picture of 2017 Barry Burk Jr. Roping Roundup

May 26-29, 2017

For over 30 years, Barry Burk and his wife Cheryl have been showcasing some of the best young cowboys and cowgirls in Ardmore, OK for the Barry Burk Jr. Roping Roundup. No where else will you be able to watch this caliber of young ropers and breakaway riders.

Results


2017 Barry Burk's Jr Roping Roundup Results

-

Back to Top

2017 Barry Burk's Jr Roping Roundup Results

Open Tiedown & RFD TV The American Qualifier Results


Round 1 Results    
Last Name First Name Rd 1 Time
Thibodeaux Ryan 9.19
Meyer Riley 9.53
Pickett King 9.55
Slack Shane 10.73
Burk Blair 11.14
Mccuistion Chris 11.58
     
Round 2 Results    
Last Name First Name Rd 2 Time
Meyer Raeben 8.79
Jongblood Zack 9.02
Meyer Riley 9.09
Elliott John Michael 9.28
Slack Shane 9.82
Thibodeaux Ryan 10.16
     
Round 3 Results    
Last Name First Name Rd 3 Time
Slack Shane 8.43
Smith Trenton 9.15
Atkinson Austin 9.87
Meyer Raeben 10.15
Imus Wyatt A 10.35
Burk Blair 10.80
     
Average Results    
Last Name First Name Ave Time
Slack Shane 28.98
Thibodeaux Ryan 30.59
Elliott John Michael 32.49
Burk Blair 33.85
Atkinson Austin 35.44
Pickett King 35.61
     
American Qualifiers    
Last Name First Name  
Slack Shane  
Thibodeaux Ryan  
Elliott John Michael  
Burk Blair  
Atkinson Austin

19 & Under Tiedown Results 


Round 1 Results      
Last Name First Name Rd 1 Draw Rd 1 Time
Lee Roy 28 9.63
Koehn Landon 42 9.81
Pickett King 33 10.12
Hiatt Quade 11 10.23
Maguire Ross 50 10.53
Atkinson Austin 41 10.63
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Rd 2 Draw Rd 2 Time
Jongbloed Zack 3 8.23
Elmore Garrett 5 8.36
Douch John 7 9.14
Enderli Cash 33 9.37
Felton Dakota 16 9.55
Terrell Jay 23 9.87
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Rd 3 Draw Rd 3 Time
Koehn Landon 46 8.58
Iselt Ty 41 8.84
Harter Cody 8 9.86
Enderli Cash 15 10.21
Wiseman Logan 38 10.53
Koehn Garrison 42 10.6
       
Short Round Results      
Last Name First Name Sht Rd Draw Sht Rd Time
Douch John 1 7.84
Enderli Cash 5 9.1
Piazza Ben 15 9.12
Lee Roy 16 9.86
Wiseman Logan 46 10.01
Koehn Garrison 33 10.29
       
Average Results      
Last Name First Name Ave Time  
Douch John 39.74  
Koehn Landon 41.34  
Enderli Cash 41.5  
Lee Roy 43.75  
Piazza Ben 44.3  
Wiseman Logan 46.5

Open Ladies Breakaway Results


Round 1 Results    
Last Name First Name Rd 1 Time
Martin Caxton 2.33
Crawford Amber 2.92
Boggs Casssidy 2.98
Medlin Abby 3.08
Goforth Ashley 3.15
Crouse Kirbie 3.23
     
Round 2 Results    
Last Name First Name Rd 2 Time
Chace Kelsie 2.52
Peterson Beau 2.6
Wallace Lindsey 2.63
White Katie 2.75
Arledge Tera 2.79
Kelly Cassidy 2.85
     
Short Round Results    
Last Name First Name Sht Rd Time
White Katie 2.86
Goforth Ashley 2.94
Crawford Amber 3.24
Toddy Taylor 3.88
Stevens Karson 4.5
Chick Samantha 4.76
     
Average Results    
Last Name First Name Ave Time
Goforth Ashley 8.97
Crawford Amber 9.78
Toddy Taylor 11.28
Chick Samantha 12.11
Stevens Karson 13.64
White Katie 18.57

19 & Under Girl's Breakaway


Round 1 Results      
Last Name First Name Rd 1 Draw Rd 1 Time
Berry Macie 36 2.94
Gates Tieren 25 3.01
Martin Caxton 9 3.07
Goforth Maddy 24 3.18
Peterson Beau 39 3.24
Arledge Tera 5 3.34
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Rd 2 Draw Rd 2 Time
McDougal Cambria 35 2.57
Gurrola Hannah 16 2.74
Lynn Harley 10 2.76
Arledge Tera 11 2.8
Stanley Jennifer 20 3.04
Atkinson Molly 38 3.07
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Rd 3 Draw Rd 3 Time
McDougal Cambria 25 2.57
Gentry Logan 2 2.83
Jordan Brooke 32 2.87
Berry Macie 16 2.93
Caudle Michaela 1 2.96
Hixson Mckenna 4 3.18
       
Short Round Results      
Last Name First Name Sht Rd Draw Sht Rd Time
Stanley Jennifer 4 2.73
Peterson Beau 16 2.88
Martin Caxton 38 3.02
Atkinson Molly 24 3.06
Holyan Faith 1 3.09
Webb Tacy 5 3.21
       
Average Results      
Last Name First Name Ave Time  
Martin Caxton 12.55  
Peterson Beau 12.96  
Berry Macie 13.26  
Stanley Jennifer 13.63  
Atkinson Molly 13.88  
Russell Lexie 14.44

15 & Under Girl's Breakaway 


Round 1 Results      
Last Name First Name Rd 1 Draw Rd 1 Time
Berry Macie 23 2.89
Rawlinson Carli 9 3.29
Kelley Kate 26 3.53
Hixson McKenna 18 3.58
Kelton Kenzie 4 3.96
Wiel Addie 22 4.19
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Rd 2 Draw Rd 2 Time
Bassett Molly 13 2.87
Tatham Halle 2 3.46
Maben Mayce 8 3.59
Kelton Kenzie 9 3.92
Ross Biscuit 5 4.43
Bauman Brighton 24 4.48
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Rd 3 Draw Rd 3 Time
Berry Macie 13 2.8
Davis Ashley 19 3.14
Wallace Tia 17 3.28
Kelley Kate 5 3.51
Bassett Molly 24 3.63
Tatham Halle 8 3.69
       
     
Last Name First Name Sht Rd Draw Sht Rd Time
Berry Macie 2 2.93
Davis Ashley 13 3.41
Kelley Kate 8 3.5
Braden Brylee 4 3.66
Bassett Molly 25 3.77
Bauman Brighton 5 3.79
       
Average Results      
Last Name First Name Ave Time  
Ross Biscuit 20.15  
Bauman Brighton 27.32  
Berry Macie 8.62 on 3  
Bassett Molly 10.27 on 3  
Kelley Kate 10.54 on 3  
Kelton Kenzie 11.79 on 3

10 & Under Breakaway


Round 1 Results    
Last Name First Name Rd 1 Time
Kuykendall Chizum 3.45
Kelton Ketch 3.61
Murry Jake 3.98
Fulford Cross 4.07
Starns Zane 4.07
Powledge Rendon 4.14
     
Round 2 Results    
Last Name First Name Rd 2 Time
Huston Dalton 3.56
Fulford Cross 3.65
Cabezas Cody 3.68
Kelton Ketch 3.74
Hancock Macy 3.78
Jordan Tater 3.85
     
Round 3 Results    
Last Name First Name Rd 3 Time
Myers Strait 3.12
Kelton Ketch 3.44
Cabezas Cody 3.46
Pryor Harley 3.59
White Rydan 3.66
Thompson Braden 3.69
     
Short Round Results    
Last Name First Name Sht Rd Time
Powledge Rendon 3.8
Kelton Ketch 3.85
Fulford Cross 4.11
Thompson Braden 4.12
Busby Creed 4.75
Griffin Jackson 4.99
     
Average Results    
Last Name First Name Ave Time
Kelton Ketch 14.64
Fulford Cross 15.75
Powledge Rendon 16.79
Griffin Jackson 18.53
Murry Jake 19.25
Calhoun Chesney 20.53

12 & Under Breakaway


Round 1 Results      
Last Name First Name Calf #1 Time
Tatham Blake 14 3.09
Coleman Luke 3 3.15
Dingman Payton 2 3.18
Goodrich Gator 10 3.19
Weil Addie 25 3.35
Powledge Rendon 71 3.42
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Calf #2 Time
Kelton Ketch 49 2.41
Williams Kade 75 2.44
Kelton Kenzie 15 2.64
McCullough Logan 47 2.74
Cabezas Cody 54 3.04
Chandler Dugan 44 3.06
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Calf #3 Time 3
Schneeberger Jace 70 2.86
Goodrich Gator 57 2.97
Phillips Tobe 73 3.03
Starnes Zane 32 3.08
Barrett Jett 77 3.13
Edney Brayden 16 3.17
       
Short Round Results      
Last Name First Name Sh Rd Time
Jordan Tater 0 3.06
Kelton Ketch 0 3.15
Kelton Kenzie 0 3.17
Weil Addie 0 3.42
Fulford Cross 0 4.13
Edney Brayden 0 4.17
       
Average Results      
Last Name First Name Ave  
Kelton Ketch 12.69  
Kelton Kenzie 12.87  
Weil Addie 14.12  
Edney Brayden 15.24  
Jordan Tater 15.72  
Fulford Cross 16.05

13-15 Tiedown



Round 1 Results      
Last Name First Name Rd 1 Draw Rd 1 Time
McDonald Cord 17 9.48
Harris Joel Braden 45 10.01
Krolczyk Shane 2 10.15
Greene Colton 12 10.31
Atkinson Connor 11 10.35
Sunvison Carsyn 28 10.52
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Rd 2 Draw Rd 2 Time
Silar Wes 6 8.97
Thiessen Chance 34 9.05
Harris Joel Braden 18 9.5
Hale Trevor 14 9.84
Henry Kincade 27 10.3
Ortiz Mason 29 10.56
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Rd 3 Draw Rd 3 Time
Kortis Kutter 53 8.42
Crouse Tom 8 8.48
Sunvison Carsyn 50 8.75
Carpenter Cutter 40 9.56
Atkinson Connor 15 9.57
McDonald Cord 5 9.84
       
Short Round Results      
Last Name First Name Sht Rd Draw Sht Rd Time
Hale Trevor 29 8.76
Henry Kincade 45 8.83
Thiessen Chance 8 9.3
Harris Joel Braden 15 9.58
Demery Jarvis 14 9.99
VanBuskirk Sam 28 9.99
       
Average Results      
Last Name First Name Ave Time  
Harris Joel Braden 39.41  
Hale Trevor 40.49  
Henry Kincade 41.7  
Krolczyk Shane 43.15  
Greene Colton 44.6  
VanBuskirk Sam 46.43

12 & Under Tiedown


Round 1 Results      
Last Name First Name Rd 1 Draw Rd 1 Time
Calhoun Tyler 26 10.3
Tatum Pecos 31 11.08
Mathis Peyton 9 11.19
Hancock Dylan 3 12.04
Carpenter Cole 19 12.28
Meador Cooper 6 12.41
       
Round 2 Results      
Last Name First Name Rd 2 Draw Rd 2 Time
Douch Koby 55 9.84
Meador Cooper 63 11.36
Barrett Jett 31 11.51
Chandler Dugan 30 11.79
Hancock Dylan 44 12
Tatum Pecos 68 12.86
       
Round 3 Results      
Last Name First Name Rd 3 Draw Rd 3 Time
Hancock Dylan 14 10.78
Tatum Pecos 44 10.89
Calhoun Tyler 6 11.53
Tatham Blake 31 12.84
O'Rourke Riley 1 12.89
Schilling Stran 2 13.06
       
Short Round Results      
Last Name First Name Sht Rd Draw Sht Rd Time
Meador Cooper 9 10.46
Brockenbush Holt 3 11.32
Hall Branden 19 12.23
Carpenter Cole 14 12.58
Kelton Kenzie 18 13.43
Calhoun Tyler 7 13.48
       
Average Results      
Last Name First Name Ave Time  
Calhoun Tyler 48.2  
Tatum Pecos 51.42  
Meador Cooper 51.57  
Hancock Dylan 58.55  
Hansen Tyler 58.96  
Dearing Kreece 59.71

Here is a look at the Full Results:


Check out the Official Event Coverage Page for photos, videos, and much more! 

Watch the Barry Burk Jr. Roping Roundup LIVE on May 26-29, only on FloRodeo

How To Watch

On TV: Available on Roku and Apple TV 4 -- download the FloSports app now.
Streaming: Only on FloRodeo with a PRO subscription. A yearly PRO subscription provides access to ALL FloSports sites. Join Now

Join The Conversation On Social

Archived Competition Footage

During the weekend, archived footage from the competition will be stored in a video library for FloPRO subscribers to watch for the duration of their subscription.

Join FloPRO now for access to the best climbing content on the planet! Get live streams, original documentaries, technique videos and more.

Like what you see? Sign up for our newsletter to stay current on all the latest rodeo news and your favorite content from FloRodeo.