picture of 2017 Ram National Circuit Finals

30th Anniversary of the RAM National Circuit Finals

Columbia River Circuit (Washington, Oregon & Idaho Panhandle)  
Wyatt BloomBend, Ore.bareback riding
Nick GutzwilerEdwall, Wash.bareback riding
Kathy GrimesMedical Lake, Wash.barrel racing
Amberleigh MooreKeizer, Ore.barrel racing
Roscoe JarboeNew Plymouth, Idahobull riding
Jordan Wacey SpearsRedding, Californiabull riding
Max FilippiniBattle Mountain, Nev.saddle bronc riding
Ryan MackenzieJordan Valley, Ore.saddle bronc riding
Cody CabralHilo, Hawaiisteer wrestling
Dakota W EldridgeElko, Nev.steer wrestling
Russell CardozaTerrebonne, Ore.team roping
Brady MinorEllensburg, Wash.team roping
Riley MinorEllensburg, Wash.team roping
Hayes SmithCentral Point, Ore.team roping
Blair BurkDurant, Okla.tie-down roping
Cooper MartinAlma, Kansastie-down roping
   
California Circuit (California)  
Teddy AthanLivermore, Calif.bareback riding
R.C. LandinghamHat Creek, Calif.bareback riding
Trula ChurchillValentine, Neb.barrel racing
Nellie MillerCottonwood, Calif.barrel racing
Christopher ByrdCompton, Calif.bull riding
Aaron WilliamsPismo Beach, Calif.bull riding
Cameron MessierOdessa, Texassaddle bronc riding
Joaquin RealSanta Paula, Calif.saddle bronc riding
Josh GarnerLive Oak, Calif.steer wrestling
Blaine JonesTempleton, Calif.steer wrestling
Evan ArnoldSanta Margarita, Calif.team roping
Dugan KellyPaso Robles, Calif.team roping
Ryan ReedFarmington, Calif.team roping
Victor UgaldeOrovada, Nev.team roping
Jordan KetscherSquaw Valley, Calif.tie-down roping
Ryle SmithOakdale, Calif.tie-down roping
   
Wilderness Circuit (Southern Idaho, Utah & Nevada)  
Caleb BennettTremonton, Utahbareback riding
Tyler NelsonVictor, Idahobareback riding
Jessie TelfordCaldwell, Idahobarrel racing
Calli Van TassellDraper, Utahbarrel racing
Josh FrostRandlett, Utahbull riding
Garrett SmithRexburg, Idahobull riding
Jesse WrightMilford, Utahsaddle bronc riding
Ryder WrightMilford, Utahsaddle bronc riding
Olin HannumMalad, Idahosteer wrestling
Baylor RocheTremonton, Utahsteer wrestling
Olin PulhamPayson, Utahteam roping
Jaguar TerrillBlackfoot, Idahoteam roping
Thad WardHowell, Utahteam roping
Jason WarnerRigby, Idahoteam roping
J.C. MalonePlain city, Utahtie-down roping
Matt ShiozawaChubbuck, Idahotie-down roping
   
Montana Circuit (Montana)  
Jessy DavisPower, Mont.bareback riding
Justin MillerBillings, Mont.bareback riding
Lisa LockhartOelrichs, S.D.barrel racing
Carmel WrightRoy, Mont.barrel racing
Parker BredingEdgar, Mont.bull riding
Luke GeeStanford, Mont.bull riding
Tyrell J SmithSand Coulee, Mont.saddle bronc riding
Chase BrooksDeer Lodge, Mont.saddle bronc riding & team roping
Ty EricksonHelena, Mont.steer wrestling
Newt NovichTwin Bridges, Mont.steer wrestling
Dustin BirdCut Bank, Mont.team roping
Cody TewBelgrade, Mont.team roping
Sid SporerCody, Wyo.team roping
Jake HamiltonCasper, Wyo.tie-down roping
Logan HoferMagrath, Albertatie-down roping
   
Mountain States Circuit (Wyoming & Colorado)  
Joel SchlegelBurns, Colo.bareback riding
JR VezainCowley, Wyo.bareback riding
Brittany Pozzi TonozziVictoria, Texasbarrel racing
Kathy Korell-Rach Loveland, Colo. barrel racing
Jess DavisonLaramie, Wyo.bull riding
Clayton SavageYoder, Wyo.bull riding
Colton J MillerLance Creek, Wyo.saddle bronc riding
Andy ClarysRiverton, Wyo.saddle bronc riding
Nick GuySparta, Wis.steer wrestling
Josh PeekPueblo, Colo.steer wrestling & tie-down roping
Travis BoundsClifton, Colo.team roping
Brit EllermanFt. Lupton, Colo.team roping
Josh FillmorePenrose, Colo.team roping
T.J. WattsEads, Colo.team roping
Brice IngoBoone, Colo.tie-down roping
   
Turquoise Circuit (Arizona & New Mexico)  
Luke CreasyLovington, N.M.bareback riding
Delvecchio KayeRound Rock, Ariz.bareback riding
Sherry CerviMarana, Ariz.barrel racing
Lori ToddWillcox, Ariz.barrel racing
Lon DanleyTularosa, N.M.bull riding
Tustin DayeLupton, Ariz.bull riding
Josh DavisonMiles City, Mont.saddle bronc riding
Cooper DeWittRio Rico, Ariz.saddle bronc riding
Dean McIntyreCloncurry, Australiasteer wrestling
Damian PadillaRio Rico, Ariz.steer wrestling
Edward Hawley Jr.Surprise, Ariz.team roping
Cory PetskaMarana, Ariz.team roping
Erich RogersRound Rock, Ariz.team roping
Ty RomoWhiteriver, Ariz.team roping
Seth HallAlbuquerque, N.M.tie-down roping
Joseph ParsonsMarana, Ariz.tie-down roping
   
Badlands Circuit (North Dakota & South Dakota)  
Ty BreuerMandan, N.D.bareback riding
Blake SmithZap, N.D.bareback riding
Jana GriemsmanPiedmont, S.D.barrel racing
Nikki HansenDickinson, N.D.barrel racing
Ardie MaierTimber Lake, S.D.bull riding
Tate ThyboBelle Fourche, S.D.bull riding
Ty MankeHermosa, S.D.saddle bronc riding
Chuck SchmidtKeldron, S.D.saddle bronc riding
Chason FloydBuffalo, S.D.steer wrestling
Taz OlsonPrairie City, S.D.steer wrestling
J.B. LordSturgis, S.D.team roping
Levi LordSturgis, S.D.team roping
Jordan OlsonSurprise, Ariz.team roping
Logan OlsonFlandreau, S.D.team roping
   
Prairie Circuit (Nebraska, Kansas & Oklahoma)  
Frank MortonWright, Kansasbareback riding
Justin PolmillerWeatherford, Okla.bareback riding
Emily MillerWeatherford, Okla.barrel racing
Tracy NowlinNowata, Okla.barrel racing
Trevor KastnerSulphur, Okla.bull riding
Nate PerryElk City, Okla.bull riding
Shade EtbauerGoodwell, Okla.saddle bronc riding
Roper KiesnerRipley, Okla.saddle bronc riding
Riley DuvallChecotah, Okla.steer wrestling
J.D. StruxnessAppleton, Minn.steer wrestling
Buddy Hawkins IIColumbus, Kansasteam roping
Coleman ProctorPryor, Okla.team roping
Billie Jack SaebensNowata, Okla.team roping
Jesse StipesSalina, Okla.team roping
Cody QuaneyCheney, Kansastie-down roping
Bryson SechristApache, Okla.tie-down roping
   
Texas Circuit (Texas)  
Jake BrownCleveland, Texasbareback riding
Bill TutorHuntsville, Texasbareback riding
Ari-Anna FlynnCharleston, Ark.barrel racing
Tiany SchusterKrum, Texasbarrel racing
Dustin BowenWaller, Texasbull riding
Tanner LearmontCleburne, Texasbull riding
Jacobs CrawleyBoerne, Texassaddle bronc riding
Sterling CrawleyStephenville, Texassaddle bronc riding
Matt ReevesCross Plains, Texassteer wrestling
Justin ShafferHallsville, Texassteer wrestling
Luke BrownStephenville, Texasteam roping
Paul EavesLonedell, Mo.team roping
Colby LovellMadisonville, Texasteam roping
Wesley ThorpThrockmorton, Texasteam roping
Caleb SmidtBellville, Texastie-down roping
Marty YatesStephenville, Texastie-down roping
   
Great Lakes Circuit  
(Wisconsin, Iowa, Minnesota, Indiana, Ohio, Illinois, Michigan, Missouri and Kentucky)  
Tanner AusGranite Falls, Minn.bareback riding
Tim O'ConnellZwingle, Iowabareback riding
Ashley BaurVirnamwood, Wisbarrel racing
Jordan MooreMauston, Wisbarrel racing
Levi Michael BerendsMaynard, Minn.bull riding
Trevor ReisteLinden, Iowabull riding
Logan AllenCrescent, Iowasaddle bronc riding
Jordan CorriganToddville, Iowasaddle bronc riding
Bob LawlyesPerrysville, Ind.steer wrestling
Justin ZwiefelBurt, Iowasteer wrestling
J.W. BeckMoville, Iowateam roping
Cody GrahamEverton, Mo.team roping
Adam RoseWillard, Mo.team roping
Jason StroupCape Girardeau, Mo.team roping
T.J. HobsonHenryville, Indtie-down roping
Jared Mark KempkerEugene, Mo.tie-down roping
   
Southeastern Circuit  
(Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida, North Carolina, South Carolina, Tennessee and Arkansas)  
Tanner PhippsDalton, Ga.bareback riding
Chad RutherfordLake Charles, La.bareback riding
Lindsey Hayes-BanksOpelika, Alabarrel racing
Sabra O'QuinnOcala, Fla.barrel racing
Lane LasleyMarshall, Ark.bull riding
Michael Riggs Jr.Claxton, Ga.bull riding
Heith Allan DeMossHeflin, La.saddle bronc riding
Curtis GartonKaitaia, New Zealandsaddle bronc riding
Gary GilbertSt. Cloud, Fla.steer wrestling
Chance E HowardCedarville, Ark.,steer wrestling
Clark AdcockSmithville, Tenn.team roping
John AlleyAdams, Tenn.team roping
Caleb AndersonMocksville, N.C.team roping
Jacob DagenhartStatesville, N.C.team roping
Randall CarlisleAthens, La.tie-down roping
Braxton LaughlinWestlake, La.tie-down roping
   
First Frontier Circuit  
(Maine, Vermont, New Hampshire, New York, Pennsylvania, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Virginia,West Virginia, Maryland, Delaware and New Jersey)  

  
Andy CarterEllsinore, Mo.bareback riding
J.R. MillsDewitt, Mich.bareback riding
Wendy ChesnutPoultney, Vermontbarrel racing
Karly StoltzfusMcClure, Pa.barrel racing
Scott SellersWarwick, Md.bull riding
John LeinaweaverOrrtanna, Pa.bull riding & steer wrestling
Ray HostetlerPiffard, N.Y.saddle bronc riding
Mike JohnsonNew Castle, Del.saddle bronc riding
Olin EllsworthWarrensburg, N.Y.steer wrestling
Kevin BrownKeedysville, Md.team roping
Darren MorganFort Ann, N.Y.team roping
Shawn QuinnSchuylerville, N.Y.team roping
Chuck SmithTownsend, Del.team roping
J.R. MyersFelton, Pa.tie-down roping
Carmine NastriBallston, N.Y.tie-down roping
   
Mexican Rodeo Tour  
Jonathan EstradaGuadalupe, Nuevo Leonbareback riding
Hector GonzalezCampo, Calif.bareback riding
Luisa HerreraChihuahua, Chi.barrel racing
Nas YeverinoSaltillo, Coahuilabarrel racing
Tigre BustamanteCuauhtemoc, Chi.bull riding
Francisco GarciaSaltillo, Coahuilabull riding
Abelardo GonzalezChihuahua, Chi.saddle bronc riding
Fernando ArballoChihuahua, Chi.steer wrestling
Carlos OchoaSanta Teresa, N.M.steer wrestling
Aldo GaribayCaborca, Sonorateam roping
Sergio GaribayCaborca, Sonorateam roping
Daniel SanchezNuevo Casas Grandes, Chi.team roping
Catan BanuelosChihuahua, Chi.team roping & tie-down roping
Mike ValenzulaChihuahua, Chi.tie-down roping