texas, 15.58
3. Fallon Taylor, Collinsville, Texas, 15.59
4. Megan McLeod – Sprague, Marsing, Idaho, 15.62

Bull Riding: (one ride)
1. Riker Carter, Stone, Idaho, 61 points on Mo Betta Rodeo’s John Boy

Third Performance ---

Bareback Riding:
1. Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 87 points on Calgary Stampede’s Xplosive Skies
2. Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 83.5
3. Brazos Winters, Texline, Texas, 82.5
4. Jamie Howlett, Snyder, Texas, 77

Steer Wrestling: 

1. Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 4.1 seconds
2. Cody Cabral, Hilo, Hawaii, 4.3
3. Blaine Jones, Templeton, Calif., 4.6
4. Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 4.8

Team Roping: (three rimes)
1. Zac Small, Welch, Okla., and Will Woodfin, Marshall, Texas, 5.5 seconds
2. Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 11.1
3. Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Bubba Paul, Lamesa, Texas, 21.5

Saddle Bronc Riding:

1. Will Smith, Marshall, Mo., 88 points on Calgary Stampede’s Stampede Warrior
2. Audy Reed, Spearman, Texas, 86
3. Hardy Braden, Welch, Okla., 82.5
4.(tie) Jesse James Kirby, Dodge City, Kan., and Tyler Turco, Franktown, Colo., 78 points each

Tie-Down Roping:
1. Caddo Lewellen, Morrison, Okla., 7.9
2. Marcos Costa, Childress, Texas, 8.4
3. Blake Deckard, Wagoner, Okla., 18.0
4. Ryan Canty, Sanford, Colo., 18.3

Women’s Barrel Race:

1. Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 15.38
2. Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.41
3. Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.46
4. Alexa Lake, Richmond, Texas, 15.66

Bull Riding: (three rides)
1. Mike Sparks, Caldwell, Idaho, 85.5 points on 4L & Diamond S Rodeo’s HTTR
2. (tie) Chase Robbins, Marsing, Idaho and Roscoe Jarboe, New Plymouth, Idaho, 83.5

Fourth Performance ---

Bareback Riding:
1. Kody lamb, Sherwood Park, Alberta, 83 points on Bar T Rodeo’s Fire Man
2. Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 80.5
3. Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 77
4. Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 74

Steer Wrestling: 
1. Jason Thomas, Benton, Ark., 3.8 seconds
2. Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 4.4
3. Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 5.2
4. Zach Peterson, Lindale, Texas, 6.6.

Team Roping:
1. Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 4.2
2. Brady Payne, Gilbert, Ariz., and Lane Siggins, Marana, Ariz., 10.4
3. Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Bubbp Paul, Lamesa, Texas, 15.7

Saddle Bronc Riding:

1. Audy Reed, Spearman, Texas, 82.5 points on Bar T Rodeo’s Bitter Dan
2. Will Smith, Marshall, Mo., 81
3. Hardy Braden, Welch, Okla., 80
4. Jesse James Kirby, Dodge City, Kan., 79

Tie-Down Roping:

1. Ike Fontenot, Ville Platte, La., 7.9 seconds
2. Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 8.0
3. Cody Craig, Wendell, Idaho, 9.2
4. J.C. Malone, Plain City, Utah, 9.5

Women’s Barrel Race:
1. Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.34 seconds
2. Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.46
3. Michele McLeod, Whitesobor, Texas, 15.56
4. Kim Schultze, Larkspur, Colo., 15.59

Bull Riding: (three rides)
1. Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texasa, 81.5
2. Chase Robbins, Marsing, Idaho, 76.5
3. Dakota Cator, Spearman, Texas, 69

Fifth Performance ---

Bareback Riding:
1. Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 83.5 points on Mo Betta Rodeo’s Ishawooa
2. Cody Kiser, Carson City, Nev., 78
3. Rio Lee, Tucson, Ariz., 72. 4, Zack Brown, Red Bluff, Calif., 60

Steer Wrestling: 
1. Josh Clark, Belgrade, Mont., 4.2 seconds
2. Teigen Finnerty, Wheatland, Wyo., 8.7
3. Jule Hazen, Ashland, Kan., 9.7
4. Baylor Roche, Tremonton, Utah, 10.8

Team Roping:
1. Wade and Kyon Kreutzer, La Veta, Colo., 6.1 seconds
2. Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas, 6.6
3. Spencer Mitchell, Williams, Calif., and Wyatt Cox, Arroyo Grande, Calif., 9.5
4. Paul David Tierney, Oral, S.D., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 15.3

Saddle Bronc Riding:
1. Brady Nicoles, Hoytsville, Utah, 82.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Shot Glass by Vitalix
2. Dylan Henson, Bloomfield, N.M., 82
3. Cody DeMoss, Heflin, La., 78
4. (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah and Jake Wright, Milford, Utah, 75

Tie-Down Roping:
1. Ryle Smith, Oakdale, Calif., 8.0 seconds
2. Hunter herrin, Apache, Okla., 8.2
3. Clint Cooper, Decatur, Texas, 10.1
4. Cody Quaney, Cheney, Wash., 10.8

Women’s Barrel Race:
1. Ronnie Will, Silt, Colo., 15.61 seconds
2. Emily Miller, Weatherford, Okla., 15.72
3. Sammi Bessert, Grand Junction, Colo., 15.86
4. Bridget Carr, San Angelo, Texas, 15.97

Bull Riding: (two rides)
1. Dustin Bowen, Waller, Texas, 82.5 points on Mo Betta Rodeo’s Greeley Hat Works
2. Guthrie Murray, Miami, Okla., 81

Sixth Performance ---

Bareback Riding:
1. Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 84.5 points on Cervi Championship’s Dream Machine
2. Zack Brown, Red Bluff, Calif., 77.5
3. Cody Kiser, Carson City, Nev., 77
4. Rio Lee, Tucson, Ariz., 75.

Steer Wrestling: 

1. Billy Boldon, Oglala, S.D., 4.9 seconds
2. Kody Woodward, Dupree, S.D., 5.1
3. (tie) Bridger Anderson, Carrington, N.D., and Taz Olson, Prairie City, S.D., 5.3 each

Team Roping: (one time)
1. Jake Pancost, Canyon, Texas, and David Hinman, Hay Springs, Neb., 5.3 seconds

Saddle Bronc Riding:

1, Hawkins Boyce, Malad, Utah, 81.5 points on Cervi Championship’s RodeoHouston Payback
2. Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, 77.5
3. (tie) Dylan Henson, Bloomfield, N.M., and Jake Wright, Milford, Utah, 75

Tie-Down Roping:

1. Monty Lewis, Herford, Texas, 7.6 seconds
2. Will Howell, Stillwater, Okla., 8.1
3. Ace Slone, Cuero, Texas, 8.9
4. Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 9.3

Women’s Barrel Race:

1. Ronnie Will, Silt, Colo., 15.63 seconds
2. Amanda Devencenty, Colorado Springs, Colo., 15.77
3. Carlee Pierce, Krum, Texas, 15.79
4. Amanda Harris, Spearfish, S.D., 15.87

Bull Riding:
1. Dustin Bowen, Waller, Texas, 86 points on Cervi Championship’s Slim Kitty
2. (tie) Clayton Savage, Yoder, Wyo., and Jesse Petri, Geneva, Fla., 79
4. Ruger Piva, Challis, Idaho, 76.5

Seventh Performance ---



            Bareback Riding: 1, Justin Pollmiller, Weatherford, Okla., 82 points on Rocky Mountain Rodeo’s Lightning. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 79.5. 3, David Peebles, Redmond, Ore., 78.5. 4, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 74.



Steer Wrestling:  1, Cameron Moreman, Glen Ullin, N.D., 4.1 seconds. 2, Bridger Anderson, Carrington, N.D., 4.3. 3, Kody Woodward, Dupree, S.D., 5.3. 4, Tyler Schau, Almont, N.D., 7.5.



Team Roping: 1, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 6.5. 2, Logan and Leroy Milligan, Torrington, Wyo., 8.0. 3, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, 9.7. 4, Braden Pirrung, Hartford, S.D., and Riley Curchet, Kaycee, Wyo., 12.7.



            Saddle Bronc Riding: 1, Nat Stratton, Goodwell, Okla., 76 points on Cervi Brothers Rodeo’s On Your Own. 2, Sam Spreadborough, Snyder, Texas, 71.5. 3, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 65. 4, Jeff Cover, Ashby, Neb., 62.



            Tie-Down Roping: 1, Dillon Holder, Eugene, Mo., 8.3. 2, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 8.6. 3, Monty Lewis, Hereford, Texas, 9.4. 4, Joe James, Rawlins, Wyo., 11.5.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Sidney Forest, Lipan, Texas, 15.49. 2, Megan Lewis, Filer, Idaho, 15.57. 3, Kenna Kaminski, Bellville, Texas, 15.75. 4, Morgan Breaux, Tomball, Texas, 15.80.



            Bull Riding: 1, Cain Smith, Pendleton, Ore., 85 points on JK Rodeo’s Bad Grandma. 2, Bowen Allemand, Irene, S.D., 83. 3, Josh Frost, Randlett, Uath, 80.5. 4, Trevor Reiste, Minden, Iowa, 78.5. 

Eighth Performance ---

            Bareback Riding: 1, Seth Lee Hardwick, Ranchester, Wyo., 81 points on Cervi Championship Rodeo’s Titanium. 2, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 80.5. 3, David Peebles, Redmond, Ore., 78.5. 4, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 75.



Steer Wrestling:  1, Ryan Swayze, Freedom, Okla., 3.4. seconds. 2, Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 4.1. 3, Jule Hazen, Ashland, Kan., 4.8. 4, Sam Powers, Sonora, Texas, 6.6.



Team Roping: 1, Philip McCoy, Beggs, Okla., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 4.6. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 4.9. 3, Casey Adams, Ault, Colo., and Riley Pedro, Honolulu, Hawaii, 5.8. 4, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Billy Jack Saebens, Nowata, Okla., 14.1.



            Saddle Bronc Riding: 1, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 80 points on Cervi Championship’s Forked Up. 2, Nat Stratton, Goodwell, Okla., 76. 3, Weston Pierschbacher, Kellerton, Iowa, 75.5. 4, (tie) Justin Caylor, Sulphur Springs, Texas, and Dalton Davis, Holcomb, Kan., 75 each.



            Tie-Down Roping: 1, Hunter Herrin, Apache, Okla., 8.7 seconds. 2, Michael Otero, Krum, Texas, 9.0. 3, Newt Bruley, Willow Lake, S.D., 9.3. 4, Timber Moore, Aubrey, Texas, 9.4.



            Women’s Barrel Race: 1, Sidney Forest, Lipan, Texas, 15.57. 2, Morgan Breaux, Tomball, Texas, 15.59. 3, Kaylee Gallino, Wasta, S.D., 15.63. 4, Natalie Bland, Boyd, Texas, 15.87.



            Bull Riding: (three rides) 1, Trevor Reiste, Linden, Iowa, 84.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Mid Life Crisis. 2, Jeff Bertus, Avon, S.D., 81.5. 3, Steve Woolsey, Payson, Utah, 78.5.

 Ninth Performance ---



            Bareback Riding: 1, Clint Laye, Pocatello, Idaho, 81.5 points on Bar T Rodeo’s Double Vision. 2, Cory Brown, Ola, Ark., 78. 3, Dantan Bertsch, Eastland, Saskatchewan, 77. 4, Jake Brown, Cleveland, Texas, 74. 



Steer Wrestling:  1, Heath Thomas, Hamphill, Texas, 4.2. 2, Tom Lewis, Lehi, Utah, 5.9. 3, Cody Pratt, Pueblo, Colo., 6.5. 4, Shane Frey, Duncan, Okla., 8.4.



Team Roping: 1, (tie) Bubba Buckaloo, Kingston, Okla., and Jake Smith, Broken Bow, Okla.; and Jhett Trenary, Salida, Colo., and Bret Trenary, Salida, Colo.; 5.0. 3, Anthony Lucia, Weatherford, Okla., and Seth Jones, Decatur, Texas, 5.3. 4, Wade Nelson, Faith, S.D., and Wylee Nelson, Faith, S.D., 5.8.



            Saddle Bronc Riding: 1, Alan Gobert, Browning, Mont., 77.5 points on Bar T Rodeo’s Rockin Ruby. 2, Colton Miller, Lance Creek, Wyo., 76.5. 3, Chanse Darling, Hyattville, Wyo., 75. 4, Dawson Jandreau, Kennebec, S.D., 72.



            Tie-Down Roping: 1, Tyler Prcin, Alvord, Texas, 9.4 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 10.4. 3, Clay Long, Springtown, Texas, 11.6. 4, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 12.5. 

 

            Women’s Barrel Race: 1, Jamie Barrow, Snyder, Texas, 15.70 seconds. 2, Kathy Korell-Rach, Loveland, Colo., 15.86. 3, Erin Williams, Dickinson, N.D., 15.94. 4, Hali Scott, Rye, Colo., 16.48.



            Bull Riding: 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 87.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Vitalix White Smoke. 2, Joe Frost, Randlett, Utah, 86.5. 3, Shad Heiner, Morgan, Utah, 80. 4, Jacob Smith, LaSalle, Colo., 72.

Tenth Performance ---


            Bareback Riding: 1, Jake Brown, Cleveland, Texas, 85.5 points on Cervi Brother’s Ransom’s Disaster. 2, Caleb Bennett, Tremonton, Utah, 83. 3, Mike Solberg, Sunnynook, Alberta, 81. 4, Winn Ratliff, Leesville, La., 78.



Steer Wrestling:  1, Clayton Tuchscherer, Dona ana, N.M., 5.8. 2, Wyatt Jurney, Las Cruces, N.M., 6.9. 3, Dru Melvin, Hebron, Neb.,  7.8. 4, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 10.6.



Team Roping: 1, Charly Crawford, Prineville, Ore., and Joseph Harrison, Overbrook, Okla., 5.2 seconds. 2, Jake Orman, Prairie, Miss, and Tyler Domingue, De Kalb, Texas, 5.9. 3, Lane Karney, Creston, Calif., and Dalton Pearce, San Luis Obispo, Calif., 6.1. 4, Rowdy Rieken, Arp, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 6.4.



            Saddle Bronc Riding: (two rides) 1, Jace Blackwell, Hermosa, S.D., 66 points on Cervi Championship’s Hello Dolly. 2, Colton J. Miller, Lance Creek, Wyo., 54.



            Tie-Down Roping: 1, Dane Browning, Coyote, Calif., 9.9 seconds. 2, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 10.3. 3, Paul David Tierney, Oral, S.D., 10.6. 4, Matt Kenney, Onawa, Iowa, 11.0.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Jordan Moore, Mauston, Wis., 15.31 seconds. 2, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 15.35. 3, Cranna Roberts, Lacombe, Alberta, 15.52. 4, Tiany Schuster, Krum, Texas, 15.54.



            Bull Riding: (three rides) 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 85.5 points on Cervi Brothers Hangin Ten. 2, Jacob Smith, LaSalle, Colo., 79.5. 3, Joe Frost, Randlett, Utah, 75.

11th Performance ---

            Bareback Riding: 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 86 points on Summit Pro Rodeo’s Revolving Door. 2, Ty Breuer, Mandan, N.D., 84.5. 3, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 81. 4, Casey Breuer, Mandan, N.D., 79.5.



Steer Wrestling:  1, (tie) Riley Duvall, Checotah, Okla., and Tom Lewis, Lehi, Utah, 4.3. 3, Ethan Thouvenell, Hooper, Utah, 4.7. 4, Shane Frey, Duncan, Okla., 4.9.



Team Roping: 1, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Caleb Anderson, Mocksville, N.C., 4.4. 2, Lane Karney, Creston, Calif., and Dalton Pierce, San Luis Obispo, Calif., 9.3. 3, Clayton Hansen, Homedale, Idaho and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 9.6. 4, Jesses Stipes, Salina, Okla., and Trey Johnson, Weatherford, Texas, 11.5. 



            Saddle Bronc Riding: 1, Chase Bennett, Goshen, Utah, 83 points on Summit Pro Rodeo’s Miss Independent. 2, Andy Clarys, Riverton, Wyo., 79.5. 3, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 77. 4, Leon Fountain, Socorro, N.M., 68. 

                                                                                                                   

            Tie-Down Roping: 1, Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.4 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 9.5. 3, Tyler Milligan, Pawhuska, Okla., 9.6. 4, Justin Brinkerhoff, Corinne, Utah, 11.2.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Tiany Schuster, Krum, Texas, 15.49. 2, HopeSickler, Douglas, Wyo., 15.54. 3, Trula Churchill, Valentine, Neb., 15.62. 4, (tie)Nicole Laurence, Cresson, Texas, and Kelly Yates, Pueblo, Colo., 15.71.



            Bull Riding: (two rides) 1, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Midlife Crisis. 2, Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 82.

                                                                                                                                            

12th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Grant Denny, Minden, Nev., 83 points on Cervi Championship Rodeo’s Gold Buckle. 2, Taylor Broussard, Estherwood, La., 81. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 80. 4, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 79.5.



Steer Wrestling:  1, (tie) Sean Santucci, Prineville, Ore., and Mike McGinn, Haines, Ore., 4.6 seconds each. 3, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 5.4. 4, Ross Mosher, Augusta, Mont., 5.5. 



Team Roping: 1, (tie) Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Colo.; and Logan Olson, Flandreau, S.D., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; 5.5 seconds each. 3, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Jake Long, Coffeyville, Kan., 6.1. 4, Keller James Johnson and Jhett Johnson, Casper, Wyo., 6.3.



            Saddle Bronc Riding: 1, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 76.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Greeley Hatworks Mustang. 2, (tie) Andy Clarys, Riverton, Wyo., and Allen Boore, Axtell, Utah, 76 each. 3, Leon Fountain, Socorro, 74.5.



            Tie-Down Roping: 1, Riley Pruitt, Gering, Neb., 7.9 seconds.  Quay Howard, Canyon, Texas, 8.5. 3, Chase Williams, Stephenville, Texas, 8.7. 4, Braxton Laughlin, Westlake, La., 10.4.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Kellie Collier, Hereford, Texas, 15.49 seconds. 2, (tie) Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., and Brittany Kelly, Paso Robles, Calif., 15.54. 4, Callahan Crossley, Hermiston, Ore., 15.70.



            Bull Riding: (three rides) 1, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5 points on Cervi Championship Rodeo’s High Jacker. 2, Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 81. 3, Andy Coughlin, De Smet, S.D., 69.

13th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Nick Gutzwiler, Edwall, Wash., 78.5 points on Rocky Mountain Rodeo’s Half Moon. 2, Braxton Nielsen, Roosevelt, Utah, 78. 3, Kenny Hayworth, Orofino, Idaho, 77. 4, Justin Miller, Billings, Mont., 70.



Steer Wrestling:  1, Eli Lord, Sturgis, S.D., 4.9 seconds. 2, Garrett Jacobs, Lemitar, N.M., 6.4. 3, Kyle Broce, Cheraw, Colo., 7.4. 4, Brian Snell, Wheatland, Wyo., 11.4.



Team Roping: 1, Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 4.3 seconds. 2, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Jake Long, Coffeyville, Kan., 4.8. 3, Riley and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 5.6. 4, Garrett Tonozzi, Fruita, and Bret Tonozzi, Loma, Colo., 5.9.



            Saddle Bronc Riding: 1, Spencer Wright, Milford, Utah, 82 points on Bailey Pro Rodeo’s Rip Cord. 2, Cody Wright, Milford, Utah, 78.5. 3, Ben Londo, San Luis Obispo, 77. 4, Cody Rud, Greenfield, Wisc., 67.

                                                                                                                   

            Tie-Down Roping: 1, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 8.1. 2, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 9.3. 3, Cade Swor, Winnie, Texas, 9.4. 4, Ryan Belew, La Junta, Colo., 11.1.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Kellie Collier, Hereford, Texas, 15.23. 2, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 15.41. 3, Callahan Crossley, Hermiston, Ore., 15.52. 4, Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 15.57.



            Bull Riding: (two rides) 1, Bayle Worden, Charleston, Texas, 85 points on Bailey Pro Rodeo’s Spotted King. 2, Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 76.

                                                                                                                                            

14th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Mason Clements, Santaquin, Utah, 84 points on Calgary Stampede’s Xrated Dancer. 2, Justin Miller, Billings, Mont., 78. 3, Kenny Haworth, Orofino, Idaho, 75.5. 4, Linden Woods, Maplecreek, Saskatchewan, 73.



Steer Wrestling:  1, Eli Lord, Sturgis, S.D., 4.9 seconds. 2, Cole McNamee, Pine Bluffs, Wyo., 5.9. 3, Kyle Broce, Cheraw, Colo., 6.3. 4, Cole Dorenkamp, Lamar, Colo., 9.8.



Team Roping: 1, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 4.4 seconds. 2, Dustin Eguquiza, Marianna, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 4.9. 3, Cory Kidd V, Statesville, N.C., and Tyler Worley, Bluff Dale, Texas, 5.8. 4, Britt Ellerman, Fort Lupton, Colo., and T.J. Watts, Eads, Colo., 7.5.



            Saddle Bronc Riding: 1, Tyler Corrington, Hastings, Minn., 87 points on Calgary Stampede’s Xena Warrior. 2, Ryder Wright, Milford, Utah, 82. 3, Cody Wright, Milford, Utah, 79.5. 4, Ben Londo, 77. 



            Tie-Down Roping: 1, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 8.5. 2, Matt Shiozawa, 9.7. 3, Darnell Johnson, Fowler, Colo., 9.8. 4, Cy Eames, Gooding, Idaho, 10.8.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Katie Pascoe, Morro Bay, Calif., 15.22 seconds. 2, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas, 15.45. 3, Ceri McCaffery, Dupree, S.D., 15.86. 4, Lori Todd, Wilcox, Ariz., 15.90.



            Bull Riding: (two rides – tie)  Ty Wallace, Collbran, Colo., on Summit Pro Rodeo’s Dark Denim and Tyler Bingham, Honeyville, Utah, on Summit Pro Rodeo’s Old Western, 81 points each.

 15th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Luke Creasy, Lovington, N.M., 82 points on Summit Pro Rodeo’s Dragon. 2, Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, 80. 3, Kyle Charley, Lukachukai, Ariz., 77. 4, Steven Dent, Mullen, Neb., 76.5.



Steer Wrestling:  1, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 4.8 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 5.1. 3, Sean Santucci, Prineville, Ore., 6.6. 4, Ross Mosher, Augusta, Mont., 6.7.



Team Roping: 1, Dustin Egusquiza, Marianna, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 5.3. 2, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 6.0. 3, Jr. Dees,  and Matt Zancanella, Aurora, S.D., 6.2. 4, Britt Ellerman, Fort Lupton, Colo., and T.J. Watts, Eads, Colo., 10.5.



            Saddle Bronc Riding: 1, Tyrell J. Smith, Sand Coulee, Mont., 80 points on Summit Pro Rodeo’s Scar Face. 2, Jesse Kruse, Great Falls, Mont., 77.5. 3, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 73. 4, Mason Mardesich, Fowler, Colo., 71.

                                                                                                                   

            Tie-Down Roping: 1, Scotty Schelton, Boone, Colo., 8.0 seconds. 2, (tie) Shank Edwards, Tatum, N.M., and Chase Williams, Stephenville, Texas, 8.1. 4, (tie) Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas, and Riley Pruitt, Gering, Neb., 8.7.

 

            Women’s Barrel Race: 1, C.J. Vondette, Rifle, Colo., 15.46 seconds. 2, Jessie Telford, Caldwell, Idaho, 15.48. 3, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas, 15.50. 4, Ceri McCaffery, Dupree, S.D., 15.58.



            Bull Riding: 1, Lane Lasley, Marshall, Ark., 82 points on Summit Pro Rodeo’s Custer. 2, Cole Melancon, Liberty, Texas, 75. 3, Pistol Preece, Troy, Texas, 73.5. 4, Adam William Lucero, Tooele, Utah, 73.

                                                                                                                                            

16th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Trenton Montero, Winnemucca, Nev., 83 points on Calgary Stampede’s Unfortunate Carma. 2, Luke Creasy, Lovington, N.M., 77.5. 3, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb., and Kyle Charlie, Lukachukai, Ariz., 74 each. 



Steer Wrestling:  1, Mike Bates, Jr., Mexican Springs, N.M., 4.4. 2, Wyatt Johnson, Hoyt, Colo., 4.5. 3, Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., 4.6. 4, Nick Guy, Sparta, Wisc., 4.8.



Team Roping: 1, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.4 seconds. 2, Clayton Van Aken, Descanso, Calif., and Shawn Darnall, Steamboat Springs, Colo., 5.5. 3, Levi Simpson, Ponoka, Alberta and Jeremy Buhler, Arrowwood, Alberta, 5.7. 4, Adam Rose, Willard, Mo., and J.W. Beck, Moville, Iowa, 6.3.



            Saddle Bronc Riding: (three rides) 1, Joe Harper, Paradise Valley, Nev., 74 points on Calgary Stampede’s Turkish Whiskey. 2, Jeses Kruse, Great Falls, Mont., 72.5. 3, J.D. DeSaveur, Roberts, Mont., 66.



            Tie-Down Roping: 1, Joe Keating, Sour Lake Texas, 9.2. 2, Kyle Dickens, Loveland, Texas, 9.3. 3, Joey Dickens, Loveland, 11.4. 4, Clint Kindred, Oral, S.D., 16.8.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Amy Jo Farella, Cheyenne, Wyo., 15.48. 2, Kara Posch, Holdingford, Minn., 15.61. 3, Lucinda Rose, Willard, Mo., 15.63. 4, (tie) Teresa Turbville, Scurry, Texas, and Tillar Murray, Fort Worth, Texas, 15.84 each.



            Bull Riding: (two rides) 1, Shane Proctor, Grand Coulee, Wash., 85.5 points on Summit Pro Rodeo’s All She Wrote. 2, Cole Melancon, Liberty, Texas, 82.

 17th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Zachariah Phillips, Gillette, Wyo., 87.5 points on Harry Vold Rodeo’s Frisky Chicken. 2, Bill Tutor, Huntsville, Texas, 81. 3, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 80.5. 4, Wyatt Denny, Minden, Nev., 80.



Steer Wrestling:  1, Tyler Waguespack, Gonzales, La., 3.5 seconds. 2, Clayton Hass, Weatherford, Texas, 3.9. 3, Chance Howard, Cedarville, Ark., 4.4. 4, Straws Milan, Cochrane, Alberta, 4.8. 



Team Roping: 1, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.2 seconds. 2, (tie) Clayton Van Aken, Discanso, Calif., and Shawn Darnell, Steamboat Springs, Colo.; and Kelsey Phillips, Rough Rock, Ariz., and Cole Davison, Stephenville, Texas; 6.1 each. 4, Adam Rose, Willard, Mo., and J.W. Beck, Moville, Iowa, 7.3. 



            Saddle Bronc Riding: 1, Wyatt Casper, Pampa, Texas, 86.5 points on Harry Vold rodeo’s Happy Valley. 2, Shorty Garrett, Eagle Butte, S.D., 83. 3, Clay Stremler, Fallon, Nev., 79. 4, Troy Crowser, Whitewood, S.D., 78.

                                                                                                                   

            Tie-Down Roping: 1, Westyn Hughes, Caldwell, Texas, 8.5 seconds. 2, Taylor Santos, Creston, Calif., 8.6. 3, Kelsey Garrison, Canyon, Texas, 10.3. 4, Cody Huber, Albia, Iowa, 10.4. 

 

            Women’s Barrel Race: 1, Kara Posch, Holdingford, Minn., 15.44. 2, Taylor Langdon, Aubrey, Texas, 15.48. 3, Amy Jo Farella, Cheyenne, Wyo., 15.57. 4, Tillar Murray, Fort Worth, Texas, 15.77.



            Bull Riding: (three rides) 1, Trevor Kastner, Sulphur, Okla., 82 points on Summit Pro Rodeo’s Custer. 2, Jason Blasdel, Fruita, Colo., 77. 3, Trent Jacobson, Irwin, Idaho, 72.

                                                                                                                                            

18th Performance ---



            Bareback Riding: 1, Nate McFadden, Elsmere, Neb., 84 points on Harry Vold Rodeo’s Excalibur. 2, (tie) J.R. Vezain, Cowley, Wyo., and  Wyatt Denny, Minden, Nev., 83.5. 4, Tyler Scales, Severance, Colo., 81.5.



Steer Wrestling:  1, Clayton Hass, Weatherford, Texas, 3.8 seconds. 2, Ty Erickson, Helena, Mont., 4.0. 3, Chance Howard, Cedarville, Ark., 4.4. 4, Tyler Waguespack, Gonzales, La., 4.7.



Team Roping: (three times) 1, Tyler Wade, Terrell, Texas, and Clint Summers, Lake City, Fla., 5.2 seconds. 2, Clayton Hass, Weatherford, Texas, and John Robertson, Poulson, Mont., 5.8. 3, Tom Richards, Humble, Ariz., and Tyler McKnight, Wells, Texas, 6.2.



            Saddle Bronc Riding: 1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 81.5 points on Harry Vold Rodeo’s Sun Pop. 2, Tyrell Larsen, Inglis, Manitoba, 77.5. 3, Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 77. 4, Shorty Garrett, Eagle Butte, S.D., 74.



            Tie-Down Roping: 1, Randall Carlisle, Athens, La., 7.7. 2, Jesse Clark, Portales, N.M., 8.0. 3, Taylor Santos, Creston, Calif., 9.6. 4, Jace Johnson, Hempstead, Texas, 10.2.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Mary Walker, Ennis, Texas, 15.58. 2, Carly Richardson, Pampa, Texas, 15.72. 3, Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 15.79. 4, Nicole Riggle, Scottsdale, Ariz., 15.88.



            Bull Riding: (two rides) 1, Nate Perry, Elk City, Okla., 81.5 on Summit Pro Rodeo’s Picture This. 2, Trent Jacobson, Irwin, Idaho, 71.



19th Performance ---



            Bareback Riding: 1, J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 82.5. 2, Nate McFadden, Elsemere, Neb., 81.5. 3, Bill Tutor, Huntsville, Texas, 80.5. 4, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 79.5.

Steer Wrestling:  1, Sterling Lambert, Fallon, Nev., 3.5 seconds. 2, Nick Guy, Sparta, Wisc., 4.0. 3, Wyatt Johnson, Hoyt, Colo., 5.0. 4, Kyle Whitaker, Chambers, Neb., 5.4.



Team Roping: (three times) 1, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 5.2 seconds. 2, Tom Richards, Humboldt, Ariz., and Tyler McKnight, Wells, Texas, 7.2. 3, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Junior Noguiera, Presidente Prude, Brazil, ­­­­­­­­­­­­­­­9.2.



            Saddle Bronc Riding: (three scores) 1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 85.5 points on Burch Rodeo’s Testify. 2, Wyatt Casper, Pampa, Texas, 77. 3, Taos Muncy, Corona, N.M., 72.5.



            Tie-Down Roping: 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 8.1 seconds. 2, Kyle Dickens, Loveland, Colo., 10.7. 3, Joey Dickens, Loveland, Colo., 12.0. 4, Joe Keating, Sour Lake, Texas, 12.2.

 

            Women’s Barrel Race: 1, Carley Richardson, Pampa, Texas, 15.34. 2, Ahnna Peterson, Velva, N.D., 15.84. 3, (tie) Carmel Wright, Roy, Mont., and Kristi Steffes, Vale, S.D., 15.90.



            Bull Riding: (two rides) 1, Brian Larson, Erie, Colo., 79.5 points on Burch Rodeo’s Black Diamond. 2, Preston Louis, Browning, Mont., 79.

Bareback Riding: (final round) 1, (tie) Jake Brown, Cleveland,
Texas, 88 points on Calgary Stampede’s Reckless Margie, $1,650. 2, Tim
O’Connell, Zwingle, Iowa, 87.5, $1,250. 3, Logan Corbett, Las Cruces, N.M.,
84.5, $900. 4, Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 84, $600. 5, Kody Lamb, Sherwood,
Park, Alberta, 83.5, $350. 6, Chad Rutherford, Lake Charles, La., 83, $250. (total on three) 1, O’Connell, 255.5, $5,456.
2, Lamb, 249, $4,183. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 248.5, $3,092. 4,
J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 248, $2,001. 5, Brown, 247.5, $1,273. 6, Corbett,
245.5, $909. 7, Lunak, 244.5, $727. 8, (tie) Chad Rutherford, Lake Charles,
La., and Bill Tutor, Huntsville, Texas, 243 and $273 each.


 


            Steer Wrestling: (final round) 1, Clayton
Hass, Weatherford, Texaws, 3.8 seconds, $1,436. 2, Eli Lord, Sturgis, S.D.,
4.2, $1,188. 3, Ty Erickson, Helena, Mont., 4.5, $941. 4, Nick Guy, Sprata,
Wisc., 4.7, $693. 5, Tyler Waguespack, Gonzales, La., 4.8, $446. 6, Gary
Gilbert, St. Cloud, Fla., 5.8, $248.  (total on three) 1, Hass, 11.5, $5,752.
2, (tie) Erickson, and Waguespack, 13.0, $4,626. 4, Guy, 13.5, $3,501. 5, Lord,
14.0, $2,751. 6, Gilbert, 14.7, $2,001. 7, Chance E. Howard, Cedarville, Ark.,
15.8, $1,250. 8, Jule Hazen, Ashland, Kan., 19.9, $500.


 


            Team Roping: (final round) 1, Dustin
Egusquiza, Marianna, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 5.3 seconds,
$1,450. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 5.9,
$1,200. 3, Clayton Van Aken, Descanso, Calif., and Shawn Darnall, Steamboat
Springs, Colo., 6.8, $950. 4, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves,
Lonedell, Mo., 7.5, $700. 5, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Caleb Anderson,
Mocksville, N.C., 10.7, $450. 6, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret
Tonozzi, Loma, Colo., 10.9, $250. (total
on three) 1, Egusquiza and Koontz, 15.5, $6,013. 2, Sherwood and Bach,
17.3, $5,223. 3, Smith and Eaves, 18.1, $4,444. 4,  Aken and Darnall, 18.4, $3,660. 5, Tonozzi
and Tonozzi, 22.3, $2,876. 6, Tryan and Anderson, 26.1, $2,092. 7, Tom
Richards, Humboldt, Ariz., and Tyler McKnight, Wells, Texas, 28.6, $1,207. (on
two) 8, Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall,
Texas, 9.6, $523.


 


            Saddle Bronc Riding: (final round) 1, Cody
Wright, Milford, Utah, 87 points on Calgary Stampede’s Tokyo Bubbles, $1,650.
2, Audy Reed, Spearman, Texas, 86, $1,250. 3, Jacobs Crawley, Boerne, Texas,
84.5, $900. 4, Chuck Schmidt, Faith, S.D., 84, $600. 5, Will Smith, Marshall,
Mo., 83.5, $350. 6, Dylan Henson, Bloomfield, N.M., 81, $250.  (total on three) 1, Reed, 254.5, $5,698. 2,
Smith, 252.5, $4,368. 3, Crawley, 251, $3,229. 4, Wright, 245, $2,089. 5,
Schmidt, 242.5, $1,330. 6, Wyatt Casper, Pampa, Texas, 241.5, $950. 7, Henson,
238, $760. 8, Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, 237, $570.


 


            Tie-Down Roping: (final round) 1,
Marcos Costa, Childress, Texas, 8.5 seconds, $1,465. 2,(tie)  Paul David Tierney, Oral, S.D., and Riley Pruitt,
Gering, Neb., 8.7 and $1,086 each. 4, J.C. Malone, Plain City, Utah, 8.9, $707.
5, Chase Williams, Stephenville, Texas, 9.5, $455. 6, Matt Shiozawa, Chubbuck,
Idaho, 9.6, $253.  (total on three) 1, Costa,
24.7, $5,811. 2, Pruitt, 25.3, $5,053. 3, Williams, 26.3, $4,295. 4, Malone,
27.3, $3,537. 5, (tie) Tierney and Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 27.9 and
$2,400 each. 7, Taylor Santos, Creston, Calif., 28.2, $1,263. 8, Shiozawa 28.6,
$505.


 


            Women’s Barrel Race: (final round) 1, Kellie
Collier, Hereford, Texas, 15.20 seconds, $2,634. 2, Tiany Schuster, Krum,
Texas, 15.28, $1,976. 3, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 15.30, $1,317. 4, Cayla
Small, Burneyville, Okla., 15.40, $659. (total on three) 1, Collier, 45.92,
$5,334. 2, (tie) Schuster, and Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 46.31 and $4,191
each. 4, Kali Parker, Wendell, Idaho, 46.32, $3,302. 5, Yates, 46.36, $2,540.
6, Carley Richardson, Pampa, Texas, 46.51, $2,032. 7, Small, 46.53, $1,524. 8,
Lacinda Rose, Willard, Mo., 46.59, $1,016. 9, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas,
46.73, $762. 10, Sydney Forrest, Lipan, Texas, 46.78, $508.


 


            Bull Riding: (final round – three rides)
1, Cole Melancon, Liberty, Texas, 90 points on Summit Pro Rodeo’s Red Image,
$1,650. 2, (tie) Dustin Bowen, Waller, Texas, and Riker Carter, Stone, Idaho,
82.5 and $1,075 each. (total on three) 1, Bowen, 251, $5,698. 2, Melancon, 247,
$4,368. 3, Carter, 219.5, $3,229. (on two) 4, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta,
173, $2,089. 5, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 171, $1,330. 6, (tie) Wyatt
Rogers, Tahlequah, Okla., and Trevor Rieste, Linden, Iowa, 163, $855. 8, Joe
Frost, Randlett, Utah, 161.5, $570.